Jump to content

Хотспот за хотел - мнения и предложения


uBoTo

Recommended Posts

samyil, поздрави за хубавата статия, бях попаднал на нея преди дни и ми е отправна за изграждането на хотспот (началните стъпки). Въпроса е, че ако изградя нещата, както предлагаш (потребител/парола за всяка стая или по две такива за стая) - има друг проблем. Някой може да си предостави паролата на други гости от други хотели (както стана миналата година) и затова ще е добре да се заключват потребителите по мак. В този случай не видях опция, автоматично да се премахва мак-а от потребителя (да кажем потребителя да е активен 10 дни и след това да се трие мак-а от потребителя). Ето поради тази причина се усложняват нещата.

111111, не съм сигурен, че линксиса е забивал, а по-скоро модема (Моторола СБ6101). Линксиса е с домат и бях му сложил QoS, ограничения за конекциите (максимум стигаха до 1500).. Въпроса е, както спомена, че оператора няма кадърни кадри и според тях техниката им е наред и рутера ни забива, прави проблеми (както винаги се отнасят операторите към потребителите). Затова търся и вариант за оправията с този модем - в най-лошия случай да може да се рестартира. Но през Микротик само до колкото успях да прочета и видя - няма как да стане, трябва допълнително устройство за тази цел.

Относно другите коментари: наистина всеки иска да е безплатно, ако може да е като връзката в тях (да си свалят филми и музика за 2 секунди). Няма как да стане, услугата е напълно безплатна, туристите ни са такива. Проблема е с разпространението на потребители и пароли (или само пароли за мрежи). Бързо се разучават, идват и питат, сами си ги намират... Такова племе сме си, каквото и да си говорим. Та, по въпроса... Махам Линксиса и какво правя, за да си реша проблема? Хотела се облъчва от 3 страни с външни АП-та, покритието е перфектно. Но и съседите прихващат сигнал и няма как да ги орежа напълно. Така или иначе съм си решил да взема борд, но поради това писах тук - дали ще се получи нещо смислено или просто да забравя в този вариант да се получат нещата. Предполагам не съм единствения с подобен проблем. Благодаря за коментарите и помощта ви!

Относно за клиентите Българските са по толерантни от чуждите, аз съм виждал много клиенти от европа които при изрично написаното на тикета че ако се активира на повече от един дивайс акаунта се блокира, те аутентикират акунта на няколко дивайса белким мине номера.

А колега всички ти казваме едно и също ти твърдиш обратното, че на тоя рутер и windows 9 да му качиш все тая като му се закачат 3-ма и то увисва.

Това с рязането и принтирането не е проблем. Идеята с това да добавя по 1/2 потребителя за всяка стая е добра, хареса ми. Но проблема е, както казах с мак адресите - ако потребител влезе с паролата си и се заключи по мак, трябва след това ръчно да бъде изтрит мак адреса за даден потребител. Друга идея, която ми хрумна е - да се ограничи последния начин: ако някой влезе с даден потребител, то друг да не може да влезе в същото време с този потребител. Това възможно ли е да се изпълни? Малка промяна в първоначалните намерения: скоростта може да е до 30Мбит даун и 6 ъп. Видях, че това е най-новото от въпросния доставчик и мисля, че са с други модеми. Някакви коментари? Става въпрос за кабелен модем по коаксиален кабел. .....

Колко врт54гл устройства имаш в тази мрежа?
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и става на зигзаг аз имам гилотина и пак не е това което се иска термо принтера е най добро решение

може да се намери при всеки един техник на касови принтери. А и самите ваучери няма да се ползват повече от седмица

а ползването на принтер с А4/3 е неоправдан разход при количества

Мога да поспоря за зиг-зага,аз също имам и гилотина и двете устройства режат перфектно.За без пари толкова,иначе най-евтиния термо принтер е около 120-150лв.

Относно цялата гимнастика около тая точка,лично за мен е излишна.Едва ли,клиенти като мравуняци извират в този хотел,че и да си предават пароли и други хинтове.Писането по темата струва повече от разходите по техниката вложена за Wi-Fi -то.Единствено на един хотел съм попадал с платен нет пък то нямаше един клиент вътре...

Редактирано от princebg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да поспоря за зиг-зага,аз също имам и гилотина и двете устройства режат перфектно.За без пари толкова,иначе най-евтиния термо принтер е около 120-150лв.

Абе хора превърнахте го на форум за канцеларски материали ;D , той няма хотспот за печатане на тикети малко е рано да мисли.

Гледам че си от Варна, свържи се с някой който доставя микротик във Варна и си купи рутерборда - мисля че колегите могат да го настроят там според нуждите с акаунт без акаунт с парола без парола както ти прецениш.

Редактирано от syscom
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе хора превърнахте го на форум за канцеларски материали ;D

Вярно,за което се извинявам :-[

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За натоварването специално на 750G няма да имаш ядове (пример- при мен на 70 Mbps се товари около 60%). Но за User manager недей забравя че този борд има лиценз левел4! а това означава едновременни конекции в User manager 20. Като таблица можеш да видиш тук.

