Jump to content
  • 0

Гаден проблем, Моля за помощ


dionisy

Въпрос

Здравейте на всички,

имам следната ситуация. 3бр микротик РБ433 всеки с карта на 2,4ГХз и 120гр. антена.На всяка антена има по около 20-30 клиента.Етернета и безжичната карта са бриджнати и от лан кабела отива в един суич от там в БСД сървър на който са вдигнати две мрежи едната(192.168.100.0/24) за клиентските АП-та, които са едимакс, а другата(192.168.101.0/24) за самите ПС-та на клиентите.Айпи адресите са статични и няма никакви допълнителни настройки по АП-тата освен, че съм ги вкарал в Access List , за да се кънектват само тези на които дам достъп.И така проблема е следния от известно време пинга ми скача от 10-15мс на 4-5000мс понякога се оправя като спирам определени клиенти , но в последно време и това не помага.Интересното, е че понякога се получава така, че като забраня wlan-а на едната антена при другата пинга се оправя моментално.Пробвал съм със смяна на канали и това не помага.Случва се също като дам Adaptive noise Immunity на Client Mode също нещата да се оправят, но в общи линии усещам , че нещата се въртят в един омъгьосан кръг и не се стига до нищо стабилно.Максимално е работило 1-2 без никакви проблеми и после отначало.

    Моля дайте съвет какво мога да направя и къде може да е проблема.Какъв firewall бихте ми препоръчали да си сложа?И ако може малко по-подробно, че съм новак в тази област.

    Искренно се надявам на вашата помощ, за което предварително благодаря ???

оправи си заглавието че ще изтрия темата всеки ако пише така проблем,проблем,проблем дали ще ти е приятно ако търсиш нещо?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0

Стана ми ясно долу горе  схемата ама не си писал на какви разстояния са тия с едитата и другите с какви WIFI та са на другата мрежа. Според мен някой от клиентите ти издъхва от към слаб сигнал и ти прецаква цялата мрежа. Как са нивата на клиентите?

п.п. изолирал ли си клиентите от локалния м/у тях трафик?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Разстоянията са м-у 3-7км, и на другите антени нещата са изградени по същия начин.Относно слабия сигнал, имам ниаколко клиента чиито сигнал се движи м/у -81 и -84 dbm , но както съм написъл по-горе през повечето случаи нещата не се оправят при спирането на тези клиенти.Това с изолирането на трафика не съм го правил и не знам как би станало.Би ли пратил линк или нещо такова, за да опитам този вариянт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Линк нямам как да ти дам мисля, че има колеги който по-добре от мен ще ти обяснят.. Накратко с PPPoE несъм сигорен иначе имали там друга настройка.. която по-лесно да стане. Но според мен тия нива с тия едимаксове не са много добре решение...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

забрани да се закачват устройства под -85

т.е. ако някой е с -86 да не може да се закача

след като разбереш кои са тези "пациенти"

има оптимизирай настройките на антените и т.н.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

И според мен е от сигнала,ако повечето ти клиенти са с добър сигнал и има един двама с -80,-82 и почват да ти бозят всичко.Ние пускаме на максимум -75,-76 за да не стават такива гафове.С какви антени работиш на клиентските устройства.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравейте на всички,

имам следната ситуация. 3бр микротик РБ433 всеки с карта на 2,4ГХз и 120гр. антена.На всяка антена има по около 20-30 клиента.Етернета и безжичната карта са бриджнати и от лан кабела отива в един суич от там в БСД сървър на който са вдигнати две мрежи едната(192.168.100.0/24) за клиентските АП-та, които са едимакс, а другата(192.168.101.0/24) за самите ПС-та на клиентите.Айпи адресите са статични и няма никакви допълнителни настройки по АП-тата освен, че съм ги вкарал в Access List , за да се кънектват само тези на които дам достъп.И така проблема е следния от известно време пинга ми скача от 10-15мс на 4-5000мс понякога се оправя като спирам определени клиенти , но в последно време и това не помага.Интересното, е че понякога се получава така, че като забраня wlan-а на едната антена при другата пинга се оправя моментално.Пробвал съм със смяна на канали и това не помага.Случва се също като дам Adaptive noise Immunity на Client Mode също нещата да се оправят, но в общи линии усещам , че нещата се въртят в един омъгьосан кръг и не се стига до нищо стабилно.Максимално е работило 1-2 без никакви проблеми и после отначало.

    Моля дайте съвет какво мога да направя и къде може да е проблема.Какъв firewall бихте ми препоръчали да си сложа?И ако може малко по-подробно, че съм новак в тази област.

    Искренно се надявам на вашата помощ, за което предварително благодаря :)

Проблема е там че няма как на една секторна антена да вържеш повече от 5-6 клиента както е в твоя случай ако правилно съм разбрал че са по 20-30 от там идват тези закъснения!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Пример за повечко клиенти, даже не на сектор, а на пръчка. Подчертал съм и скоростта на интерфейса. Има и пуснат пинг към някой клиент.

Най-вероятно проблема на dionisy е т.нар. "Hidden node problem", когато клентите не се чуват един друг и започват да се "надвикват". Единственото решение на този проблем е сетването на всички клиенти на нисък "RTS Threshold" на всички клиенти, в нашия случай установихме, че при 200 се държи най-добре.

post-607-130900725576_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

мисля че имам почти същия проблем само дето аз съм със PPPoE  и нямам по 20-30 човека на сектор но и при мен се получават тези големи пингове до клиентите на различни промеждутъци от време като искам да отбележа че допреди 5-6 дни този проблем го нямаше и най лошия ми сигнал е -70

би ли казал като за малоумник как да сетна RTS Threshold на 200

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Добри,това се прави във всяко клиентско радио,намира се в advanced,мисля че стандартно е над 2000

Родих се мокър, гладен и гол.Посрещнаха ме с бой, студ и изкуствена храна...От тогава всичко става все по зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

:) направо се омотах аз се сетих но вече беше късно простотията я написах

мисля че проблема се появи след като навързах 2-3 Nanostation Loco2 понеже техните такива опции по default са изключени ако ги пусна и карат като другите на 2346 мисля че ще се оправи

Hartman Между другото можеш да упражняваш правото си да идваш тук и да те черпим когато и както поискаш ???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.