Jump to content
  • 0

Mikrotik и А1 Телевизия и Интернет


gbulanov

Въпрос

Здравейте,

Опитвам се да подменя рутера на А1 с мой микротик. До колкото виждам от техният рутер телевизията е на vlan 777, a интернета е на vlan 555.

 

Направих 2 нови интерфейса с vlan: ether1-vlan-net с vlan 555 и ether1-vlan-tv с vlan 777.

 

Двата интерфейса са добавени към bridge1 на който е конфигуриран dhcp клиент.

 

Добавено е и masquerade правилото при IP->Firewall->NAT да сочи към bridge1.

 

С тази конфигурация има Интернет, но телевизията не работи. STB устройството трябва да взима частен IP адрес от 10.х.х.х мрежа на А1, но не успява.

 

Някой успял ли е да подкара това и ако да какво изпускам аз?

 

Поздрави

Георги

 

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор
Преди 2 часа, zarere написа:

Звъннах на А1 днес и ми казаха, че не мога да махам техният рутер и да слагам само мой , и че са заключили достъпа до уеб интерфейса му.Мога само да вържа след техният рутер моят, което не е опция при мен.Ми явно пак ще се прекратява договора с неустойка.Така и не получих отговор на въпроса как достъпвате рутерите на А1 , но явно това не е важно.Лек ден на всички.

Достъпват ги през TR069 протокола, да не мислиш че някой от съпорта им четач на QA, влиза и цъка през браузера.

  • Харесай 1
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Аз лично имам услуга домашен интернет + телевизия  от А1 в три района на София и конфигурацията е съвсем различна. Изглежда не спазват унифициран сетъп.

Локация 1 - Понеже вече беше окабелено жилището и бяхме оставили 30метра ролка UTP на входа за да може да се закара евентуално до кутията им на сълбите, не им дадохме да дупчат и вкарат оптика. В кутия на стълбите сложиха един Huawei в който включиха оптиката  + UTP кабела от моето жилище. При мен сложиха някакъв рутер на който 2 порта бяха интернет и 2 телевизия. Махнат техния рутер  и сложих мой  Mikrotik на който настроих  vlan555 , vlan777 + бриджове както вече друг колега е описал и всичко работи вече 6 години без проблем.

Локация 2 - До жилището идва UTP кабел който беше включен в обикновен суич заедно с домашния рутер + STB . Изглежда не се ползват VLANs и телевизията и интернета са в един сегмент. Суича се маха , на Mikrotik се бриджват портовете за STB + WAN и готово.

Локация 3 - Оптиката влиза в Huawei , 2 порта за интернет , 2 за телевизия. Звъни се на съпорта на А1 и се иска просто порта за интернет да се бриджне при което вече публичното IP се настройва на домашния рутер и имаш желания контрол. Понеже е къща А1 докараха оптиката просто до гаража където стои техния рутер + един мой управляем суич в който съм включил кабелите за интернет + телевизия и после просто си правя TRUNK порт до желаната розетка в къщата. Недостатъка е ,че трябват пак устройсто което разбира VLAN , но при наличие на Mikrotik всичко работи. Рутера за интернет + STB могат да се местят във всяка стая на къщата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
On 10/1/2021 at 5:19 PM, dobriloff said:

Аз лично имам услуга домашен интернет + телевизия  от А1 в три района на София и конфигурацията е съвсем различна. Изглежда не спазват унифициран сетъп.

Локация 1 - Понеже вече беше окабелено жилището и бяхме оставили 30метра ролка UTP на входа за да може да се закара евентуално до кутията им на сълбите, не им дадохме да дупчат и вкарат оптика. В кутия на стълбите сложиха един Huawei в който включиха оптиката  + UTP кабела от моето жилище. При мен сложиха някакъв рутер на който 2 порта бяха интернет и 2 телевизия. Махнат техния рутер  и сложих мой  Mikrotik на който настроих  vlan555 , vlan777 + бриджове както вече друг колега е описал и всичко работи вече 6 години без проблем.

Локация 2 - До жилището идва UTP кабел който беше включен в обикновен суич заедно с домашния рутер + STB . Изглежда не се ползват VLANs и телевизията и интернета са в един сегмент. Суича се маха , на Mikrotik се бриджват портовете за STB + WAN и готово.

Локация 3 - Оптиката влиза в Huawei , 2 порта за интернет , 2 за телевизия. Звъни се на съпорта на А1 и се иска просто порта за интернет да се бриджне при което вече публичното IP се настройва на домашния рутер и имаш желания контрол. Понеже е къща А1 докараха оптиката просто до гаража където стои техния рутер + един мой управляем суич в който съм включил кабелите за интернет + телевизия и после просто си правя TRUNK порт до желаната розетка в къщата. Недостатъка е ,че трябват пак устройсто което разбира VLAN , но при наличие на Mikrotik всичко работи. Рутера за интернет + STB могат да се местят във всяка стая на къщата.

