Jump to content
  • 0

Какво искате да има в софтуер за контрол на MikroT

NetworkPro
 Share

Question

Какви функции на евентуален контролиращ софтеур биха улеснили вашата професионална работа с MikroTik RouterOS ver 2.9x & v3.x ?

Улеснено пускане на нови клиенти със задаване на скорости и приоритети от скриптове?

Улеснено наблюдаване на трафика?

Моля споделете всички идеи които ви хрумнат, но подчертайте кои ще са функциите които ще ви накарат да изпозлвате даден софтуер - кое ви е най-необходимо?

Благодаря  :)

Recommended Posts

• 0
  • Administrator

автоматизиран билинг дори конекция към касов апарат

Java базиран хотспот радиус за безжични и жични клиенти

аман от сменени макове ;)

и хардовете ще трябва да си заемат ;)

автоматизирано цепене на скорости към няколко групи дестинации

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа

ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

• 0

Имам по скоро изискване към хардуера им. Надявам се на адекватни RB, a софтуера и сега не им е лош. Също Superchanel да е стандартно във всеки RB с лиценз 5 и 6. Ехх мечти..

• 0

Чудим се с един приятел- програмист. Трябва да има пазар, иначе за кво да се блъскаме денонощен кървав труд? Трябва да се съсредоточим върху желаните функции.

Какво по-точно имаш предивд като билинга, който ще ти е най-полезен, опиши, дай пример...

• 0

Първо искам да кажа, че не ме бива много с микротика просто съм по-хардуерно орентиран.Няма да е зле да се направи нещо за по-лесно адване на клиент примерно.Гледал съм на други доставчици колко елементарно става.С няколко кликания на мишката не че сега не е толкова сложно но според мен още може да се опрости примерно една графа за ИП адрес,мак адрес,тип на връзката дали да има пппое и т.н. Скорост на долнлоад/уплоад за нет,локална,торенти и т.н.Колко конекции примерно.Някакво инфо за потребителя.Дали да има ограничение по трафик или не,промяна на скоростите по часове.Готовия продукт който видях но мисля че не беше за МТ,беше супер елементарен щом една мацка дето нищо неразбира адва и маха потребители за секунди. :o Може да се сложи и съответно на прозореца на дадения потребител да показва в реално време какъв трафик прави.Евентуално брой на конекции и на къде и дали прави някакъв флоод или нещо от сорта и да сигнализира при преминаване на зададени стойносто на тези величини.За да може по-лесно да се наблюдава всичко.

п.п. Ще помисля и ще поговоря с няколко човека да видим какво още може да се направи.Защото аз лично бих си платил за нещо което да ми намали главоболията и да ми спести време и нерви особено с микротик:)

• 0

Ще трябва да се запозная с The Dude щото някои от нещата ги има вече там, и може би наш'та схемка ще работи заедно с него?

Благодаря за информативния пост.

• 0

С удоволствие бих си платил за следното.

Използвам DHCP.При пускане на клиент му давам маскирано IP което не се рутира.С него се отваря само страницата на сайта ми и може да се логне с user и pass.След това му хващам MAC адреса и му давам реално IP.Спирането и пускането става чрез drop на IP то му във firewall/filter rules.Ако не си е платил плаща с epay или номер на стреч карта купена от магазина.

• 0

Първо искам да кажа, че не ме бива много с микротика просто съм по-хардуерно орентиран.Няма да е зле да се направи нещо за по-лесно адване на клиент примерно.Гледал съм на други доставчици колко елементарно става.С няколко кликания на мишката не че сега не е толкова сложно но според мен още може да се опрости примерно една графа за ИП адрес,мак адрес,тип на връзката дали да има пппое и т.н. Скорост на долнлоад/уплоад за нет,локална,торенти и т.н.Колко конекции примерно.Някакво инфо за потребителя.Дали да има ограничение по трафик или не,промяна на скоростите по часове.Готовия продукт който видях но мисля че не беше за МТ,беше супер елементарен щом една мацка дето нищо неразбира адва и маха потребители за секунди. :o Може да се сложи и съответно на прозореца на дадения потребител да показва в реално време какъв трафик прави.Евентуално брой на конекции и на къде и дали прави някакъв флоод или нещо от сорта и да сигнализира при преминаване на зададени стойносто на тези величини.За да може по-лесно да се наблюдава всичко.

п.п. Ще помисля и ще поговоря с няколко човека да видим какво още може да се направи.Защото аз лично бих си платил за нещо което да ми намали главоболията и да ми спести време и нерви особено с микротик:)

Това нещо го има толкова отдавна, че направо е безобразие да се разправяш с шейп с МТ и т.н. На всичко отгоре е евтино за възможностите си.

Работи безупречно поне при мен.

• 0

Аз с микротика гледам да не се разпраям много  ::) Макар, че има много какво да уча гледам да не го бутам мн мн без причина :)

• 0
  • Owner

Сигурно имаш в предвид софтуера на Бонев.

По принцип на мен идеята за централизирано шейпене и изобщо централизация на трафика хич не ми допада.

Защото след време води до трудни за решаване проблеми - какъв хардуер ще шеипи хиляди клиенти, дали ще издържи бордера скорости над 1Гб или трябва да се дават Н хиляди долара за цицко (виж съответната тема за 10Г :) ), какъв ще е тоя концентратор за пппое , да не говорим за ужаса с големи ЛАН сегменти , флудещ суич т.н.

