Jump to content
  • 0

Проблем с Simple Queues


AVS

Въпрос

Значи проблема е следния:

Тъй като в даденото населено място клиентите са меко казано "неуки" и всеки опит за пускане на PPPoE сървър завърши с неуспех, а нямам никакво желание да пускам DHCP сървър, стигнах до следното междинно решение. Сложих един рутерборд до който Internet влиза през eth1, след което излиза и отива към селото съответно през eth2 i wlan1(ap bridge), които са обединени с bridge1. Интерфейсите са отделени с NAT. Mount-вам на bridge1 мрежа от типа 192.168.5.1/24 и съответно слагам на всеки един клиент фиксирано IP тип - 192.168.5.2 Netmask 255.255.255.0 Getaway 192.168.5.1 i DNS 214.165.23.1(не е истинския, просто за темата) и до всеки клиент си отива интернет. После им ограничавам скоростта чрез Simple Queues. Проблема е в това, че ако пусна на някого 1М като скорост, реално той не хваща повече от 80К като download. Въпроса ми е някой има ли идея от къде може да се появява този проблем. Лично съм проверил всяка връзка при всеки клиент на АП-то, с мисълта, че може да е от сигнала клиент-ап, но същия проблем се появява и на клиентите, които са на кабел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

hotspot-а има профили в които се сетва скороста

що се мъчиш ръчно да правиш нещо което е

измислено по лесно

пак може да си със статични IP и когато някой неизвестен се логне

ще види страница за "плащай да видиш нет"

както и това ще виждат неплатилите ;)

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

hotspot-а има профили в които се сетва скороста

що се мъчиш ръчно да правиш нещо което е

измислено по лесно

пак може да си със статични IP и когато някой неизвестен се логне

ще види страница за "плащай да видиш нет"

както и това ще виждат неплатилите ;)

А възможно ли е да се обясни малко по-поддробно примерно както го е дал колегата. Точка 1 прави се това, т.2 прави се онова и т.н.. Все пак раздела е за начинаещи :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

разбира се че може

http://wiki.mikrotik.com/wiki/How_to_Block_Customer

ако има въпроси ще отговаряме

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Както бях писал по-горе, въпросните клиенти не са за Хотспот. Ако можеха да се справят с Акаунт и Парола, щяха да са на PPPoE сървър. Затова и се опитвам да го направя ръчно. Освен това нямам проблем с това, че може да се логне някой неизвестен. Въпроса ми беше, някой запознат ли е с проблема (сблъсквал ли се е с него) и ако има такъв, може ли да ми обясни как го е преодолял, без да сменя начина на получаване на интернет до клиента. Като въпросния начин е със Simple Quene, а проблема е, че не си хващат ръчно зададените скорости.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Пише се Queue, Queues изговаря се [kju:] "кю", "кюс", съгласни? Означава "опашка" има се предвид опашка от пакети които чакат да бъдет обработени/предадени. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Както бях писал по-горе, въпросните клиенти не са за Хотспот. Ако можеха да се справят с Акаунт и Парола, щяха да са на PPPoE сървър. Затова и се опитвам да го направя ръчно. Освен това нямам проблем с това, че може да се логне някой неизвестен. Въпроса ми беше, някой запознат ли е с проблема (сблъсквал ли се е с него) и ако има такъв, може ли да ми обясни как го е преодолял, без да сменя начина на получаване на интернет до клиента. Като въпросния начин е със Simple Quene, а проблема е, че не си хващат ръчно зададените скорости.

клиента няма да се разправя със хотспот-а

тои се аутентифицира автоматично

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Другия проблем който имах, е че не мога да задада радиус от IP-та. В смисъл на IP-тата от 1 до 40 примерно да има интернет. А на останалите от 40 до 255 да няма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

при стартиране на хотспорт ако ползваш SETUP HOTSPOT бутона той си добавя маскиране на вътрешната мрежа /която е неговата / пример 192.168.1.0/24, след това спокойно можеш да махнеш/преправиш това маскиране ако искаш дори можеш сам да си описваш адресите /32

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

ако правилно съм разбрал колегата ... проблема му е че от микротика оказва 1мегабит даунлоуд /примерно/ а реално до клиента не стигат 128килобайта. аз съм се замислял над въпросното чудо и преди много време мой познат ми обеснява за някакво "буфериране", но така и не го разбрах :). при мен когато окажа лимит 1мегабит, даунлоуда е макс 115килобайта. реално някъде се губят 13к :), което не е болка за умиране, но като пуснеш на някого 12мегабита ... става по сериозна работа. С риск да се изложа като кифладжия ще кажа че виновника е въпросното "буфериране" което идея нямам какво е. аз на всички мой клиенти съм им пуснал повече от това което реално трябва да ходи до тях и когато съм казал че ще ходят 6мегабита /най актуалното за сезона/ си ходят толкова. колегата ако се загледа в трафика на интерфейсите ще види че ....... при мен : 2 доставчика /лоуд балансинг/ . трафика на изходния интерфейс е с вариращи 0.2-0.3 мегабита по малък от сумарния на доставчиците. аз пак виня въпросното "буфериране". моля някой запознат с материята да обясни, че ..... се чувствам адски некомпетентен :). поздрави.

п.п. - интернет тече по ПППОЕ. ип-та се оказват ръчно на всяка машина за да има локална връзка между ПС-тата /много тачат хорицата уйнбоз-шеринг :)/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Другия проблем който имах, е че не мога да задада радиус от IP-та. В смисъл на IP-тата от 1 до 40 примерно да има интернет. А на останалите от 40 до 255 да няма.

време е да откриеш какво е маска

/25

/26

/27

/28

/29

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравейте, прочетох постовете по-горе и стигнах до следния извод - на колегата му трябва начин да зададе примерно на 192.168.ххх.ххх/32 адрес на клиент скорост на доунлоад примерно 512кбпс и ъплоад 128кбпс. Ако се добави и ограничение на борй конекции мисля че няма да се разсърди ;) И след като темата е в раздел за начинаещи, нека този който може и знае да му помогне. Мисля, че ще бъде от полза на всеки ако се даде конкретен пример. "Не питай старило, питай патило...".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

точно ограничението на конекции забавя доста

или лимита трябва да е над 200 конекции

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

точно ограничението на конекции забавя доста

или лимита трябва да е над 200 конекции

А би ли дал една примерна конфигурация, защото явно си доста напред с "материала".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Така е, колегата разбира материята :)

Искам да добавя, че обикновено ограничението на конекциите може да не се отнася за 53 udp, 80 tcp, 443 tcp, 123 udp, и други от най-използваните добре познати.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

Как се ограничават конекции при udp , като при него няма такова чудо :)

Така е, колегата разбира материята :)

Искам да добавя, че обикновено ограничението на конекциите може да не се отнася за 53 udp, 80 tcp, 443 tcp, 123 udp, и други от най-използваните добре познати.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.