Jump to content

Премахване на Въздушните Трасета по Градове и Села


Recommended Posts

  • Администратор

от месец април ЕВН маи са с нови цени не6то към 60 ст. за стълб

абе гледам аз че започнаха да ни броят пак стълбовете с кабелите

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 70
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • danielskiii

    7

  • space

    6

  • NetworkPro

    5

  • PcTuninG™

    5

абе гледам аз че започнаха да ни броят пак стълбовете с кабелите

То и при нас същатата работа.

Wireless is more temperamental & variable than a woman’s mood! ;)
"no matter how hard you try, you just can NOT please everyone"

"където глупостта е образец-там разума е безумие.."Гьоте

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Здравейте колеги,вчера по радиото чух,че отново тръгва кампанията по премахване на въздушките и вкарването им под земята!Закона бил от 2005г,2007 трябвало да започне това начинание,но удължили срока до незнам си кога,та сега пак фирмите могли доброволно да ги махат,а ако не КЛЪЦ.И както често става едни режат,други вървят по тях и опъват ли опъват!

Въпроса ми към органите имащи отношение по тази тема(надявам се някои да е участник във форума),важи ли това за населени места под 5000 или 3000 беше,защото всеки знае че по селата такава инфраструктура няма,а според мен няма и как да се изгради,защото малките фирми за които 50-100 абоната са си от голямо значение,едва ли ще могат да си позволят да копаят по селцата,това е инвестиция която меко казано няма избиване!То и сега е трудничко и без друго,но то лесно няма(особенно в България),сладурчетата от Evn ни искат по 50ст на стълб!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Столицата има нужда от имидж. Кабелите загрозяват. Поне да бяха културно прекарани. А те са се натрупали с годините. Кое просто виси, кое прекарва данни..

Прави като другите - като ти резнат кабела мини и си прекарай нов, по-дискретен, чист и добре закрепен кабел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми мисля че за населени места до 5000 домакинства можем да си опъваме кабелите по стълбовете, относно селата добре че има доставчици който се занимават с тях иначе отлива на млади хора от селата ще е с още по големи темпове , аз съм за премахването на кабелите по стълбовете но първо господата управници да се замислят защо има толкова много кабели по стълбовете аз ще им отговоря, защото просто доставчиците нямат голям избор или стълбове или канала мрежа на виваком , стълбовете са по евтиния вариант

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази акция, както и миналогодишната, си е чист лобизъм за доставчика упоменат по-горе. Ако нямаш свои трасета гориш и клиентите ти отиват при този, който има такива (кой ли е той).

Вярно е, че в БГ се прекалява с висящите кабели, но задължително им прекарване под земята е крайна мярка. Има други европейски държави/столици, където въздушното полагане е практика, просто има ясна нормативна уредба как се полага, да има естетика и т.н.

Тук едва ли не ти казват, трябва да си изгубиш хляба за да си законен, а ако не ти изнася, големите ще ти вземат хляба (макар, че големите все още нямат кабелно подземно покритие в селата - и слава богу :)).

Относно бройката - офанзивата се води основно за областните градове, иначе важи за всички населени места с над 3000 жители, в курортни и исторически места пак е забранено полагането. В градовете има една вратичка, че ако региона е маркиран в кадастъра като ниско строителство може да се полагат въздушно, но според новите правила на ДНСК това става след като ти одобрят план за такова изграждане - не съм сигурен ако вече е изградено какво се случва (дали може да се узакони или първо трябва да се демонтира).

.

Редактирано от Networker

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво значи прекалява ние сме дори много културни спрямо други държави. Просто цялата работа е както каза колегата Anatoli по горе.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво значи прекалява ние сме дори много културни спрямо други държави. Просто цялата работа е както каза колегата Anatoli по горе.

Под прекаляване имам в предвид начина на изграждане - прекаляват с грозните изпълнения. Имах някъде една снимка на кабели между два блока, "полагането" представлява сноп кабели слизащи от покривите на два блока до височина от около 3 метра, в най-ниската част от трасето има кутия висяща на тези кабели с капак насочен на долу към земята и за да пипаш нещо в кутията ти трябва А образна стълба и въображение.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За блокове - домоуправителите се свързват с фирмите и ги карат да идват да си оправят мизериите, щото иначе клъц. За стълбове и някои сгради сами трябва да се сещат колегите обаче.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно ...

