Jump to content
  • 0

Проблем с EoIP, насичане на iptv при връщане назад на предаване.


v3ctor

Въпрос

Здравейте. Имам проблем с един пренос със eoip между 2 микротик rb951. Не ползвам ip sec. По тунела върви мултикаст Iptv в реално време без проблем. При връщане назад на предаване обаче, започва едно зацикляне(накъсване на моменти) на картината. Като времена на icmp през тунела са от 13-15ms,трафик минава повече от 50Мбпс. Според вас на какво може да се дължи това? Пробвах да вдигна MTU на тунела на 1500, не помага. Тествах с IGMP snooping, не помага. Спирах fast path и forward, няма ефект. Спрял съм Stp. Dont fragment ми е на ''no'' по тунелите.

Редактирано от v3ctor
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 47
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters For This Question

  • v3ctor

    24

  • JohnTRIVOLTA

    12

  • kokaracha

    7

  • net-sar

    2

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор
Преди 1 час, v3ctor написа:

Здравейте. Имам проблем с един пренос със eoip между 2 микротик rb951. Не ползвам ip sec. По тунела върви мултикаст Iptv в реално време без проблем. При връщане назад на предаване обаче, започва едно зацикляне(накъсване на моменти) на картината. Като времена на icmp през тунела са от 13-15ms,трафик минава повече от 50Мбпс. Според вас на какво може да се дължи това? Пробвах да вдигна MTU на тунела на 1500, не помага. Тествах с IGMP snooping, не помага. Спирах fast path и forward, няма ефект. Спрял съм Stp. Dont fragment ми е на ''no'' по тунелите.

Нищо не казваш за доставчиците на двете места т.е. по какъв начин ти е предоставен и с какви параметри е достъпа ти до Интернет?

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

На 2-те локации е PON по 100Mbps, ip адресите са публични по DHCP. Не се променят.

Редактирано от v3ctor
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 1 час, v3ctor написа:

На 2-те локации е PON по 100Mbps, ip адресите са публични по DHCP. Не се променят.

 Какъв тунел ползваш чист EoIP между двата рутера или някакъв ppp и върху него EoIP ? На място където е услугата пробвано ли е как се държи ?

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

На мястото където е от доставчика ъплинк за тв услугата си работи без проблем всичко. Проблема е само от другата страна на тунела. Ползвам чист eoip, без криптиране, самостоятелно без да е под ppp тунел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 1 час, v3ctor написа:

На мястото където е от доставчика ъплинк за тв услугата си работи без проблем всичко. Проблема е само от другата страна на тунела. Ползвам чист eoip, без криптиране, самостоятелно без да е под ppp тунел.

Пробвайте как са нещата, като пуснете пример L2TP тунел между рутерите с MRRU=1600, на EoIP задавате адресите на Л2 тунела за транспорт , като ще махнете отметките clamp tcp mss и в двата края. Питах как се държи приемника при услугата с това връщане назад понеже и други клиенти на А1 имат същите проблеми!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

В случая със l2tp няма нужда от eoip.

L2TP does not need MSS clamp and works for any packet that it need to transport (TCP,UDP, etc.) by fragmenting packets inside the tunnel.
By fragmenting packets inside the tunnel, no ICMP-need-to-frag nor TCP MSS mangling is required.

Редактирано от kokaracha

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 1 час, kokaracha написа:

В случая със l2tp няма нужда от eoip.

Да, става с BCP , но хайде да не го дообъркваме.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Пробвах с l2tp и Max mrru=1600 и MRRU=1600 със махната отметка на clamp tcp mss на eiop. Няма подобрение пак си насича по същия начин. Върнах се на варианта само с eoip с публичните адреси и със отметка в двата края clamp tcp mss. Ако някой се сеща от какво може да е проблема да казва.

Редактирано от v3ctor
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Няма смисъл от това да пущаш l2tp и eoip  тунел е него пак,фрагментираш пакети. Разкарай eoip в тая схема.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Пробвах чисто l2tp със BCP, ми пак сече още по на често. Взимам да се обезнадеждавам. Забравих да спомена че има и един влан на клиентския рутер, понеже има няколко частни мрежи на порта на клиентския рутер дето ползвам тв и съм си разделил нещата с един тагнат влан, който разтагвам на суич накрая преди приемника, ако тва има общо де.

За сега върнах варианта с чист eoip, като че ли най-малко сече така.

Редактирано от v3ctor
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Да не се окаже . че не стига трафика ? Колко се товари основният рутер от където черпиш ТВ ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
Just now, JohnTRIVOLTA написа:

Да не се окаже . че не стига трафика ? Колко се товари основният рутер от където черпиш ТВ ?

Основния не вдига повече от 20%. Трафик, когато е чисто eoip минава над 50Мбпс.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 1 час, v3ctor написа:

Основния не вдига повече от 20%. Трафик, когато е чисто eoip минава над 50Мбпс.

А какъв ти е плана симитричен ли е ?

Тест правил ли си колко държи тунела между рутерите ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
преди 3 минути, JohnTRIVOLTA написа:

А какъв ти е плана симитричен ли е ?

Тест правил ли си колко държи тунела между рутерите ?

Плана си е горе долу симетрични 70Мбпс. Иначе се води 100. През тунелите държи 60Мбпс в едната и в другата посока.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Изчисти си филтрите и броячите по тях и интерфейсите и гледай за дроп и грешки някакви евентуално.

Пуни някаква пингвалка и виж дали пропада или лагва връзката вътре и от двете стерани  на вановете.

/tool profile

 

 

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.