Jump to content
  • 0

Препоръки за конфигурация


maguss4o

Въпрос

Здравейте колеги,

Извинявам се ако вече има съществуваща тема с подобни въпроси. Нужна ми е препоръка за конфигурация на 3 стаен апартамент.

Във всяка стая има изкарани розетки. В стая по 4-6, което прави около 14 кабела събрани в килера по последни спомени. Смятам да сложа 7U комуникационен шкаф и да подредя всичко както си трябва - 1U разклонител с предпазител, 1U пач панел, 1U панел за аранжиране на кабели, комутатор и маршрутизатор.

И тука идват големите въпроси за мен и се нуждая от помощ понеже не съм запознат много с пазара и последните модели устройства на Микротик, а и на други марки.

Като за начало търся рутер и суич или комбинирано устройство и AP, като цялата конфигурация да покрива следните изисквания:

  • Минимум 16 гигабитови портове
  • Поддръжка на 2.4 и 5 GHz безжична мрежа с честотна лента от поне 1500Mbps
  • Конфигуриране на VLAN-ве за определени портове за IP телевизия
  • QoS

За безжичната мрежа предполагам може да се изгради и с 2 AP-та, едно в хола и едно в едната спалня (ново строителство, тухла)?

Моля дайте предложения за подходящи устройства.

Благодаря.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

10 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

Не обичам много да давам съвети, по скоро бих казал какво бих направил аз, естествено за всичко мога да се обоснова:

шкаф: Rack 4U 310x300mm W310/D300/H235
Не мисля, че ти трябва нещо повече от 4U. Да монтираш пач панел за 14 кабела е малко излишно още повече, че пач панели в големите шкафове се използват с цел обозначаване кой от къде идва и към какво се връзва, защото следващия колега трябва да се ориентира по схемата която се лепи от вътрешната страна на вратата на шкафа. Представи си магазин на два етажа, с офиси на втория и каси на първия, това е минимум 48 портов суич, без схема и пач панел не можеш да направиш така нареченото прозвъняване защото ако някоя каса не работи трябва да има твой колега там и евентуално да извадиш 47 пъти RJ-45 за да видиш това ли е кабела. А ти имаш 3 стай и 14 кабела - пач панела е напълно излишен.

рутер: RB750Gr3
Незнам на колко години стана този модел но e най доброто от ниския евтин клас на MикроTик, между другото платката е същата като на EdgeRouter X, тоест същия хардуер. И UBNT и Mtik жънат доста години вече с тези модели. 4 -ри ядрен CPU, 256 MB RAM, Гигабит за малко над 100 лева няма други пройзводители които предлагат такива параметри.

суич: TL-SG1016D V8
Не понасям суйчиве с адаптери защото забиват, след седмица, след месец рано или късно като стане 190 волта напрежението за 3 секунди и умират. Тези модели на Tрепе линк не правят това защото имат собствено захранване с бобинка и компютърен кабел, цената е сладка - както казват в КауфЛанд: -ХУбаво и евтино :)

точка за достъп: Archer AX20
Бих ти препоръчал антена на МикроТик но те все още нямат AX стандарт. Сега някой ще каже ама защо ти е ?!?! -Еми защото телефона ми е с AX и лаптопа ми е с AX !!! Бих ти препоръчал UBNT но там пък трябва конфигурираш антената от облак. Разбирам да е за 10 антени да и правиш някакви профили ама за една не си струва. Още с първото влизане в Archer AX20 ще намериш бутон който да вкараш устройството в AP режим и да конфигурираш името и паролата на мрежата, след рестарт имаш AP в AX стандарт, точно 20 секунди. С такъв покривам няколко апарамента по 100 квадрата но при условия устройството да е в центъра на жилището, на 1/1,5 метра височина без да е близо до телевизори, огледала и микровълнови печки. (не го монтирай в спалнята)

------------------------------------------------------------------------

На пръв поглед може би тази конфигурация изглежда като "сбиротак", но всички тези устройства макар и от различни пройзводители е най доброто и изпитано от самите тях. Например: TP-link нямат такъв рутер а МикроТик такъв суич, за AP да не говорим, така и не мога да разбера защо МикроТик не изкарват AX, като TP-Link имат още от началото на 2020 година а утре ставаме 2022 ...

switch.png

router.png

rack.png

ap.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Каква скорост се постига с два стрийма при 5GHz AX в идеални условия със свързано едно устройство безжично  - при AC варира до около 600мб/с?

