Jump to content
  • 0

Максимален трафик на малко разстояние.


Stoiko

Въпрос

В момента минавам идна река с комплект арай, но нещо започнаха да се шашкат от големия трафик и многото конекции. Искам да опитам с микротик. Говорим за растояние от 350-400 метра. Набавих си две машинки с P4 на 2.6 Ghz. четири карти R52 .  Чета по форумите противоречиви изказваниа за nstreme dual. Меслех си така да ги правя. Някой казват че с bonding ще е по-добре ?

Номера е предварително да изчистя тези въпроси, защото след като ги сложа няма да е приятно за клиентите да си правя много експерименти.

Някой има ли опит с правенето на home-made панелки на 5Ghz ? В момента имам 60см параболични антени на това разстояние, но някак ми се вижда безсмислено да слагам 4 параболи на 300 метра. С правенето на всякакви антени на 2.4 Ghz имам голям опит и съм правил от всички видове, но за 5Ghz не съм пробвал нищо.

www.ev-bg.com  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0

За nstreme dual и bonding има изписано много, така, че няма нужда да се дискутира. Bonding а ми се струва по-отказоустойчив май.

А за антените - няма нужда да слагаш 4 бройки. Сложи 2 с комбинирани облъчватели - един корпус с облъчвател на V pol и H pol. Това "чудо" можеш да го поставиш на параболична антена или на 60 см офсетна антена.

Иначе ти трябват 4 панелни антени -две на Vpol и две на Hpol. По руските форуми четох, че някои завъртат антената така, че се получава "диагонална поляризация" т.е на 45 градуса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Защо е нужно две панелки на вертикална е две на хоризонтална ? Защо да не работят всички на хоризонтална след като ще се използват различни честоти при двете двойки антени.

www.ev-bg.com  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Какво разбираш под максимален ???

Иначе на такова растояние с 2 панелки /19dB/ може да постигнех 70-80Мбит-а с микротик.

Само с Nstreme на 5Ghz-turbo с R52.

За по голям може да видиш това:

http://wiki.mikrotik.com/wiki/Super_wireless_test

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

В момента минавам идна река с комплект арай, но нещо започнаха да се шашкат от големия трафик и многото конекции. Искам да опитам с микротик. Говорим за растояние от 350-400 метра. Набавих си две машинки с P4 на 2.6 Ghz. четири карти R52 .  Чета по форумите противоречиви изказваниа за nstreme dual. Меслех си така да ги правя. Някой казват че с bonding ще е по-добре ?

Номера е предварително да изчистя тези въпроси, защото след като ги сложа няма да е приятно за клиентите да си правя много експерименти.-

Някой има ли опит с правенето на home-made панелки на 5Ghz ? В момента имам 60см параболични антени на това разстояние, но някак ми се вижда безсмислено да слагам 4 параболи на 300 метра. С правенето на всякакви антени на 2.4 Ghz имам голям опит и съм правил от всички видове, но за 5Ghz не съм пробвал нищо.

при bonding,  при спиране на едно от трасетата пропада всичко, иначе се предполага , че се постига по -голяма скорост. виж тук примерно

относно антените тук 23дб лесно се монтират и са леки, за недостатък мога само да кажа , за ползване на открито е добре да се силиконизират ръбовете на антената. ;)

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

За това разстояние може спокойно да използваш само облъчвателите , насочени с отворите един към друг. Няма смисъл от антени.  Утре ще постна едни снимки как се правят облъчватели за 5г.

Аз също ти препоръчвам някакъв вид per packet load balancing , като показания от колегата линк по горе.

Колко и с каква симетричност трафик искаш да мине ?

В момента минавам идна река с комплект арай, но нещо започнаха да се шашкат от големия трафик и многото конекции. Искам да опитам с микротик. Говорим за растояние от 350-400 метра. Набавих си две машинки с P4 на 2.6 Ghz. четири карти R52 .  Чета по форумите противоречиви изказваниа за nstreme dual. Меслех си така да ги правя. Някой казват че с bonding ще е по-добре ?

Номера е предварително да изчистя тези въпроси, защото след като ги сложа няма да е приятно за клиентите да си правя много експерименти.

Някой има ли опит с правенето на home-made панелки на 5Ghz ? В момента имам 60см параболични антени на това разстояние, но някак ми се вижда безсмислено да слагам 4 параболи на 300 метра. С правенето на всякакви антени на 2.4 Ghz имам голям опит и съм правил от всички видове, но за 5Ghz не съм пробвал нищо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Може ли с облъчватели с различна поляризация:

ol2_2.jpg

Да се направят две трасета като се използват 2 антени.

Дали е възможно ... Имали реално направено такова трасе и колко повече може да пренесе като трафик.

погледнете прикачения файл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

За това разстояние може спокойно да използваш само облъчвателите , насочени с отворите един към друг. Няма смисъл от антени.  Утре ще постна едни снимки как се правят облъчватели за 5г.

