Jump to content
  • 0

Проблем с DNS resolve при split-dns


stoinov

Въпрос

Имам split DNS - локално имам същите записи както на публичния DNS сървър, но сочат към вътрешните адреси на сървърите вместо към публично IP.

Причината е че искам да ползвам пълните имена на адресите за услугите ми от вкъщи, и сертификатите да работят без предупреждения.

Всичко си работеше ОК последните няколко години. Внезапно обаче преди месец-два почнах да получавам странни грешки на един от лаптопите ми - Connection refused.

Resolve-a работи без проблем - получавам си правилните адреси от вътрешната мрежа. Мога да ги достъпвам по telnet, но браузъра просто отказва да ги отвори. Когато пробвам през друг лаптоп или телефона си в същата мрежа, успявам да ги отворя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1 отговор на този въпрос

Recommended Posts

  • 0

След като ми остана малко свободно време да тествам по-задълбочено, ето какво открих:

  • Проблема се получава само в Microsoft Edge браузъра. Internet Explorer, Chrome не изпитват подобни грешки.
  • Преглеждайки за скорошните промени влезли в Edge, видях че има добавена опция DNS-over-HTTPS която е пусната по подразбиране:image.png.fc34d35835b7ee248ab1a46e14feae20.png
  • Спирайки я, проблема изчезна. (Повече информация как се пуска за различни браузъри под Windows)

Това ме накара да проверя какъв е статуса на DOH на моя Mикротик. Изглежда функционалността е добавена във версия 6.47, а моя рутер е с 6.46.6.

Ъпдейтването и тестването обаче ще го оставя за по-късно, тъй като трябва да ползвам netinstall поради липса на място локално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.