Jump to content

Мрежа на 17 км в проект.


sppmaster

Recommended Posts

Здравейте. Искам да изградя безжичен линк на 17 км. На мястото където ще пращам интернет планирам, като начало  10-15 клиента с тенденция, да станат 50. Интернета на "входа" ще е оптичен 100 Mbps.

Мисля да слагам 2 броя рокети М5, като се колебая дали да не взема отделно антени, облъчватели с двойна поляризация и кабели вместо Rocket Dish, заради по-ниската цена, съответно по голямото усилване ако взема 90 см антени. 

Какво ще ми е нужно, ако реша в бъдеще да направя още един безжичен линк, за да вдигна скоростите, ако станат 50 клиента. Възможно ли е това да стане с рокети въобще.

Благодаря предварително за съветите.

Само да спомена, че не съм успял все още да прочета ръководствата по въпроса дадени в други подобни теми за което се извинявам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зарежи тия Рокети-прехвалени ягоди са-за справка виж постовете на Mile-абсолютно прав е относно тях.

Нужни са ти два Alix 2D2 и тук вече при избора на карти за тях е тънката част:

Ако ефира е зашумен-не си играй с глупости-карти XR5 с големи антени-120см ако има възможност за монтаж.Ако ефира е чист-може да минеш и с 100мв карти ,но моя съвет е слагай максимално големи чинии,нищо че разтоянието е средна хубост-винаги голяма чиния е за предпочитане пред мощна карта-справка-виж постовете на SS7 по въпроса.

Идеалния вариант за мен на това разтояние е :Alix 2D2,карти UB5,чинии 120см,като картите задължително ги стваш на по-ниска мощност-нещо от рода на 12,13 ще бъде идеално-да докараш сигнал -60,-65

При това положение гаранциа за 85+ Mbps в посока

Една забележка-UB5са малко глухички под 5300

И както каза колегата по-горе- и 50 да ти станат абонатите,бе какъв трафик ще им даваш та се притесняваш?

Един такъв линк ще си ги храни без грижи,още повече аликсите немат равни да се справят с брой конекции

П.П. Сигурен съм,че морската хиена NetworkPro ще се изкаже по въпроса-не му обръщай внимание-тук има много колеги разбиращи от въпросната материя,но той определено не е от тях :)

Родих се мокър, гладен и гол.Посрещнаха ме с бой, студ и изкуствена храна...От тогава всичко става все по зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

XR5 залагаи на сигорно  ??? все пак са си 15 км ако искаш да прекараш трафик иначе за бордовите и 120 ките сам сагласен  :)

Неграмотен съм, не ми се смейте на правописа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Hartman правил ли си тест спрямо тоя аликс и RB433 тъй като аз съм с 2 такива на едно аналогично трасе и работата не е много прилична.. според мен даже си е зле!Нивата са наред но като цяло натоварването на процесора много лети към максимално..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм съгласен с колегите. Но един съвет и от мен. Вместо бордове слагай PC-та например P4 2.0Ghz или повече ако имаш възможност. Намират се евтино, гарантират прекарването на трафика през тях на 100% (ще ти прекарат 400Мбпс + трафик) в смисал ограничението на трасето ще идва от самия Wireless, а не и от процесора. Може би ще отнеса критики заради това ми изказване, заради това ще се защитя преди това :) Не казвам, че Alix няма да прекарат големи тряфици, но с компютър е по-гарантирано, а и имаш повече PCI слотове за Wireless карти, което е голям + ако направиш и бондинг и дуал Н стреем и т.н.

Поздрави!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За ПЦ тата и аз съм съгласен! Обаче то не винаги е възможно да се сложат. Иначе и аз имам няколко линка с P4 3ghz който къртят... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Hartman правил ли си тест спрямо тоя аликс и RB433 тъй като аз съм с 2 такива на едно аналогично трасе и работата не е много прилична.. според мен даже си е зле!Нивата са наред но като цяло натоварването на процесора много лети към максимално..

:)? ко ще рече , че не е прилична

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

40мегабита с по една карта са. На моменти направо си пада на под 10... Има 10 усера зад крайния борд който рядко си пускат комповете....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

DJ69-да,правил съм-Rb433Ah vs Alix 2D2-на тест и двете си изглеждат кажи речи по един и същи начин с единственната разлика-натоварване на CPUто-при аликса седи някъде между 40-50% докато на РБто твърдо удря 100.Но интересното е при реален трафик-с повечко на брой конекции Рбто направо издиша-за мен аликса е с пъти по-добре(изключвам даже проблемите на РБтата с тоците).