Според мен си пускаш на въпросния борд хотспот и си добавяш 500 потребителя и си ги принтваш (MiPSus ти е описал). Но тука да отворим една голяма скоба когато си правиш настройките на хотспота недей забравя опцията limiting addresses per mac=1 защото по дефоул си е 2 и по такъв начин с една и съща парола могат да влизат 2ма спокойно!. А това как ще опазиш да не си дават паролите на близкия хотел не знам това е друга тема :).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

syscom, имам едно устройство линксис и две външни ап-та.

msboy, много благодаря за отговора, наистина е по темата!

Така като гледам как стоят нещата, може и да не пускам хотспот, а да остане практиката от миналата година, но само с друг рутер. - микротик. Поне добих някаква представа какво може този РБ. Но ще видим какво ще нарпавя в крайна сметка, за сега приемам още идеи и предложения. Някой с мнения за РБ750? Спряо 750Г? Четох и гледах тестове, че Г-то се представя малко по-добре, но дали е така на практика? Благодаря!

Редактирано от uBoTo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

който и да вземеш няма да имаш проблем, ще ти крепи 30те мегабита интернет при всички положения.

слагай си лимита на 1 потребител с това име/парола и забравяш. няма да ставаш падар на някви туристи я!

ако имаш нужда от помощ може да пишеш и да се уговорим да го погледна

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....Някой с мнения за РБ750? Спряо 750Г? Четох и гледах тестове, че Г-то се представя малко по-добре, но дали е така на практика? Благодаря!

А бе пич ти ли се прайш на луд или нас луди ни направи???

За 15 лева разлика в бордовете ни подлуди!

Единия 750 е с 300MHz старичък процесор и 32MB RAM

Втория 750G е с 400MHz по-нов процесор и 64MB RAM

Какъв отговор очакваш на въпроса кой е по-добър???

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, добре. Аз ли съм луд или сляп или глупав. Навсякъде пише, че 750G е с 32МБ рам?! http://routerboard.com/pdf/256/rb750g.pdf и процесора е на 680MHz? Аз ли бъркам, вие ли бъркате или в официалната страница и брошура на микротик и всички останали сайтове е сгрешено? Поради тази причина питам - каква е разликата на практика, в реални условия, а не на хартия. Бях гледал 1-во за борд с wi-fi (RB751G-2HnD), но като изчетох сума ти и писания видях, че при много потребители wi-fi мрежата се дъни. Затова събирам някакви мнения и предложеия от хора, които са ги ползвали и имат опит.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

няколко варианта но това е че не ги обявяват 433АН има с 64 128 256 и 512

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

няколко варианта но това е че не ги обявяват 433АН има с 64 128 256 и 512

не се сещам да ми е попадала 433АН с различно от 128MB RAM ?

колегите най-вероятно имат предвид 750GL понеже 750G е спрян от производство...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, 750GL си пише, че е с 64МБ. Благодаря за отговорите до тук. Изясних си нещата и най-вероятно ще взема някой борд, а може и да е модела с безжична мрежа, тъй като финансовата разлика не е голяма. Ако някой има други мнения и предложения, моля да сподели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

най евтин ITX х86 вариант с какъв да е по голям модул ала хард бих предпочел,

с борда усерменаджера ще зарежда бая време, както и по време на стартиране/рестартиране

така и при ново влизане в самия менаджер

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още един глас за PC.

syscom, имам едно устройство линксис и две външни ап-та.

msboy, много благодаря за отговора, наистина е по темата!

Така като гледам как стоят нещата, може и да не пускам хотспот, а да остане практиката от миналата година, но само с друг рутер. - микротик. Поне добих някаква представа какво може този РБ. Но ще видим какво ще нарпавя в крайна сметка, за сега приемам още идеи и предложения. Някой с мнения за РБ750? Спряо 750Г? Четох и гледах тестове, че Г-то се представя малко по-добре, но дали е така на практика? Благодаря!

Колега вземи начертай една рисунка на твоята мрежа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

111111, последно стигнах до извода да импортна потребители и пароли и да заключа мрежата (ап-тата). Ще напечатам на лист потребители и пароли, както си писал в друга тема и така ... Затова смятам да взема 750/750G и да видя реално как ще е.

syscom, схемата е следната: Модем Motorola SB6101 -> Linksys 54GL (мисля, че това беше рутера) -> 3 външни АП-та и 1 стационарен компютър към рутера

Ако смятате, че 750/750G няма да се справи с 50 потребителя накуп (максимум), въведени 1000 потребителя в хотспота му, и ограничения за всеки потребител или глобално (може и забрана за торенти) - споделете. До тук не виждам единодушно мнение. Варианта с компютър мога да го реализирам, но идеята е да е борд 750/750G и затова искам да разбера дали ще стане или не. Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.