A как мога да разбера в кой от трите варианта попадам аз ? И аз съм в пакет с интернет и телевизия   с техен рутер и 2 порта са за тв и 2 за интернет както при теб .

Редактирано от zarere
Grammar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ако рутера е с оптика , вероятно става въпрос за последния вариант който съм споменал. Звънни на А1 и кажи ,че искаш публичното IP да идва директно на твоя рутер , спомени за бриджване на порт и тнт.. Ако това е целта ти де.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
32 minutes ago, dobriloff said:

Ако рутера е с оптика , вероятно става въпрос за последния вариант който съм споменал. Звънни на А1 и кажи ,че искаш публичното IP да идва директно на твоя рутер , спомени за бриджване на порт и тнт.. Ако това е целта ти де.

Рутера на А1 дето е в нас не е с оптика.Ето този е .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ако не е с оптика следят мак адресите и трябва по 1 порт да вкараш инета по друг тв-то ако са на 1 правят конфликти така е заложено в рутерите им затова или суйч или :)

 

По Спомени беше 1-ви вход ,2-ри тв 8 ми инет на 8-портовия заради влан-ите

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Не се изразих правилно явно.Имат  HUAWEI рутер с оптика в мазето . От рутера в  мазето излиза лан кабел и стига  до другият техен рутер в апартамента ми на който 2 от портовете са за нет и 2 са за тв.Идеята ми беше да махна техният рутер в апартамента и да сложа моя микротик и ми трябваше примерен конфиг за микротика как да направя тази операция . Това е всичко. От описаното по-горе от dobriloff ми прилича на варианта, който е описал на Локация 1. Всичко това искам да го направя, тъй като не ми се звъни на съпорта на А1 за отваряне на портове, пускане на впн и т.н. ( при положение, че мога да си го направя сам )

Редактирано от zarere
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Кабела от мазето включваш на първия порт на Микротика. Настройваш  ether1 да бъде със същия МАК адрес както е рутера на А1 . Създаваш 2 VLAN-a , 555,777. Правиж Bridge TV с портове (VLAN777 + ether2) , както и Bridge LAN с портове (ether3,ether4,ether5). Настройваш си публичното IP на VLAN555 (било то static или dhcp) зависи в твоя район как ги прави A1. На ether2 си включваш STB-то , останалите са ти за лоналната мрежа. Нещо такова ...

 

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравейте, изпращам моята конфигурация за А1:
 

# oct/22/2021 13:29:18 by RouterOS 6.49
#
# model = RB4011iGS+
/interface bridge
add name=IPTV
add name=LAN
add name=WAN
/interface ethernet
set [ find default-name=ether1 ] mac-address=2C:C8:1B:1B:C2:D8
/interface vlan
add interface=ether1 name=vlan-internet-555 vlan-id=555
add interface=ether1 name=vlan-iptv-777 vlan-id=777
/interface ethernet switch port
set 0 default-vlan-id=0
set 1 default-vlan-id=0
set 2 default-vlan-id=0
set 3 default-vlan-id=0
set 4 default-vlan-id=0
set 5 default-vlan-id=0
set 6 default-vlan-id=0
set 7 default-vlan-id=0
set 8 default-vlan-id=0
set 9 default-vlan-id=0
set 10 default-vlan-id=0
set 11 default-vlan-id=0
/interface wireless security-profiles
set [ find default=yes ] supplicant-identity=MikroTik
/ip pool
add name=dhcp ranges=192.168.88.2-192.168.88.254
/ip dhcp-server
add address-pool=dhcp disabled=no interface=LAN name=dhcp1
/interface bridge port
add bridge=LAN interface=ether2
add bridge=LAN interface=ether3
add bridge=LAN interface=ether4
add bridge=LAN interface=ether5
add bridge=IPTV interface=ether6
add bridge=IPTV interface=ether7
add bridge=IPTV interface=ether8
add bridge=LAN interface=ether9
add bridge=LAN interface=ether10
add bridge=LAN interface=sfp-sfpplus1
add bridge=WAN interface=vlan-internet-555
add bridge=IPTV interface=vlan-iptv-777
/ip neighbor discovery-settings
set discover-interface-list=!dynamic
/ip address
add address=192.168.88.1/24 interface=LAN network=192.168.88.0
/ip dhcp-client
add disabled=no interface=WAN
/ip dhcp-server network
add address=0.0.0.0/24 gateway=0.0.0.0 netmask=24
add address=192.168.88.0/24 gateway=192.168.88.1 netmask=24
/ip firewall nat
add action=masquerade chain=srcnat out-interface=WAN
/system clock
set time-zone-name=Europe/Sofia

 

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

На кратко моят опит да конфигурирам MT рутер.

