Jump to content

FTTH - как го правим?


Recommended Posts

Малко да възобновим темата.

Предстои ни старт с оптика в селски региони (въздушно), проблема е, че както и да го смята излиза най-изгодно едно влакно до кутия "X" и от там FTP с 2 максимум 3 комутатора (кутии).

Също мислех варианти и с CWDM, намерих SFP-та за CWDM, но не намерих в BG медии работещи на различни честоти (има в Китай, но нямам информация дали и как работят) - някой творил ли е нещо с този стандарт в BG.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 69
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • ogorogo

    15

  • Mile

    12

  • MiPSus

    11

  • gbdesign

    5

оптика с мед е най-евтино и ней-лесно за съпорт.

дебели оптики и влакно до клиент е тегаво в селата. едно късане и 2 дни сеир.

Тоест до първата есен когато мине камион с дърва/тор/нещо-си и ги накъса на 2-3 места до 5 дни :)

ПОН поне в обозримо бъдеще (освен големите играчи) е дебело. Не и при тези цени към юзера.

Ако МТ пуснат идиотщина работеща с pon sfp може и да стане актуално. Аз поне така ги виждам нещата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

оптика с мед е най-евтино и ней-лесно за съпорт.

дебели оптики и влакно до клиент е тегаво в селата. едно късане и 2 дни сеир.

Тоест до първата есен когато мине камион с дърва/тор/нещо-си и ги накъса на 2-3 места до 5 дни :)

ПОН поне в обозримо бъдеще (освен големите играчи) е дебело. Не и при тези цени към юзера.

Ако МТ пуснат идиотщина работеща с pon sfp може и да стане актуално. Аз поне така ги виждам нещата.

Нещо не разбрах - как оптика с мед.Значи тръгва ти оптиката от шасито в шоколадово стига до село Х отива на центъра и става бакър - и после бой на суйчовете.Това не е оферта.Всяко село е с диаметър максимум 5 суйча.Да приемем че оптиката тръгва пак от там стига до центъра на селото .Там шкаф - вътре сплитер и после пак стъкло до половината от 5-те суйча.С какво ще ги захранваш и пак ли ще се впускаме в джунглата на защитите.Според мен пунта е да не се стига до суйч на улицата - иначе изчезва сладкото на ПОН - а.Другия въпрос е защо дебела оптика - според мен 24 са достатъчни пък за по ларж колеги 48 влакна и толкова.То лайновоза и 144 да скъса и 4 на които са закачени 250 калпака - сеира е един и същ.Проблема е за оператора щото ако няма сплайсьори на заплата а му се налага да плаща на влакно т.е. на заварка - дупе да му е яко.Вярно 4 се заварят по бързо от 144. Ако който и да е пусне нещо с пон сфп то нещото с пон сфп ще струва наистина майка си и баща си - тогава цената към юзера ще ти се види цвете.

Приемам доводи срещу изцяло стъклена мрежа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпроса е реализацията в самото населено място, не до него.

Повечето села не можеш да ги обслужиш с 5 комутатора. Идеята е - пускат се от да речем центъра на селото (или къдео е входната точка) няколко лъча с по 4/8 влакна, всяко влакно стига до една кутия от която излиза FTP с до 2/3 комутатора на влакно максимум. До потребителя FTP.

Вариант 2 - същото, но с CWDM, като до потребителя стига оптика (до 8 потребителя на влакно).

ПОН-а не го обсъждам - не мисля, че е рентабилен за села и въобще за населени места под 30 000 човека.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

защо пък да не е пак оптика до дома с цел предпазване от изгаряне на портове като се ползват оптичните комутатори на EUROLAN

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпроса е реализацията в самото населено място, не до него.

Повечето села не можеш да ги обслужиш с 5 комутатора. Идеята е - пускат се от да речем центъра на селото (или къдео е входната точка) няколко лъча с по 4/8 влакна, всяко влакно стига до една кутия от която излиза FTP с до 2/3 комутатора на влакно максимум. До потребителя FTP.

Вариант 2 - същото, но с CWDM, като до потребителя стига оптика (до 8 потребителя на влакно).

ПОН-а не го обсъждам - не мисля, че е рентабилен за села и въобще за населени места под 30 000 човека.

Че кой говори да обслужваш едно място с 5-6 комутатора.Аз питам за чии са ти въобще комутатори.За чии ти е въобще ФТП .Какво лошо има в чистата оптика.Докато усвоим простия вид ПОН хората вкарват вече спектрално уплътнение.А разликата в цената.Едно сфп CWDM върви 350 USD без ДДС - за сравнение сфп за пон шаси 155 USD, сплитер за класически пон 27 -35USD - CWDM 60USD, от шасито не можеш да избягаш както и от MUX/DEMUX - там нещата са на кантар.При узера пак трябва ону/онт/.Тогава като става въпрос за спектрални уплътнения е много уместно да кажем - цървули няма гайда иска.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и взимам една медия.. ръгвам я у мрежата и ходи ме търси каде съм. даже мога да го направя автоматизирано.

Смятам ти средно село с 3к народ и евентуални 300 клиента.

1км 24 ОК + 1.5мм мед

1км 12 ОК + 1.5мм мед

1км 8 ОК + 1.5мм мед

2км 4 ОК + 1мм мед

2 х 24 порта сфп свича

96 броя 3км SFP

48 броя 4 порт свич + sfp port (като напълниш 4-те порта сменяш с 8 портов + sfp)

Макс дължина на трасе 2км. Макс точки в посока 30.

Плюсове:

Най-безглавия ланаджия отива и връзва клиент

Най-безглавия ланаджия намира проблема (порта е shutdown поради loop)

Не им трябва power meter, otdr, fusion splicer и етк.

Не трябват група руски учени за диагностика на проблема

Не трябва да набиваш пари в onu-та.

+ някои други предимства

Редактирано от Mile
  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е - това е друга бира .Аз съм в грешка сега разбирам за коя мед ми редиш приказка.И това е FTTH спор да няма.Приемам идеята - и съм я виждал и съм я правил.Ако продължа да настоявам на моето си - ще се получи глупава риторика по терминологията а пък аз не ща.

С две думи - става,това е работещ вариант.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми то за 20 леа към юзер аз и фтп не бих му пуснал ама това е друг въпрос. ще изчакам монополите да вдигнат цените и тогава може да го мисля вашия вариант ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Монополите като вивашит при нас по селата пускат вече клиентите с SXT-та като на ТВ кулите слагат явно Омнитик ... така, че цените са широко понятие в различните райони :)

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много ме кефи как свободно обсъждате ЕЛЕКТРОЗАХРАНВАНЕТО на мрежите :) и бакърни кабели по чардаците.

Милене , вече 3-та година не е гърмяло като хората , май тази пролет/лято ще са фойерверките!

Аз мисля само да гледам с пуканки в ръка :)

Редактирано от MiPSus

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.