Jump to content

Хотспот за хотел - мнения и предложения


uBoTo

Recommended Posts

Здравейте, миналата година изградих безжична мрежа за ползване на гостите на хотел. Тогава оставихме за рутер наличния Linksys 54GL (ако не се лъжа). За няколко месеца успях да видя къде има "пробиви" и проблеми в системата, та идеята ми е за тази година да ги отстраня евентуално. Бих искал да се допитам до по-вещите от вас за следните неща: Идеята с парола на безжичната мрежа с цел ограничаване на потребителите не свърши работа. Все се намираше някой, който да я сподели с други потребители. Очевидно решението в този случай е Хотспот. Прочетох повечето от темите свързани с изграждане на Хотспот, но не открих отговори на някои въпроси. Въпросите ми са следните:

1. Може ли да се използва вградения хотспот на Микротик 750/750G (максимум до 50 потребителя наведнъж) и въобще струват ли си тези устройства за тази цел?

2. Видях, че има софтуер на Микротик за автоматично въвеждане и принтиране на потребители и пароли. До колко потребителя могат да се въведат в устройството? Как се решава проблема с автоматизацията - без да има нужда на намеса за рестартиране на времето за ползване на дадени потребители. Имам предвид следното: добавят се 100 потребителя с период на ползване след активацията 14 дни. След 1 месец обаче има нови ползватели, които искам да използват същите потребител/парола. Има ли начин този процес да бъде автоматизиран (да кажем след изтичане на периода за ползване на даден акаунт, хотспота да го "занулява" след 10 дни да кажем) или трябва човек да следи кой потребител е с изтекъл лимит и да се прави всичко на ръка.

3. Използва се кабелен модем Моторола, който често забива поради незнайни за мен причини (бях заложил QoS,ограничения на Linksys-a, но без резултат). Бях гледал скриптове с определена програма за DD-WRT, OpenWRT и други фърмуери, които се логват в рутера и го рестартират. При Микротик има ли такава възможност и някой въобще имал ли е подобен проблем и намерил ли е начин за разрешаването му.

4. Ако оставя мрежата без парола, и се закачат много повече потребители, без да въвеждат парола и потребител за хотспота - има ли вариант да се отърва от тях без да разбивам хотспота/мрежата на подмрежи.

Идеята ми е да видя на живо устройство на Микротик и да се позанимавам с него, защото изглежда интересно. За сега реално приложение виждам в този хотел и затова искам да разбера дали с тези по-евтини устройства ще се получи нещо или да не си губя времето, тъй като имам една слаба машина и не е проблем да сложа някое готово решение под Линукс и нещата отиват в съвсем друга насока и посока. Предварително благодаря на отзовалите се и дано дискусията е полезна и на други потребители :-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

на всички Въпроси отговора е да

има софтуер който може с тъч екран да ти генерира кодовете и да ти ги вади на термо принтер (тип касов апарат)

а кода като изтече изтича и толкова освен ако ръчно не го занулиш или удължиш

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговора на въпросите е ДА и на второ но не на последно място - изграждането на такава система ще струва някой лев, друг въпрос е как ще си ги разделим :)

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

111111 , интересен вариант, но до колкото виждам задължително печатащото устройство трябва да работи на термо хартия. Софтуера като идея е много добър, но в случая търся вариант, при който да може на А4 формат да се разпечатат малки картички, на които да пише потребител/парола (както си писал в друга тема, че си правил).

MiPSus , благодаря за краткия и "изчерпателен" отговор, но както споменах, бих искал да се позанимая лично, а и за тази моя идея няма да има финансова облага (нито за мен, нито потребители ще плащат за Интернет). Поради тази причина пиша тук - за насоки и помощ. Ако нямаш желание да помогнеш, то поне не спами темата.

