Jump to content

Дропване на безжичната мрежа


sarrion

Recommended Posts

Здравейте,

имам два Микротика вкъщи като единият е gateway RB750Gr3, той няма wifi а само възможност по лан. Преди време бях вързал към микротика стар TP-Link TL-WR841N, който играеше ролята на аксес пойнт. Това, което забелязах е,че сигнала едвам стига до другата стая, където или се губи или често безжичните устройства губят сигнал. Затова му сложих openwrt с надеждата,че ще се оправи проблема. За съжаленеи той продължи и затова реших да заменя Tp- линка с изцяло ново устройство. Купих аксес пойнт RB941-2nD. Проблемът отново е появи, ако съм в стаята където е аксес пойнта връзката е много добра (понякога от служебният лаптоп ми се изключва vpn,но е възможно да е от самият vpn). Отида ли в другата стая сигнала много отслабва, губи се въпреки, че ползвам D-lin екстендер. Проблема го няма ако ползвам кабел. Възможно е да от самите лаптопи, защото са доста старички и не позволяват никакъв ъпдейт на безжичните драйвъри. Също се чудех дали проблема не е първият микротик. Държа да отбележа, че съм му пуснал firewall настройки от тук 

 Понякога си мисля,че рамта му не издържа, защото постоянно е на 200 мг зает. Другата причина, заради, която си мисля,че може да прекъсва връзката е защото аксес пойнта стой до Хуавей на А1, който се води първоначалната точка. Даже си мислех за варианти да изключа firewalla на първият Микротик и чрез рутиране на пренасоча трафика към pfsense (ако евентуално нещо се товари). Задавал съм точна честота и не е на "auto", мислех си даже да не се получава конфликт между dns сървъри,защото ползвам на opendns и отделно съм си пуснал виртуалка на Pi-hole, която също ми е филтриращ dns.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Директно разкарай тез глупости с динамичното наливане на правила за "некакви" мрежи или си купи нещо с 2 гиги рам поне.

Вместо да наливаш пари в глупостта "репитер" си вземи Power-line

Виж кой е най не натоварения канал на ефира и си го пусни на 20мхз.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А как става рутирането на целият трафик към Pfsense? Търсих материали как става, но не намерих, искам да опитам да пренасоча целият трафик натам, ще го пусна на виртуалка, и ще изключа повечето правила на първият Микротик с надеждата да спадне натоварването на рамта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Както те посъветваха премахни тази конфигураця . Достатъчно е като начало да сетнеш по подрзбиране нужните 10-15 правила в стената. Ползвай и си сетни фемъли проткшън DNS-и на Adguard /176.103.130.132, 176.103.130.134/  или OpenDNS /208.67. 222.123, 208.67. 220.123/ пример. Сетни си DHCP да дава ДНС сървър твоят рутер.За всеки случай в стената в нат редиректни заявките към ДНСте да минават през теб . И да завършем с ДНСите е хубаво да блокираш DOT завките на портове 453 и 853.Също така може да си добавиш адрес лист с повечето познати адреси на DOH сървърите и да блокираш в RAW и заявки към тях на порт 443. Блокирай познатите портове на Socks и Proxy сървъри. Може да си добавиш и този скрипт 

ip firewall address-list
:local update do={
:do {
:local data ([:tool fetch url=$url output=user as-value]->"data")
remove [find list=blacklist comment=$description]
:while ([:len $data]!=0) do={
:if ([:pick $data 0 [:find $data "\n"]]~"^[0-9]{1,3}\\.[0-9]{1,3}\\.[0-9]{1,3}\\.[0-9]{1,3}") do={
:do {add list=blacklist address=([:pick $data 0 [:find $data $delimiter]].$cidr) comment=$description timeout=1d} on-error={}
}
:set data [:pick $data ([:find $data "\n"]+1) [:len $data]]
}
} on-error={:log warning "Address list <$description> update failed"}
}
$update url=http://feeds.dshield.org/block.txt description=DShield delimiter=("\t") cidr=/24
$update url=http://www.spamhaus.org/drop/drop.txt description="Spamhaus DROP" delimiter=("\_")
$update url=http://www.spamhaus.org/drop/edrop.txt description="Spamhaus EDROP" delimiter=("\_")
$update url=https://sslbl.abuse.ch/blacklist/sslipblacklist.txt description="Abuse.ch SSLBL" delimiter=("\r")

в ежедневна задача да ти сваля адрес листи на Spamhаus, DShield и Abuse , като ще блокираш към тях и от тях листи заявки в RAW също.

Мисля това е достатъчно за да си позащитил локалната/е/ мрежа/и/ !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много! А има ли значение кой dns сървър ще избера на Adguard, защото в официалният им сайт има доста? Или тези които написахте са специално за реклами. Защото видях,че и те като Opendns имат family protection.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Каквито и да слагаш хром браузерите не ги ползват.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Преди 6 часа, sarrion написа:

Благодаря много! А има ли значение кой dns сървър ще избера на Adguard, защото в официалният им сайт има доста? Или тези които написахте са специално за реклами. Защото видях,че и те като Opendns имат family protection.

Слагай ги и четирите адреса ! Може да добавиш и на клоудфлеър 1.1.1.3 и 1.0.0.3 също. За реклами ползвам за браузърите uBlock Origin или Adguard, но ми е малко по-агресивен сякаш!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как успявате да ги изядете тези 200 мегабайта памет при този сценарий, чак не ми се вярва.

Моят 4011  е с 1Г памет, от които 968 са свободни.

На него работят:

4 dhcp сървъра за 4 отделни мрежи

DNS

54 FW правила

6 тунела

VPN сървър

USP mon

Заети са 10Г порта и 9 от другите и редовно си тече трафик

 

едит:

мрежите са в бриджове, има и VLAN

 

Редактирано от yHuKyM
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

32 000 записа в адрес листите и 96 000 записа в DNS води до това , така че тези настройки от линка на питащият се правят точно на устройства поне с 1ГБ памет !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то човека пита ако иска Микротика може и на виртуалка да го пусне .Да но тя разбирасе си гълта повечко ток

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.