Към Nedelin-принципно съм съгласен с теб-едно ПЦ винаги ще се справи много по добре,но на практика се съобразяваме и с друго-наличие на 220В ,а пък и възможности за монтаж-не винаги може да се слагат ПЦта.А и относно трафика-аз там изполузвам една малко по друга схемичка(спец благодарности на Mile за това ,че ми отвори очиите)и за мен не е проблем да нося 150Мбит с бордове при 2% натоварвания на CPUтата им :)

Родих се мокър, гладен и гол.Посрещнаха ме с бой, студ и изкуствена храна...От тогава всичко става все по зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Айде и аз да подхвърля малко идей,горните със сигурност работят на 100% но не е от вреда да се пробва и това.

Бих предложил евтиния вариант 2 х  Ubnt RS  с карти R52N(или по добри) с антени 120см.

Друго,по евтино но и по бавно откъм трафик (мисля 50мб/с да носи пак е отлично) е 2 х TL-WR741ND с  антени 120см.

И в двата варианта бих ползвал N стандарта,и схема на преносна на основата на бридж.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде и аз малко да подхвърля малко идей,горните със сигурност работят на 100% но не е от вреда да се пробва и това.

Бих предложил евтиния вариант 2 х  Ubnt RS  с карти R52N(или по добри) с антени 120см.

Друго,по евтино но и по бавно откъм трафик (мисля 50мб/с да носи пак е отлично) е 2 х TL-WR741ND с  антени 120см.

И в двата варианта бих ползвал N стандарта,и схема на преносна на основата на бридж.

TL-WR741ND с OpenWRT ли имаш предвид?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

TL-WR741ND с OpenWRT ли имаш предвид?

Да,и в двата варианта да се полза OpenWRT/kmod-ath9k .

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

Съвсем по темата - ето как умира РБ433 само на 10М трафик от малки UDP пакети.

Не ползвайте сапунерки (включително и РБ ) за основни линкове.  Не се знае кога и колко voice и/или game ентуасиасти ще завъдите. И ще ви скапят линка с малки пакети.  Трафика от малки пакети е има-няма  3-4 Мбита и скапва тотално процесора.  Долната графика е с орязан UDP трафик, т.е. с предимно големи пакети и без проблем минават > 50М

За основни линкове си требе бърз процесор. Без разни бордове , тъп линкове и т.н. с 300-400 мхз сметалки. Щото един клиент ще ви избълва 3-4 мбита малки пакети и линка го пишете бегал.

И аз съм съгласен с колегите. Но един съвет и от мен. Вместо бордове слагай PC-та например P4 2.0Ghz или повече ако имаш възможност. Намират се евтино, гарантират прекарването на трафика през тях на 100% (ще ти прекарат 400Мбпс + трафик) в смисал ограничението на трасето ще идва от самия Wireless, а не и от процесора. Може би ще отнеса критики заради това ми изказване, заради това ще се защитя преди това :) Не казвам, че Alix няма да прекарат големи тряфици, но с компютър е по-гарантирано, а и имаш повече PCI слотове за Wireless карти, което е голям + ако направиш и бондинг и дуал Н стреем и т.н.

Поздрави!!

post-1-130900727675_thumb.jpg

post-1-130900727676_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Съвсем по темата - ето как умира РБ433 само на 10М трафик от малки UDP пакети.

Не ползвайте сапунерки (включително и РБ ) за основни линкове.  Не се знае кога и колко voice и/или game ентуасиасти ще завъдите. И ще ви скапят линка с малки пакети.  Трафика от малки пакети е има-няма  3-4 Мбита и скапва тотално процесора.  Долната графика е с орязан UDP трафик, т.е. с предимно големи пакети и без проблем минават > 50М

За основни линкове си требе бърз процесор. Без разни бордове , тъп линкове и т.н. с 300-400 мхз сметалки. Щото един клиент ще ви избълва 3-4 мбита малки пакети и линка го пишете бегал.

Да слагаш пц-та на "основни" линкове дето носят не носят 100-ца и накрая имаш нямаш 50 потребителя от погледнато от моя балкон е overkill. Сметалките и сапунерките само за преноса и прозрачно ако се ползват,другата работа отпред/отзад както си му е реда  да се прави пак  ще върши същата работа и то на ниска цена,проблемите със тоци и места на монтажи също са по малки.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.