Аз също ти препоръчвам някакъв вид per packet load balancing , като показания от колегата линк по горе.

Колко и с каква симетричност трафик искаш да мине ?

И аз си мислех идеята само на облъчватели, но си спомних, че когато слагах арайте и тях ги пробвах така, и неможаха да докарат и 10 единици сигнал. Иначе и аз мога да правя облъчватели на 5 Г ,но май само облъчвател ще е малко... но ще пробвам. Може на R52-ките да им са достатъчни. Друга и вече работата, че ме чепка отвътре да пробвам да си направя панелка на 5 Г  ::)

www.ev-bg.com  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

R52 са по слаби карти 17dB или 50mW

Ayara-та мисля че беше 20dB или 100mW

Идеята ми беше ако се вкарат два сигнала в един облъчвател /единия по H, а другия по V/ дали няма да има зашумяване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

R52 са по слаби карти 17dB или 50mW

Ayara-та мисля че беше 20dB или 100mW

Идеята ми беше ако се вкарат два сигнала в един облъчвател /единия по H, а другия по V/ дали няма да има зашумяване.

Чувал съм много противоречиви мнения. Според мен няма начин да няма някакъв недостатък облъчвателя с двойна поляризация. В моя случай не е проблем да сложа и 100 антени защото имам цял покрив на разположение. Идеята е да са колкото може по-малки антените защото мястото е супер ветровито.

www.ev-bg.com  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Това са тъй наречените: тороидални антени

Използват ги основно при сателитната телевизия.

Виждал съм със 6 облъчвателя.

Незнам колко сполучлива ще е за wireless

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Тогава решението е това:

http://satlex.net/bg/antenna_types-page_multibeam.html

Ама май са скъпички :(

тези антени за няколко спътника въобще не са подходящи за случая, аз предложих по горе антенки панелни лекички и май забравих да спомена едно предимство че нямат нужда от облъчвател .. и , че примерно 14дб антена(42.24лв.) е малко по евтина от един облъчвател(46.80лв) пак в същия сайт(просто пример) .

Относно облъчвателите с двойна поляризация не съм пробвал , но съм се занимавал с подобни неща и стигам до изводите, че ще има недостатъци, когато и двете платки са на едно те излъчват заедно и повишават шума в целия спектър така, че примерно ако ползвате два облъчвателя  и имате примерно 25дб сигнал/шум  то при двоен облъчвател може да падне на 20дб ако не и по - лошо. Освен това този двоен облъчвател ще е доста скъпичък специално за такива ситуации дето е наложително използването му не трябва да има компромиси.

pan14.5x.jpg

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Та за да не създавам нова тема със сходно име бих искал да задам един въпрос на начинаещ ... доставчика ми кара нет от града с 2 радиа с микротик ОС ... та постановката е следната оптика -  2 радия - 8км пряка видимост - междинна станция (с приемно и предавателно радио х2) - 8-10 км пряка видимост - 2 радиа. Единия комплект е с 120см параболи, а др с 60см, всичко работи на 5 Гхз, предполагам 802.11а.  Всичко е с компютри около 2 Гхз и PCI платки. Та работата с тия радия е на зле - носят по 40Мб/с и техните техници твърдят, че не могат повече, а ако сложели трето нямало да може да се да могат да се "рутират" (абре аз съм незнаещ, ама се съмнявам в думите им щом първоначално се напънаха с РБ 333 с 3 радио платки и тройни конвертори на 120см параболи и изкараха само 4 Мб/с линк). Попитах познат от друг доставчик и човека си каза, че подобни системи ги изцеждал до към 70Мб/с, но отказа да помогне (били конкурентни фирми, не желаел да ги учи на занаят) ... Та  въпросът ми е колко може да се изцеди от тези платки на 8 км линк при пряка видимост (халф дуплекс разбира се - това го разбирам като АДСЛ (по-малък ъплоуд)) ... ?  :-/ Предварително благодаряза всеки отговор.  :)

Бъдете себе си !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Може ли с облъчватели с различна поляризация:

ol2_2.jpg

Да се направят две трасета като се използват 2 антени.

Дали е възможно ... Имали реално направено такова трасе и колко повече може да пренесе като трафик.

погледнете прикачения файл.

Здравейте ,искам  да споделя , че точно този облъчвател призвеждан от http://www.anteni.net (LZ2RR Варна) НЕ РАБОТИ едновременно на H&V .Това е от личен опит разговарях дори с М.Йонов и той каза ,че не са тествани за H/V да работят едновременно (каква е тогава идеята на изделието не разбрах) проблема се реши с облъчватели H/V от VideomaxAVS.

ps:Това се онася за първите произведени бройки ,ако след това си е оправил нещата се извинявам но като гледам няма конструктивни промени !!!!!!

"Само две неща са безкрайни - вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен." Алберт Айнщайн

"...една мрежа е толкова добра колкото нейните създатели..." безспорен факт !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.