Jump to content

RB433AH или Alix.1d?


lz1mak

Recommended Posts

Искам да направя една малка безжична мрежа /повече е с научна цел/, с възможност за създаване на акаунти и управление на трафика. Доста четох из нета. РАзбрах, че с обикновен рутер за 50 лева, това няма да стане.

Финално се спрях на два рутерборда:

Mikrotik RB433AH

http://routerboard.com/pricelist.php?showProduct=37&itemId=37&itemCount37=1&addedItemCount=0

и Alix.1d

http://www.pcengines.ch/alix1d.htm

За микротика срещнах мнения, че давал проблеми при колебанията при захранването в БГ, втория май е бил по стабилен в това отношение /някъде в тт данните му четох, че имал DC-DC чип, може той да помага някак си/.

За Alix.1d по форумите пишат, че бил като мини копютър. В ТТ данните му пише, че на карта памет /CF card/ се качва софтуера му, излиза малко по-скъпо, процесора му е AMD Geode LX.

Според вас кой от двата борда е по-добър като хардуер? Микротика е с процесор с повече мегахерци, но по форумите пишат за Аликс, че бил доста по стабилен принципно. Аликса е и малко по-скъп.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

аликса може да е на 500мхц но е по добре от рб433ан. И двата борда са с ДЦ-дц чипове но аликса просто е направен да работи добре и с по-ниски напрежения идеален е ако трябва да се захранва  от 12в акомулатор.

търси във форума писал съм и други теми по въпроса.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тука Шеки е 100% прав-а и възможностите на Аликса са една идея по-големи :)

Родих се мокър, гладен и гол.Посрещнаха ме с бой, студ и изкуствена храна...От тогава всичко става все по зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на Хартман и Велин за бързия отговор,

с удоволствие ще потърся още писано относно Алик-са, интересна материя е, искам да прочета колкото се може повече по този въпрос.

И един въпрос към Велин: дали за неспециалист като мен ще е много трудно да подкарам хардуер като този Аликс? Досега освен конвенционалните мрежови продукти на пазара и ubiquiti, друго не съм пипал, отскоро се радвам и на убунту :) Попитах,защото ако при Аликса се налага примерно само работа под конзола, не съм много наясно с тази материя. Благодаря ви още веднъж, хората в този форум и разискваните въпроси са много добра помощ за  интересуващите се

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

И един въпрос към Велин: дали за неспециалист като мен ще е много трудно да подкарам хардуер като този Аликс? Досега освен конвенционалните мрежови продукти на пазара и ubiquiti, друго не съм пипал, отскоро се радвам и на убунту :) Попитах,защото ако при Аликса се налага примерно само работа под конзола, не съм много наясно с тази материя. Благодаря ви още веднъж, хората в този форум и разискваните въпроси са много добра помощ за  интересуващите се

За да заработи аликса трябва да му се инсталира на ЦФ-а ос Микротик ( тя не е безплатна) на РБ433ан си има такава инсталирана, управлението може да става  през конзола и отделно със софтуер за управление Winbox. Но при всички случаи ще трябва да почетеш , материали има бол.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

до Велин:

Благодаря за инфото, за четенето- то е ясно, нали това е сладкото, да понауча нещо, да загрее малко мозъка, нали затова го храня :)

Принципно при покупка на борда, дали ще ми трябва още нещо освен ЦФ картата /като хардуер/?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да си порачаш и захранване за него,че не влиза в комплекта :o

От там нататък-инсталваш МТ и почваш да ръчкаш и четеш :)

Писано по въпроса под път и над път,включително и в този форум

Родих се мокър, гладен и гол.Посрещнаха ме с бой, студ и изкуствена храна...От тогава всичко става все по зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.