Jump to content
  • 0

Някой има ли проблеми с RB333


krasi

Въпрос

От няколко седмици имаме някакви грижи с тези бордове и още не е ясно от какво е , забиват и искат рестарт.За съжаление имаме много такива по покривите и трябва да разберем какво става,защото не можем да ги сменим всички.Причините според  мен може да са няколко:

1.Да прегряват , въпреки че някои забиват и когато е хладно .Сложихме радиатори на някои и чакаме да видим дали ще забият.

2.Някакъв софтуерен бъг ,но с ъпгрейд на 3.10 не се оправя и пак забива .С RB133 нямаме грижи до момента

3.Дефектна серия бордове

4.  ........ ?  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

6 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0

имам 3-4 бачкат си безгрижно и безпирно...

Май са с версия 3.6 или 3.4.

Виж си да не е от захранванията.

Аз ползвам стабилизатори (неомонтански) 60V->12 и всичко си е ОК.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Колеги , и аз имам проблеми с RB333 10 br. купени миналата година , когато бяха по 180$ и идваха с 3.0 RC1 (!!! о ужас !!!).

веднага им смених версията на RC6 и с нея и до сега си ползвам 2 линка в бридж-мод без големи грижи .

Обаче когато реших да почвам да сменям старите RB532 i 500 с тези (защото действително са много по-бързи) започнаха и проблемите.

1. Проблем ном.1 : (захранвам ги навсякъде с неомонтански DC-DC конвертори - smps 1D-E - имат закъснения, но и някъде с други подобни /мое производство/) та ето какво става при запускане на високото напрежение по магистралния кабел (40/50 волта) - ами я запали , я не запали.

Пробвах монтанските с различни закъснения - е не ще и това си е. Обаче като извадя нова бройка RB333 от кашона - и всичко си е наред. Обаче след някоя и др. седмица - пак същата работа.

Като отворя кутията - го намирам угаснал , вадя буксата и я включвам и всичко е ок , до следващото спиране на тока или токов удар и т.н.

Обаче както вече казах , ако сменя микротика с чисто нов , неработил се оправят нещата и човек би си помислил че стария нещо е изгорял. Да ама не - ако го захраня с прост адаптер с траф (от суич напр.) си тръгва и даже работи перфектно.

Та аз реших да експериментирам малко с импулсния dc-dc адаптер и му добавих в изходната верига едно съпр. от 1 ом / 250 миливата (режа +кабела преди жака и включвам последователно съпротивлението ). Така вече набедения за неработещ микротик си бачка вече нормално и всеки път пали и зарежда.

Дотук добре , обаче освен този има и друг проблем , който и досега си остава пълна мистерия :

2. Проблем ном.2 : пак рутер с RB333 - играе ролята на pppoe-koncentrator за квартал с около 30-на клиента и отделно от това прави линк до две села наблизо. В тази си конфигурация работи без проблеми до преди няколко месеца когато сменихме стария RB532 с RB333 , след всички перипетии около импулсните , сега обаче става и това : след топъл рестарт (дал си му /system/reboot) или нещо друго което го рестартва софтуерно , след като зареди и вече има пинг до него , като се опитам да вляза с winbox - тотално забива (имам чувството че спира да рутира), ако обаче вляза с putty - няма проблем работи си - същото се получава и ако се опитам да winbox-на друг микротик през него. Сега вече така забил се оправя само с вадене на жака - иначе с рестарт на магистралата - пак старата песен - я тръгне я не тръгне - но сега вече не е угаснал както преди без резистора за плавен старт , ами свети , но не е стигнал до пълно зареждане на ОС.

Единственото което мога да кажа е че този проблем почна след като пуснахме OSPF и bgp за разнасяне на рутингите.

Но пък на други места - пак с микротик , даже с RB333 (но само с OSPF без бгп бачка съвсем културно)

Ъпгрейдвах последователно до 3.7 , 3.9 , 3.10 , както и /system/routerboard upgrade . Проблема си остава.

Имам чувството че нещо се мъчи да запише във флаша преди рестарт и след това не го прочита и не стига до зареждане.

Продължавам да се мъча , но ако не успея да измисля нещо сериозно мисля да връщам стария 532 ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

това със захранването си мисля се дължи само на големия стартов ток на рутерборда , намери си по - добро захранване с по - голямо дори изходно напрежение тез бордове държат до 28волта, не знам дали си проверявал и вече самото захранване на линията да не "кляка"

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Премери напрежението в момента когато зарежда на жака на борда от задната страна , сигурно кляка.

Нашите след ъпгрейд и монтаж на радиаторче на процесора за сега работят , но всичките са бриджове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Поболях се с тези РБ333 , вече решавам проблема с подмяна с РБ532 - никакви грижи няма с него , само дето е значително по-бавен. (или с оптика  8-))

Обаче ей така за спорта съм си оставил един два - да се потормозя още малко ... та ето какво установявам последно :

1.Проблема не е от това дали 12В или повече им подаваш - след като извъртях 1000 варианта с различни ДЦ-ДЦ конвертори (неомонтански 2 вида , мои си други и т.н.) със/без забавяне със/без резистор и т.н. оставих последно тези от неомонтана дето са до 95В като ги моднах от 12 на 16 (обаче ако някой реши да повтори - да има пред вид че в изхода си имат ценер защитен за 12 В и треба да се махне че иначе ... да не ви казвам как пече) (имам други 4бр. РБ333 , които от една година не са забивали и са с 12В конвертори - но както вече споменах преди - те са поинт то поинт бридж)

2.Проблема със забиването се проявява най-често в най-горещите дни - засега съм им сложил радиаторчета на чиповете , но още не мога да кажа дали е от това (само от това)- обаче и тук да вметна - работещите ми 4 бр. са в още по-тежки топлинни условия - пластмасови кутии - херметични  :o

3.ето какво става когато ще забива някой от новите - по някое време връзката с него изчезва - по това разбирам че ще има проблем , после пак тръгва (демек рестартнал се е) и сега идва най-странното - ако опитам да вляза с уинбокс - следва моментално забиване и след като затворя уинбокс-клиента следва рестарт на борда и отново бачка но само с putty може да се влиза :o, след още 15-20 мин. тотално забива (намирам го незаредил ОС-а си)- сега вече само изкл./вкл. на тока го оправя и отново забачква перфектно до следващите проблемни моменти , които са след около 2-3 до 5-6 дена - понякога и в един и същ ден го прави два пъти. Пробвал съм с около 8-10 борда , нови и ползвани от мен другаде - все едо и също , радиокартите са различни и т.н. , но ефекта е потресаващо еднакъв.

4. Мисля вече за последно да пробвам да даунгрейдна ъпгрейднатите до дупка (сега 3.11) бордове на 3.0RC6 - тази е версията на моите 4 дето работят безспирно - нямам обаче пакетите за 3.0РЦ6 - някой ще помогне ли ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.