Jump to content

Добре ли е да се заземят кабелите за заземителния кол на Енергото?


netronix

Recommended Posts

Здравейте Колеги,

   

    Тази година бурите бяха по жестоки от минaлите. Имаме доста поражения  било то на суичове, нано станции, рутербордове. До сега не е имало  толкова поражения на веднъж, и сериозно почнах да се замислям как можем  поне от по непреките попадения да се опазим.

Един агент който бачка в Енергото ми каза що не се пробвам да заземя на техните колове които са забити до стълбовете, но се опасявам да не стане обратна реакция...

По принцип кое е по удачно ?

Вие как процедирате където ви гърми често?

Wireless is more temperamental & variable than a woman’s mood! ;)
"no matter how hard you try, you just can NOT please everyone"

"където глупостта е образец-там разума е безумие.."Гьоте

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята е че по-близо до "трите кола" имаш по-ниско съпротивление до земя. С дебела медна жица лепната добре някъде там, ще имаш от най-доброто заземяване възможно. Иначе вкопаване на собтсвени железа както си му е реда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

лично съм против заземяването

едно че при гръм ще се вдигне статичното в техниката директно

второ ако клиента е на кабел пак към техниката ще избие

шансовете да удари дърво на хълма са в пъти повече

от колкото да удари хълма под дървото

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпроса е да има къде да "отече" доколкото му разбирам. Да е под контрол. Иначе къде ще иде енергията? Пак по най-близкия път до земя. Който е през какво? През не-контролирана част от инсталацията, която не трябва да бъде поразявана.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те и мойте техници в началото ми излизаха с многогодишният си "опит" и убеждението "земното ебава"....след като изгориха на няколко блока компютрите, направиха калпави земни...всякакви идиотщини от рода на заземяване на суича с крокодилче, към заземителните шини в блоковете. При добре направено заземяване и поставяне на ЛАН протектори, щетите се минимализират. Дори при директно попадение на гръм в кабела, заминават само най-близкият заземен суич.... а не по километър в посока....

При слаб дъжд, сняг или силен вятър, в кабелите се натрупва огромна статика и ако няма от къде/от какво, да бъде "отведена", при произвеждане на искра, обикновенно жертвите са съизмериме с тези при бурия...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи има много мнения като цяло по този въпрос и колкото и да съм се занимавал с електроника и т.н. взех да се бъркам вече кое е правилно и кое не според набденията ми. Значи ние какво правим... Първо при пускане на нов клиент..проверка на зануляването на контакта - ако не е - се прави! Но има и друго понякога и разклонителите особено онези беличките пластмасови високотехнологични творения правят много големи мизерии. Та след което протектор на клиентския комп/рутер. На сучовете протектори преди ги занулявахме сега са с "висяща" маса.. т.е. никъде не е вързана. Има една фирма (ISP) която няма да спомена по ред причини независещи от мен. . .. та там за първи път видях лан протектори по класическата схема с грец,твс,разрядник... но там където излиза заземителния кабел на протектора имаше опция за 2 типа свързване - "Ground" & "Virtual Ground" просто при 2 рия тип е през 10нано / 2кв кондезатор. Което се прави поради факта, че като ги навържеш на заземяването на всеки блок се получават много големи потенцялни разлики.. Най вероятно заземяват само 1 вия а следващите са през кондензатора ( само гадая - не съм  и нямаше как да ги питам ) . В една от аналогичните теми в нашия раздел има една книга която Велин е качил и е доста интересна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

струва ли по-малко от 1к лева.. ако гори - майната му! значи му е било време да се смени. ако е повече се прави с колове, плочи, читави кабели и етк. минава няколко пъти 1к лева ^^

пс И то без да броим работата..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

Не е баш така.  А разправията по смяната му (дори на суич за 10 лв) , а липсата на услуга и т.н. Според мен защитата си заслужава, въпреки, че идва доста по скъпа от суича.

zazemjawane2.jpg

zazemjawane1.jpg

Заземяването през кондензатор е несериозно - помага при гръмотевици, но не и при статитика, по добре заземявайте през разрядник - да кажем 220 или повече волта.

струва ли по-малко от 1к лева.. ако гори - майната му! значи му е било време да се смени. ако е повече се прави с колове, плочи, читави кабели и етк. минава няколко пъти 1к лева ^^

пс И то без да броим работата..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ланаджиите тогава да ги преквалифицирам да лепат изолации баси... Отиват, сменят и така. В селата в града дизайна е друг и тъпотии се случват рядко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то всеки протектор заземява през разрядник ама като се заземява на всеки блок - вход какво се получава........  А за смяната са си излишни пари според мен за съппорт и време, а да не говорим че като спре 3-4 пъти така и после там клиенти няма да имаш...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

Протекторите са с 90 в разрядник и от там идва цялата магария с потенциалните разлики.

Купечки протектор е хубаво да се заземява през допълнителен 220в разрядник.

Другата магария идва от това, че портовете на евтините суичове не са галванично разделени един от друг. И това обаче има решение - с помощта на нож :o

При липса на маса се прави т.н виртуална земя - връзват се масите на всички протектори заедно. Помага, но не толкова като при твърдата земя.

Е то всеки протектор заземява през разрядник ама като се заземява на всеки блок - вход какво се получава........  А за смяната са си излишни пари според мен за съппорт и време, а да не говорим че като спре 3-4 пъти така и после там клиенти няма да имаш...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами при нас земахме нулата от асансьора на всеки вход, искаш да кажеш нея през разрядник? А за ножа какво имаш предвит ? За кондезатора от всеки порт на трафа който е към маса и трябва да има кондезатор отделен на всеки порт както на по-читавите суичове и както на по скапаните са няколко попорта с 1 кондензатор...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

Да , евтинджоса са с 1 кондензатор на 2 или дори на 4 порта , прекусва се връзката между резисторите на всеки порт и кондензатора.  Суича (порта)  работи прекрасно и без този кондензатор.

Всъщност не кондензатора е причината, а галваничната връзка между резисторите , които са на всеки порт.

http://ss7.dupnica.net/?p=358

switch.JPGswitch.JPG

Ами при нас земахме нулата от асансьора на всеки вход, искаш да кажеш нея през разрядник? А за ножа какво имаш предвит ? За кондезатора от всеки порт на трафа който е към маса и трябва да има кондезатор отделен на всеки порт както на по-читавите суичове и както на по скапаните са няколко попорта с 1 кондензатор...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре ами на какви разстояния с какви кабели работи без R/C веригата? По спомен на репотека ( 1708 board only ) e пак на групи 1-2,3-4,5-6,7-8. Но нямам пред себе си никакъв за справка. Не е ли по добре да се добавят.. което си е разход един вид както и време. Но ми е интересно каква е разлика с и без и все пак за да са ги сложили има защо. На старите комутатори найстина си бяха на всеки порт.. по отделно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.