Законовата уредба за кабелите е много стара. До колкото помня е Наредба 17. Годината трябва да е някъде около 2005.

Тук по-рано поствах едни обсъждания на МС за ЗЕС. Там ясно си личеше лобито на БТК (Инвестирали много пари за подземни мрежи). Да не говорим, че от декември вдигнаха цената на каналната мрежа (въпреки, че е аутсорсната на Алкател-Люсънт), а не са хвърлили един път отрова за мишки. За оправяне, почистване, възстановяване и удължаване някой да е чул ?

Всъщност, нещата са малко по-сложни и в ядрото на всичко това стои една френска банка. Е, те не са виновни, че неможаха да се разберат с Оджер за дълговете на БТК, които пък са собственост на AIG.

Осен това, ясно е че министърката е лобистка на БТК. Доколкото помня преди около месец, самата тя се изказа по една от националните телвизии в полза на компания която има подземни кабели.

Вина имат и ЛАН-овете. Е колеги, недейте правете грозните гледки навсякъде където Ви падне. Има скоби за коване на кабел, както и кабелни превръзки. Телта и PVC лентата са присъщи на българите, но нека да се стараем нещата да бъда по-естетически направени. Ако вложим време в естетическо изграждане на мрежата - значи имаме и време да направим нещата така, че да не ги ремонтираме често. Съответно да искаме по-висока цена за по-качествена услуга.

Но според мен, най-виновни са т.нар. Бели Глави, които се чудят какво да правят по цял ден и гледат да се заяждат с кабелните техници, защо кабела е минавал там.

И още по-виновни са тези които си правят евтини топлоизолации. Нищо не им пречи да викнат кабеларките в региона, да се съберат да отделят по 5 лева и да сложат 1-2 кабелканала в топлоизолацията. Но не! Аз правят топлоизолация и съм най-великият.

И въпреки,че в ЗУТ и ЗЕС е записано, че НИКОЙ неможе да те спре когато правиш далекосъобщителна мрежа, то изискванията по тези нормативни актове за да получиш разрешение за строеш за безбожно скъпи с толкова изисквания, че да извадиш въпросното разрешение .... е който е го правил - знае за какво става въпрос.

Не е невъзможно, но за бъде всичко законно, клиентите трябва да плащат по 50 лева за 10 мегабита. А те не искат, защото конкуренцията ти предалага лоша услуга за 10 лева.

Да не горим, че ДНСК/РДНСК не обявяват публичен търг за фирмите които да режат кабелите, както е по закон за обществените поръчки. Разрешили им са директно договаряне ?!

Ето тук, бивши колеги работим! Тук се опитваме да правим бизнес и да доставяме услуга. Въпреки, че държавата е срещу всеки един законен бизнес. Колкото си по-законен и плащаш данъци - толкова повече държавата ти се закача на бизнеса да те смуче!

П.С.

А за ЕРП-та.... нямам думи. Те пък на каква основа искат пари за стълбовете ?

Имат ли официален документ с който да докажат тяхната собственост ? Акт 16 или друг документ удостоверяващ собственост, за да са страна по договор за наем ?

Имат само едни ДМА в които са включени тези съорежния, но такива ДМА може и моят счетоводител да ги направи.

Според ЧЕЗ: Това било държавна собствено, която не подлежала на актуване и няма такъв документ, но въпреки това сълбовете били тяхни.

Ами дали искат наем от общината за уличното осветление което е на тяхните стълбове ? Или пропускат принципа на равноправието заложен в законодателството ?

Редактирано от smacker
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зад рязането на кабелите стоят единствено големите фирми, които искат да погълнат пазара на малките. Те са виновни и цифровизацията на телевизията да е отложена за светлото бъдеще. В България властта обслужва и паразитира върху монополите, а дребните играчи не са удобни за никого и ще бъдат унищожени. В цял свят има висящи кабели и същите не притесняват особено никого. Дори в някои страни, като Япония същите по закон се поставят във въздуха и подземното им полагане е забранено, но ние сме по-набожни от Папата и за нас опита на най-развитите е неприложим...

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опита на развитите страни не играе тук - както всички добре са разбрали става дума за интереси. Големите диктуват, а държавата се явява едва ли не като изпълнителен орган на "тези" фирми. Докато "тези" фирми нямат интерес да вземем опит от чужбина, опит няма да търсим :). Макар че ако има реакция - както беше за ACTA - може би по друг начин ще се развият нещата.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.