В крайна сметка - кой от двата борда е по-добрия избор и ще може ли да обслужва изброените нужди; до колко потребителя могат да се въвеждат в Хотспота? Може би най-рационалния вариант е да се въведат повече потребители/пароли в борда, да се разпечатат на картон и бъдат давани на хората. За 2-3 месеца предполагам, че няма да има общо над 500 използвани потребители от Хотспота, и по този начин няма да има нужда от допълнителна намеса и всичко ще работи. Очаквам още мнения и предложения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

не е задължително да е такъв но е най-евтино от страна консумативи

за 100$ ТОВА

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, ще помогна:

1. Купуваш си борд

2. Слагаш му бялото IP към доставчика

3. В IP/Hotspot натискаш на "hotspot setup"

4. Следваш инструкциите

5. Добавяш 500 user-a в users таба

6. Печатиш ги на листя и ги режеш

7. През FTP си ъплоудваш променена лендинг страничка за хотела

Вариант също ти е да разгледаш нашият форум за подобни теми :

Или просто да разлистиш документацията на Микротик

http://www.mikrotik.com/testdocs/ros/2.9/ip/hotspot.php

http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Customizing_Hotspot

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

111111 , разгледах ги, но няма смисъл от закупуване на такова устройство (мрежата се ползва 3 месеца в най-добрия случай).

MiPSus , благодаря за отговора, но все пак имам по-точни питания. За потребители/пароли - има ли по-лесен вариант за въвеждане, разпечатване (нещо като термопринтера, но да е на А4 и да може да се печатат повече картончета). Другия ми много важен въпрос е - кой от двата борда 750 или 750G (не държа на гигабитова мрежа) - и двата ли ще вършат добра работа или да заложа на по-мощен процесор? Проблемите със забиването на модемите Моторола на какво се дължат и освен скрипт за рестарт на модема през уеб има ли друг вариант за разрешаване на проблема? Как да орежа неактивните потребители (тези, които нямат потребител/парола, но са се закачили в мрежата) - освен с намаляване на силата на излъчване на АП-тата?

Благодаря предварително за отговорите!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

да может да се печата на А4 или А3 се тая

въпроса е че после трябва да си игреш с ножицата

трика е реализиран в User managera с малки познания по HTML става трика

но термо принтера затова е по добър защото директно ги кръцва

тествано с обикновен термо принтер на epson (10-15 годишен ;) )

инак и тея жабари имат решения http://www.custom.biz/

имам едно от техните kube признавам това не печата това направо ги изстрелва

20 санта за под 3-4 секунди

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

111111, на А4/А3, едно макетно ножче и ще се нареже като визитки (или пищови, както съм правил ;D ;D). Значи идеята е с User Manager-a да го реализирам - добавям 500 потребителя и ги печатам. А отностно кой борд да избера, за да нямам ядове - 750 или 750G ? Този борд ще си е мой и ще го предостъпя за ползване, но в крайна сметка кое е по-доброто решение, някакви наблюдения? Ще се товари ли с този хотспот портал - просто нямам идея на какво са способни тези бордове (дали ще могат да се справят с натоварването.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

ще се товари спрямо потреблението и преминаващия трафик

инак едно ITX atom компютър ще е идеален

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре. Да го кажа така - разполагам с 12 Мбит даун връзка; потребителите ще бъдат ограничени (да кажем на 1 Мбит); максимум до 50 потребителя наведнъж (даже е прекалено много, може би 20-30). Може и да им орежа торентите, което е добра идея. Та за тази цел дали би свършила работа един такъв борд или да не се занимавам с 750/750G за тази моя идея, а да го оставям по старо му или (евентуално) да сложа компютъра под Линукс с готовото хотспот решение?

П.П.: Кое е по-добро като цяло 750 или 750G (освен гигабита)? По-бързия процесор предимство ли е или?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

принципно юзер менаджера на борд работи изключително бавно а и размера на нанд-а е малък

може би ако е модел с USB

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тоест да се насоча към друг клас борд (с повече РАМ, да кажем 751G-2HnD или само борд, но там отива друга цифра) или да заложа на сигурно - компютър? Ако ще е борд, какъв бихте ме посъветвали да взема? Хвърлил съм поглед на 751G-2HnD или модел без гигабит, но четох негативни мнения за wi-fi-то им (идеята е да си ги ползвам после в нас).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

в същност няма значение колко рам има но базата данни става много бързо над 100 мегабайта

инак и RB951G-2HnD не е лошо решение като параметри

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Къв е смисъла да ти отговаря човек, като ти пак си караш на твоята?

Как човек да ти обЕсни, че това е изцяло непозната материя за теб и че шансовете ти за справяне клонят към нулата.

Защо в тази държава всеки разбира от всичко , а каквото не знае смята че ще го научи за една седмица?

Всек пак 111111 със цялото си сърце ти отговаря ... евала за надеждата

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.