Затова е хубаво още в началото да се предвиди децентрализация на мрежата. Да се сложат аксес рутери , които да облужват групи клиенти (да шейпят и занимават с пппое) , а

софтуера за контрол просто да е една база данни с всички клиенти, т.е. пипнат радиус сървър.

Хубаво е една мрежа преди да започне да се прави да се проектира за евентуалния брой клиенти и задължително да се раздели на "клиентска част" (това зад аксес рутерите) и "backbone" (връзката между аксес рутерите и бордера).

В началото една такава конфигурация излиза по-скъпо, но вервайте ми с времето се отплаща многократно.

Та по принцип UserMan-a на МТ е добре замислен, но има още много да работят по него.

Това нещо го има толкова отдавна, че направо е безобразие да се разправяш с шейп с МТ и т.н. На всичко отгоре е евтино за възможностите си.

Работи безупречно поне при мен.

• 0

Това с рутерите отдавна го има при него. Стават доста машините по този начин, но в момента с vlan-и ми допада повече решението му. От втория ден като isp съм с неговото решение и винаги съм смятал, че това са най-добре похарчените ми пари в (как да го кажа да не прозвучи грубо..) идиотщината наречена LAN. Първо да изброя предимствата му. Лесен за работа. Улеснява съпорта и намалява работата и губенето на време на ланаджиите. Вграден рестарт на пико-тата. Разделяне на инт/бг. Доста добра производителност. Безпроблемен на читав хардваре.

Плащането може да се прави в няколко каси безпроблемно. Инкасо. Статистика на плащанията. Запазване на ордерите и фактурите на сървъра. Възможност за онлине плащане.

Има и много други, но аз ползвам главно изброените. Позволява ти да си вършиш работата без да мислиш шейпене и плащане от клиентите. Вечер 10 минути и 30 клика са достатъчни да придобиеш представа как се движиш с парите и трафика.

За мен е добро решение защото ми пести времето. Не се съмнявам, че има по-добри начини за шейп и т.н. но едва ли ги има в разбран вид за всеки малоумен ланаджия, който назначавате (и иска 900 заплата на втория ден след като се научи да кримпва). Най-малкото всеки, който вдигне съпорт телефона може да извърши дребните промени смяна на мак/ип/ттл/конн/услуга за 10 сек, а не да търси администратор-а или който и да е. Пестиш времето на клиента по този начин също. ;)

• 0
  • Owner

Ако ви се занимава с писане на билинг за МТ , мисля, че е добре да стъпите на основата на abills.

http://dupnica.net/abills/admin/index.cgi

user : test

pass : test

Данните не ми трябват, може да експериментирате, за да видите за какво става въпрос.

Бях го добутал до там да автентикира hostpot , pppoe, wireless-a и DHCP ! (затова са МАК адреси ,а не usernames)

Трудно се инсталира, по точно връзката към радуис сървъра се прави калпаво (не много стандартно).

Цялата система е просто интерфейс към радиус сървър (както и userman-a на МТ)

Чудим се с един приятел- програмист. Трябва да има пазар, иначе за кво да се блъскаме денонощен кървав труд? Трябва да се съсредоточим върху желаните функции.

Какво по-точно имаш предивд като билинга, който ще ти е най-полезен, опиши, дай пример...

• 0
  • Owner

Бонев е пич , и не се съмнявам в достойнствата на софтуера му.

Когато ми го предлагаха на мен, всичко трябваше да мине през една машина (това беше бая отдавна де - май през 2002/3).

Всъщност добър билинг е може би най-важното нещо в един ИСП. Аз обаче го разбрах доста късно :( . С халваджииските тефтери не става , т.е. става, ама ако имаш и завинаги останеш с 20-на клиента.

Всъщност на Бонев какво му пречи да добави функционалност за МТ - нищо не му пречи :)

МТ работи с радиус сървър , Абе ако иска Бонев ще го направи :)

Това с рутерите отдавна го има при него. Стават доста машините по този начин, но в момента с vlan-и ми допада повече решението му. От втория ден като isp съм с неговото решение и винаги съм смятал, че това са най-добре похарчените ми пари в (как да го кажа да не прозвучи грубо..) идиотщината наречена LAN. Първо да изброя предимствата му. Лесен за работа. Улеснява съпорта и намалява работата и губенето на време на ланаджиите. Вграден рестарт на пико-тата. Разделяне на инт/бг. Доста добра производителност. Безпроблемен на читав хардваре.

Плащането може да се прави в няколко каси безпроблемно. Инкасо. Статистика на плащанията. Запазване на ордерите и фактурите на сървъра. Възможност за онлине плащане.

Има и много други, но аз ползвам главно изброените. Позволява ти да си вършиш работата без да мислиш шейпене и плащане от клиентите. Вечер 10 минути и 30 клика са достатъчни да придобиеш представа как се движиш с парите и трафика.

За мен е добро решение защото ми пести времето. Не се съмнявам, че има по-добри начини за шейп и т.н. но едва ли ги има в разбран вид за всеки малоумен ланаджия, който назначавате (и иска 900 заплата на втория ден след като се научи да кримпва). Най-малкото всеки, който вдигне съпорт телефона може да извърши дребните промени смяна на мак/ип/ттл/конн/услуга за 10 сек, а не да търси администратор-а или който и да е. Пестиш времето на клиента по този начин също. ;)