Инак чака се да се появи AX и при Микротик. Може да е модел 4MIMO или 8MIMO:

e4f5adb5e8f717ca8d565267ba8b2073a465b423

Горе липстващият чип се предполага, че ще бъде IPQ8074, който и сега се намира във wifiwave2 пакета и то две версии ! Така, че очаквам скоро сериозен заместител на RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN и вероятно ще има име нещо от рода на RB5009UG+S+5HPaxQ2HPax-IN 😉

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

TP-Link AX20 не е забивал досега, имам го от 6 месеца, за тези 6 месеца има два update на firmware,макар, че е Intel 1.5 Ghz е студен в натоварено положение. Лаптопа ми е ThinkPad E15 а телефона Samsung A72, теста не е в идеални условия, има и други свързани на 5Ghz, но съм в същата стая 25 квадрата с 65 инчов Телевизор който върти youtube на . Не ползвам Archer-а за рутер, а както примера в темата ми е само AP. Мисля, че тук опцията е 80+80Mhz тоест едно устройство на една честота а друго на друга, не мисля, че е възможно едно устройство да се свърже на 160Mhz лента (не съм сигурен и сега не ми се чете) Незнам какво мога да искам повече от това - Да имам Интернет 576Mbits и то на WIFI.

Screenshot from 2021-12-19 23-37-25.png

Screenshot_20211219-233814_Speedtest.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Добре е имайки предвид , че теста не е локално с iperf т.е. вероятно може и повече понеже един Xiaomi Mi 4Ag с нашит OpenWRT държи близки стойности, а е на цена от 45лв.

[ ID] Interval           Transfer     Bandwidth
[  4]   0.00-1.01   sec  56.2 MBytes   466 Mbits/sec                  
[  4]   1.01-2.00   sec  65.4 MBytes   555 Mbits/sec                  
[  4]   2.00-3.00   sec  64.4 MBytes   540 Mbits/sec                  
[  4]   3.00-4.00   sec  66.7 MBytes   560 Mbits/sec                  
[  4]   4.00-5.00   sec  66.2 MBytes   555 Mbits/sec                  
[  4]   5.00-6.00   sec  65.3 MBytes   547 Mbits/sec                  
[  4]   6.00-7.00   sec  66.7 MBytes   558 Mbits/sec                  
[  4]   7.00-8.00   sec  65.3 MBytes   550 Mbits/sec                  
[  4]   8.00-9.00   sec  65.1 MBytes   546 Mbits/sec                  
[  4]   9.00-10.00  sec  64.9 MBytes   545 Mbits/sec                  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[ ID] Interval           Transfer     Bandwidth       Retr
[  4]   0.00-10.00  sec   649 MBytes   544 Mbits/sec  237             sender
[  4]   0.00-10.00  sec   647 MBytes   543 Mbits/sec                  receiver

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

За споменатите рутери ще вършат идеална работа а новия още по добра . За Tp-Link e  ще ми е интересно ,ама така как стана 6 месеца UP пак имало два ъпдейта те без рестарт ли стават ,а и тези ъпдейти проблем ли имаше или просто да е с най новата добра версия . 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

EnGenius ECW220 Wi-Fi 6 2×2
чудесно АР с всички глезотии кара 500/500 тествано вероятно и повече

Supports up to 1,200 Mbps in 5-GHz frequency band & 574 Mbps in 2.4-GHz frequency band

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 12 часа, niki6 написа:

За споменатите рутери ще вършат идеална работа а новия още по добра . За Tp-Link e  ще ми е интересно ,ама така как стана 6 месеца UP пак имало два ъпдейта те без рестарт ли стават ,а и тези ъпдейти проблем ли имаше или просто да е с най новата добра версия . 

 

@niki6

Искаш ли да прочетеш пак какво съм написал:

Цитат

TP-Link AX20 не е забивал досега, имам го от 6 месеца, за тези 6 месеца има два update на firmware.

Никъде не пише колко е uptime, казвам, че го имам от 6 месеца и само два пъти съм го рестартирал заради обновяване. Когато влезеш в web интерфейса на рутера ако има нова версия ти предлага обновяване само чрез един бутон, натискаш го той се обновява и рестартира. На въпроса защо съм го направил. Винаги чета change log преди да обновя каквото и да било, до самия бутон за обновяване има линк change log който води в сайта на TP-link със списък с промените във версията.

Такива рутери съм сложил на клиенти 6-7 бройки за около 7-8 месеца, не им ги предлагам аз, те сами си ги купуват покрай "AX истерията". Сега ще питате как става това, давам пример. Отиваш в Технополис и казваш: - Аз не разбирам, искам най "мощния" рутер и там "мега експерта" ти предлага рутери с цена от 150 до 500 лева. Ти се шокирваш как може парче пластамаса да струва толкова пари и казваш: - Ами искам от 150 лева. Така получаваш някакъв TP-link AX 10/20/23, моя е 23, купих го от клиент който има два защото му покрих апартамента с един.

Преди 12 часа, master написа:

Според мен ако TP-Link a не е в AP няма да изкара такива скорости и ще има проблем със стабилноста.

Изкарва ги и с NAT, процесора му е: Broadcom BCM6755 1.5Ghz Quad-Core

ето сайт с тестове: https://www.blacktubi.com/review/tp-link-archer-ax20/

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.