Jump to content
  • 0

мнение за сървър


terminated

Въпрос

Supermicro PT8L Chassis Mounting Rails 1 бр.

Supermicro SNK-P0036, 1U Passive Heatsink UP 1 бр.

Western Digital 320GB SATA II RAID Edition 1 бр.

Kingston 1GB DDR3 1333MHz 3 бр.

Intel® Xeon Quad-Core E5620 2.40 GHz 1 бр.

Supermicro X8STi-LN4 1 бр.

Supermicro CSE-512L-260 1 бр.

Stinger Сървър 1 бр.

скорост: 1g

клиенти: 3-4к (активните едва ли са над 2к)

Ще се ползва за nat и queue .. може би ще сменя хард диска с компакт флаш понеже не ми трябва дисково пространство и незнам дали да разчитам на вградените мрежови карти или да се ориентирам към външни такива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 99
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters For This Question

  • promind

    18

  • Mile

    12

  • kokaracha

    12

  • Самуил Арсов

    9

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

Не си казал каква ще е операционната система.Има голяма зависимост от това.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Упс .. за микротик става на въпрос.

Ми да дам моето.

Малко теория.

3-4к (активни ~ 2к) ще искат доста интернет. При повече  от (>300 Мбит/с, > 60 Kpps) повечето по стари мрежови контролери почват да буксуват на едно място.

Intel, на база чипсети 82575/82576 (Gigabit), 82598/82599 (10 Gigabit), или техните подобни се справят със задачата.Тайната е в това че те подържат и правят по 8 опашки които обработват прекъсванията на един интерфеис (multiple queues / 4 на rx и 4 на tx) и MSI-X support . С технологията на RPS/RFS, появяваща се  в новите ядра 2.6.35 се постига същото и при някои от по старите карти/чипсети. По мое мнение карти Intel 82576 са твоя правилен избор, и с тях ще можеш да разпределиш натоварването равномерно по процесорите и ядрата при шейпа.

И тука идва трудното.

Микротик се управлява лесно,но силата му е вът въздуха.Ползват по стари,стабилни ядра и съответно нямат подръжка на по нови технолигии и чипсети,колкото и да се напъват винаги ще са крачка назад в това отношение.В последните бети базирани на новите ядра има подръжка на по новите чипсети,но има и много проблеми със стабилността (тука е мястото русенската група до каже до къде са стигнали с тестовете ;) ).

Така че ако ще залагаш на микротик се ориентираи към стари доказано работещи чипсети  Intel 7/8/9  и карти Intel 82574L  и докъдето я докараш със скоростите и шеипа на потребителите :o  От казаното до тука трябва да ти е станало ясно че в тази схема системи с по няколко ядра с нищо няма да ти помогнат и ще имаш по добри резултати с  3.5 GHz dual-core CPU (like Xeon 52xx) отколкото с  3GHz quad-core CPU.Допълнителни ядра няма да се използват за мрежовата обработка във твоя случай така че си дай парите за по добри мрежови чипсети.

По мое мнение употребата на  линукс/бсд дистра базирани на последните кернели/ядра ще ти дадат по голяма производителност и стабилност отколкото микротик.

Моя фаворит за този вариент е  X8DTi-LN4F с което ще имаш достатъчно запас и при 4К онлаин или в случаи го натовариш и с още няколко задачи.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Oсвен за Лан карти от по-по класа може на тая машина да се сложи един KVM с 4 микротика и VRRP

или експериментиране с бета версиите 

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Благодаря и на двамата , в момента карам 1/2 от тези юзери с  82541GI Gigabit Ethernet Controller (rev: 5)  и 82573E Gigabit Ethernet Controller (Copper) (rev: 3)  .. не съм забелязал проблем от страна на картите . Добутват някъде 400мбит и 50к ппс (това е ,което вижам от юзерите нямам стабилна машина наблизо с която да направя тест),но процесора(c2d 1.6) спокойно си стига до 100% вечер в момента ,когато си пусна скрипта за обновяване на арп таблицата и около 65-70% през другото време. Незнам , как би се справил със задачата някой по-сериозен routerboard,но така ,като ви слушам май ще е по-удачно да мина на бсд.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

3/4k потребители и микротик някак си за мен поне не се връзва...

Ще подкрепя колегата 111111(дано не съм изпуснал или добавил някоя 1ца ;) ) с разпределянето на натоварването.

За да имаш толкова потребители и такава скорост просто си направи една схема и направи load balancing(балансиране на натоварването) използвайки няколко машини вместо 1 единствена. Така освен по-малко натоварване per node ще имаш и активен failover. Ако ползваш микротик ще ти е маалко по-трудно да минеш директно на BSD. 

Мое лично мнение е, че имаш ли над 2к потребители и/или потребление над 100kpps трябва да се замислиш за нещо по-сериозно от мрежова гледна точка...