Началната конфигурация е WAN + brigde (ETH1..ETH5+WIFI2 + WIFI5G)

  1. Прави се нов бридж - примерно bridge-iptv.
  2. Вкарват се в него ETH-1 (WAN) и ETH5 (примерно) от LAN
  3. Добавя се ново маскарадин правило към този бридж (IP> Firewall > NAT  - chain sercnat, out interface bridge-iptv, action masquerade)
  4. ETH-5 не трябва да е в други бриджове.

Това горе е в случаи, че няма vlan от А1.

Това може да го проверите с Torch режима от МТ. Има доста информация във форума и в youtube.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравейте.

Днес дойдоха техници от А1 и ми монтираха рутер с оптика на Huaweii. От няколко години имам рутер Mikrotik 4011, на който има оптичен вход, като от предишния ми доставчик казаха, че е несъвместим с тяхната мрежа и няма как да го свържат директно с оптика, и беше свързан чрез техен медиа конвертор с RG45 кабел. Интересуват ме следните неща:

1. Оптичният кабел на А1 завършва с букса, различна от тази, която трябва, за да се включи директно в моя Mikrotik. Преходник ли ми трябва или някак си да си монтирам друга букса, ако намеря от къде да купя такава?

2. Понеже нямам достъп до настройките на тоя Huaweii, който сложиха от А1, какво трябва да пренастроя на Mikrotika, така че А1 да си го припознаят като част от тяхната мрежа? MAC адрес, например или още нещо?

3. Понеже няма да ползвам телевизия от А1, то нямам нужда от VLAN за тази цел, първоначално ще опитам да редактирам настройките предоставени малко по-горе в темата от @atanaszvasilev, така че да работи само за интернет. Има ли някаква специфика за това нещо или просто да изтрия нещата свързани с VLAN-а за телевизия, които той е написал?

4. Трябва ли да звъня на А1 и да искам да ми правят някакви промени по настройките от тяхна страна? Искам да имам статично IP и техниците ми казаха да се обадя и да им кажа, че искам да е статично, защото по презумпция било динамично. Като сключвах договора онзи ден пък, в офиса на А1 ме увериха, че ще съм със статично IP - не знам кое е вярното и защо сипват разнопосочна информация към потребителите.

Благодаря предварително за всякаква информация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

RB4011iGS+RM , няма оптичен "вход", но вероятно имате някакъв sfp/+/ оптичен модул добавен в неговият sfp+ порт! Мисля, че от А1 няма да се съгласят вашето устройство да стане част от тяхната мрежа директно с оптична свързаност дори и да закупите нужният за целта sfp модул, но може да питате за всеки случай!

Ако горното не се получи то вече постижимо нещо би било, да помолите А1 тяхното устройство да бъде настроено в бридж мод с цел да ползвате директно публичен адрес на своят рутер т.е. да работи устройството на А1, като медиа конвертор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Благодаря за информацията @JohnTRIVOLTA. Аз веднага ги накарах да направят техния Huaweii да работи в бридж режим, просто мислех, че може да се свърже оптиката директно към RB4011, но явно няма да стане както си го представях и ще трябва да закача и Huaweii-я на стената до Mikrotik-а. Просто исках да намаля броя на устройствата до минимум, за да не става претрупано и сложно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравейте,

Ползвам услугите на А1 (Интернет и IPTV). Моят вариант на свързване вероятно е този: 

On 10/1/2021 at 5:19 PM, dobriloff said:

Локация 2 - До жилището идва UTP кабел който беше включен в обикновен суич заедно с домашния рутер + STB . Изглежда не се ползват VLANs и телевизията и интернета са в един сегмент. Суича се маха , на Mikrotik се бриджват портовете за STB + WAN и готово.

Искам  да махна суитчът, който е преди рутера и рутера да е свързан по този начин:
ether1  (WAN) - статичен реален IP адрес; 
ether2,3 (STB) - динамични IP адреси от мрежа 10.0.0.0/8, "раздавани" чрез DHCP;
ether4,5  (LAN) - локална мрежа 192.168.1.0/24.
Няма vlan-и.

Пробвах следната конфигурация, но няма телевизия.
List                             Interface
WAN                          wan_bridge(ether1,2,3)
LAN                           lan_bridge (ether4,5)
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 14 часа, Миро написа:

wan_bridge >>> Интерфейс за публичния адрес
lan_bridge >>> Интерфейс за частния адрес
 

Направи си и маскарадинг правило към wan бриджа

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.