Jump to content
  • 0

Микротика забива от порт на карта?


BO

Въпрос

Здравейте, колеги.

Преди около месец се появи за първи път много странен проблем с Микротика:

Значи платформата ми е Интел х86 с 3ГХз процесор.

В ПЦ то имам една RouterBOARD 44G и една RouterBOARD 44

Тази RouterBOARD 44G работеше в bound режим 2х2 порта.

2 за към сървъри и два за към ЛАН-а.

Всичко си работеше без проблем докато един ден цялата мрежа на фирмата заби.

Суичовете светеха като коледни елхи - все едно loop на 100%

Започнах да гледам от къде идва ама не открих.

Рестартирах всичко и нещата тръгнаха.

След има няма 3-4 дни пак същия номер. Помислих си, че някой оф фирмата се прави на хакерче и ми луупва мрежата.

Влезнах във всички суичове и им пуснах сигурността за дадения вид проблем. Да, ама не.

След има няма 2 дни пак отново всичко светна като елха и същата история.

Този път без да правя нищо изследвах от къде идва проблема. Забелязах, че целия ПЦ (рутер) е блокирал на 100%, дори и монитор няма. Рестартирах само рутера и след има няма 1 минута мрежата утиха и продължи да работи както трябва.

Изкарах интерфейсите нормално (чисти без бауди и бриджове и т.н.).

И след 1 ден пак блокира мрежата.

Преместих портовете (от 3 и 4) преместих конфигурацията върху 1 и 2 порт.

Вече от 1 седмица всичко работи без проблем.

С малко постановки видях, че 4-ти порт ако е активен и той прави този проблем.

Най-вероятно моята логика показва, че картата е гръмнала по някакъв странен начин, ама да се допитам и до вас какво мислите.

Благодаря ви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0

Смени RouterBAORD 44 PCI картата със друга, например RB44GV - това е първото нещо, което бих опитал аз ... по-късно ще прочета поста ти отново и ще помисля пак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Така, днес ситуацията пак се повтори.

Само, където явно рутера не е забил, защото отчита графиките на интерфейсите, ама пак не ти обръщаше внимание поради причината - виж картинката.

Явно като се използва проблемния порт и като се случи "нещото" и целия рутер забива, защото спира и изчертаването на интерфейсите.

Пак добре изкара повече от седмица така, поне този път имаше дисплей на МТ, и явно е работил, щом е изчертавал графиката.

Преди дори монитора не можеше да запали и всичко спираше...

Някакви идеи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

loop?

Ами както описах нещата и аз мислих това, ама почти това е невъзможно.

Ограничих броудкаста и от суичовете на 3Mb. При лууп не би трябвало те да пуснат такъв бандуид, че мрежата да забие.

А и изключвам всички ракове, оставям да работят само по 1-2 суича най-много и всичко си мига като коледна елха и няма оправия.

В момента щом натисна ресет на рутера и всичко се оправя и суичовете се укротяват и започват да мигат както си трябва. :-/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

switch-a какво казва по въпроса? logging? Графика на порт за pps, traf и т.н. Според мен си е нормално да си помисли за loop човек само като види тази графика. Друг вариант е грешка във някой switch и някой vlan да тръгва не кдето трябва. Просто на това прилича. Хардуерен проблем когато съм имал е като Форд. Не боледува, а направо мре ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

...В момента щом натисна ресет на рутера и всичко се оправя и суичовете се укротяват и започват да мигат както си трябва. :-/

хардуера на микротика е проблема, надявам се че версията е последната - 3.27? двуядрен ли е ? какви пакети/services има работещи на рутера?

Пусни му memtest това-онова, stress test и т.н. всичко което докопаш като тест за CPU+RAM дори и WinXP+"Orthos" да си сигурен че не е там проблема, преди да се оплачиш на латвийците...

+ сигурен ли си в охлаждането ? в стабилното захранване ? смени дъно ако се налага, тия 4 портовите животни си пият енергия от голямата кофа, yes ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

хардуера на микротика е проблема, надявам се че версията е последната - 3.27? двуядрен ли е ? какви пакети/services има работещи на рутера?

Пусни му memtest това-онова, stress test и т.н. всичко което докопаш като тест за CPU+RAM дори и WinXP+"Orthos" да си сигурен че не е там проблема, преди да се оплачиш на латвийците...

+ сигурен ли си в охлаждането ? в стабилното захранване ? смени дъно ако се налага, тия 4 портовите животни си пият енергия от голямата кофа, yes ?

Току що направи пак проблема.

И току що го ъпгрейднах до последната версия, защото погледнах това:

*) using pptp and eoip tunnels simultaneously could crash router;

Може ли от това да прави такава магария?

Сега вече е с 3.27 и ще видим дали ще има разлика. До сега бях с 3.25

Относно стрес теста е добра идея, само където трябва да се заровя през нощта в ранните часове, иначе не знам кога да го направя :-?

Процесора е едноядрен, стандартен Интел на 3.3ГХз. Не помня само дали е Селерон или Пентиум, ама според мен все тая.

Охлаждането, където се намира машината е добро - поддържам постоянно около 19 градуса.

Пакетите, които са инсталирани са като на снимката.

Да питам - предполагам, че като не използвам wifi и като не съм го качим на рутерборд, то може и да му дам дизейбъл на избраните пакети.

Ама до сега от приблизително 1 година не е правил нищо подобно.

Преди да забие за първи път (преди около 3 седмици) уптайма му беше около 150 дни :)

Единственото, в което не мога да бъда сигурен е захранването на ПЦ-то. Не е някакво марково, а си е стандартно.

Освен да му е дошло времето, друго като хардуер не ми се вярва не, че не е невъзможно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Моля веднагически деинсталирай пакетите които не използваш, главно от hotspot се оплакват хората...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Моля веднагически деинсталирай пакетите които не използваш, главно от hotspot се оплакват хората...

Disable върши ли работа или ...

А да попитам, защото до сега не съм слагал разни пакети, винаги когато си обновявам версията на МТ, тегля combined package и него го инсталирам.

Ако сега да речем деинсталирам хотспот-а и като сложа следващия път комбинирания пакет, пак ли ще се инсталира хотспот да речем?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ако си свикнал да качваш комбинирания пакет при всеки ъпгрейд - използвай Disable за да е пак Disabled като качиш новия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

комбинирания пакет е тъпа работа защото яде екстра пространство

пакет по пакет само това което ти трябва

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Колеги, от последния ъпдейт няма проблеми.

Явно проблема е бил точно тук:

*) using pptp and eoip tunnels simultaneously could crash router;

Благодаря за мненията ви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ха!

Пак след толкова работа вчера сутринта отново заби.

Поръчах един РБ1000.

Току що пристигна. Много съм доволен от визията.

Сега ще прехвърлям конфигурацията на новото рутерче и ще видим как ще се държи.

Дано издържи сегашното натоварване, но нямам друг избор. Това беше най-мощното, което можеше да се вземе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

MikroTik имат партньори които изграждат собствени x86 базирани рутери които са по-мощни от RB1000. Не се ограничавайтe до каквото има на routerboard.com.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.