Cisco 65k , 7600...нещо, което просто работи и не ти се налага да го пипаш поне до 3+Mpps(зависи все пак за какъв engine си платиш)

Микротик ядрото се пише да е универсално...MultiCore поддръжката сами си признават, че в момента се разработва...ама по техните форуми за каквото и нещо, което го нямат като хората да пишеш...все ще ти отговорят, че се разработва :o

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ами наистина ще ми е малко трудно да мина директно на бсд, става на въпрос за доста на брой села ,които в момента ги карам с по 1-2 450G, но ми писна да обикалям 30-тина микротика. Май ще е по-добре да зема 2-3 по-слаби сървъра,а идеята за kvm и vrrp честно да си кажа не я схванах  ;).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Kernel virtual machine + virtual routing redundancy protocol...нещо, което ще ти отнеме бая време за четене и доста лабораторна работа ;)

Препоръчвам... Cisco за бордер + ospf + микротик за крайните клиенти на принципа на балансирането...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

По евтино и не по лошо,2 бр бсд-та (master/slave load balancing failover) .

3-4 K няма да са проблем за 1 качествена машина.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Много важно е как ще си направиш топологията в сървърното.

И най вече не разчитай една машина да върши работата защото енергото може я килне и тогава...

незнам какво ти е решението с тея 30-тина микротика

но има грешка в архитектурата на мрежата (поне за мен)

от всяко село изкарваш един EoIP интерфейс и ги вкарваш в една машина кадето само бриджваш и филтрираш трафика по посока  от входящите и изкарваш в втория сегмент където ще ти е шейпинга

в тая част вкарваш 10-тина втора ръка рака и в подмрежи делиш потребителите и да ги шеипиш и с една лан карта на машина става ;)

трети сегмент една машина към доставчика

заделяш 2-3 машини за "всеки случай" + още 2 за радиус все пак трябва да ги контролираш + нещо за мониторинг на цялата тая работа

един рак шкаф трябва да стигне за всичко  

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

...използвайки няколко машини вместо 1 единствена. Така освен по-малко натоварване per node ще имаш и активен failover.

... в момента карам 1/2 от тези юзери с  82541GI Gigabit Ethernet Controller (rev: 5)  и 82573E Gigabit Ethernet Controller (Copper) (rev: 3)  .. не съм забелязал проблем от страна на картите . Добутват някъде 400мбит и 50к ппс (това е ,което вижам от юзерите нямам стабилна машина наблизо с която да направя тест),но процесора(c2d 1.6) спокойно си стига до 100% вечер в момента ,когато си пусна скрипта за обновяване на арп таблицата и около 65-70% през другото време.

Така и така разчиташ на микротик, познат ти е, за чии х*й ще сменяш идеята та само главоболия да си създаваш.

Защо просто не ползваш два или три от гореописаните рутери , нали сега единия се справя с половината юзъри, просто им вдигни по една BGP сесия до доставчика или доставчиците и по една напречна на фул меш и си в джаза.  ;) хем ще са рутери , хем ще са бордери.

... от всяко село изкарваш един EoIP интерфейс и ги вкарваш в една машина кадето само бриджваш

Като топология е много чиста работа , но колко % от капацитета на линковете ще заеме капсулирането на тунела?

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Много важно е как ще си направиш топологията в сървърното.

И най вече не разчитай една машина да върши работата защото енергото може я килне и тогава...

незнам какво ти е решението с тея 30-тина микротика

но има грешка в архитектурата на мрежата (поне за мен)

от всяко село изкарваш един EoIP интерфейс и ги вкарваш в една машина кадето само бриджваш и филтрираш трафика по посока  от входящите и изкарваш в втория сегмент където ще ти е шейпинга

в тая част вкарваш 10-тина втора ръка рака и в подмрежи делиш потребителите и да ги шеипиш и с една лан карта на машина става :o

трети сегмент една машина към доставчика

заделяш 2-3 машини за "всеки случай" + още 2 за радиус все пак трябва да ги контролираш + нещо за мониторинг на цялата тая работа

един рак шкаф трябва да стигне за всичко 

И един суич като се прецака в едното село и почне да блъска броудкасти...ще стане мазало...

Решението с много машини не е лошо, но за 3к потребители 30 машини са много...

Нещо по средата би свършило по-добра работа...и за да нямаш вземане даване с постоянно набиване на рутирания, натове и т.н. глупости си направи една схема с OSPF и ще видиш как ще изгрее всичко ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

... и направи една схема с OSPF и ще видиш как ще изгрее всичко ;)

И три бордер/рутера на три различни места към различни доставчици с BGP към тях и ТОВА ЧУДО НАМА КОЙ ДА ГО ЗАПРЕ  :o

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

И три бордер/рутера на три различни места към различни доставчици с BGP към тях и ТОВА ЧУДО НАМА КОЙ ДА ГО ЗАПРЕ  ;D

За 3к потребители чак 3 бордера не му трябват... и един му стига само да не е някакъв линукс, че не се знае кво ще стане след рестарт :o

За бордери...по-добри от Cisco няма...както казах една 76ца + доста стабилен UPS и евентуално някакъв агрегат, който да поддържа UPS-a и верно нема кой да го запре :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ти не си ли правил непоправима грешка в CLI  , а не си ли виждал дефектиращ UPS , а да са ти палили сървърното?

А за повредено CISCO чувал ли си?

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.