Jump to content

Средна точка за 10 абоната


niko

Recommended Posts

Здравейте

Нуждая се от малко помощ за доставка на интернет в едно млако село, където  има около 5 абоната и искам да им доставям интернет, а и от друга гледна точка искам да го направя за да се запозная стехнологиите. За целта съм решил да поставя един компютър с инсталиран микротик на него. Линка до него ще бъде с насочени натени на растояние 5 км, а покритието на селото с една омни антена. Съответно на всеки един клнет по един Наностейшън ЛОКО5. Можете ли да ми препоръчате каква антена да избера за облъчване на селото и да ми кажете как трябва да настроя микротик а и съответно наностешъните. парвих си тестове и това което успятх д направя е Наностейшъна да е настроен като "station"  а микротика като "АР" и така стейшъна се върза но незнам дали това е правилния начин. :-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами първо вземи малко прочети за wifi тата и режимите им на работа както и за мрежите като цяло защото колкото и да ти обясняват хората ако не го разбираш какъв е смисъла? Колко е разстоянието от най дълечния клиент и там където ще ти е антената? Колко е и от най близкия? Нарисувай схема да стане ясно. По отношение на настройките щом неможеш да се справиш може някой колега да ти помогне ако кажеш къде се намираш и се разберете. ???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

естествено че ще прочета, но това ще ми отнеме поне седмица докато разбера всичко, но то така и така ще стане защото съм решил и ще го направя. Ако някой може просто да ми даде идея и да ме насочи би било хубаво, но от безполезни съвети като този Вземи прочети  никой няма нужда. Форума е помощ която би спестила много време. Аз ако бях достатъчно компетентен нямаше да търся помощ тук. Растоянията до клентити ще са под 1 Км. необходимо ми е някой просто с две думи да ме насочи Wireless картата на микротика в какъв режим трябва да е и съответно наностшъните, от там натам ще си чета, ще тесвами ще експериментирам


Post Merge: [time]1260188335[/time]

Дриго което мисля е че когато между учител и ученик им анеразбиране грешката е на учителя не на ученика. Защото има учители които могат да обясняват и да се справят и такива които не

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ти кажа и 1 месец да четеш пак е малко. Значи на кратко... ако са ти клиентите така разположени че да ги покриеш със секторна антена 120 градуса т.е. да не са пръснати на 360 градуса. Разгледай антени с усилване 13-17дБ. Ако неможе със секторна слага или омни или 2 сектора. Но Омнито е кофти варянт за мен. Трябва ти перфектна пряка видимост. Там където ще е антената т.е. централната точка wireless картата трябва да е в AP режим а нанотата в клиент. Може да се вдигне хотспот ( не е препоръчително по отношение на сигорноста). А най добре да си е чисто АП където да са описани мак адресите на клиентите и ако си си настройл като хората радиата може и едно PPPoE да си пуснеш мисля че много главоболия ще ти спести ако е кадърно направено всичко. Клиенте с нанотата от там кабел към PC то. И все пак помисли имали смисъл от толкова разходи за тия радиа при положение, че клиентите са ти толкова на гъсто. Препоръчително е да имаш защити на всяко радио което няма вградена за лан и за антената. По отношение на рутирането не си казал мрежа ли си взел или ще е с локални ИП та т.е. имаш само едно реално и ще натваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора

наистина много ми помага единтакъв разговор, защото ми дава насока на размишления и търсене на решението. Значи ще имам едно реално ИП и след това ще натвам трафика към клентите. Това съм го направи и работи, макар че не е най добрия вариант. Бих искал да направя ППОЕ но то ще стане след четенето, за сега съм на етап тестова постановка в къщи, значи мода на картата на микротика при теста е настроих на AP bridge  a на наностешъна на моде "station". И така тръгна но незнам дали това е най правилното. Всъщност за тесването съм сложил бридж на микротика който в действителни условия ще го махна и ще пусна натване на клентите през външния интерфейс. Незнам дали тогава мода на картата ще трябва да се промени. Благодаря за съдействието


Post Merge: [time]1260299850[/time]

    Здравейте

Искам да направя малка интернет мрежа за 5 абоната в едно малко селце. Основно го правя за да се запозная с технологията защото тези системи са ми интересни.  За целта имам един компютър на който съм инсталирал микротик. На него ще сложа една Омни антена или секторна. В момента оптната постановка е с микротик рутер на който ether1  е външния интерфейс за wlan1 e вътрешния. Съответно 0.12 ми е ИП на WAN а 2.1 ми ИП на LAN. Съответно съм настроил маскарадик на 2 мрежа и съм пуснал DNS сървър.  1_gmpi.jpg

Wireless картата настройвам на Mode station и някаква честота, и SSID kоето е по подразбиране на Nanostation.

1JCVs0.jpg

1JCXX9.jpg

На всеки един клиент ще сложа един Nanostation Loco, които настройвам по следния начин. Честота kakто в настройките на микротик. Wireless Mode:  Access point, SSID: UBNT, Network mode: Bridge, и съответно ИП от 2 мрежа.

1JC_ri.jpg

  1_gGmr.jpg

  Съответно Наностейшъна се връзва към кикротика.

1JD6VJ.jpg

Искам да ви попитам какви са недостатъците на този начин и как може по добре да се направи

Поздрави

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

естествено че ще прочета, но това ще ми отнеме поне седмица докато разбера всичко, но то така и така ще стане защото съм решил и ще го направя. Ако някой може просто да ми даде идея и да ме насочи би било хубаво, но от безполезни съвети като този Вземи прочети  никой няма нужда. Форума е помощ която би спестила много време. Аз ако бях достатъчно компетентен нямаше да търся помощ тук. Растоянията до клентити ще са под 1 Км. необходимо ми е някой просто с две думи да ме насочи Wireless картата на микротика в какъв режим трябва да е и съответно наностшъните, от там натам ще си чета, ще тесвами ще експериментирам

Мисля че хората в този форум които пишат заслужават ДОСТА уважение !!! Така че поне си направете труда да прочетете нещо преди да "изпльокате" нещо .......... А и сърча в този форум би свършил добра работа !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

какво се опитваш да ми кажеш, че не съм прочел ли ? Не личи ли ... уважавам тези които наистина помагат а не само да пишат колкото да постнат нещо и то винаги е "Прочети", така че ако не можеш да помогнеш или нямаш желание ... никой няма нужда от твоя съвет ако ще е безполезен ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

какво се опитваш да ми кажеш, че не съм прочел ли ?.............

Няма да споря,и изобщо не влагам лоши чувства в това което казвам.Просто много от хората са загубили години за да се изяснят и изгладят някои неща,и реплики от типа:

естествено че ще прочета, но това ще ми отнеме поне седмица докато разбера всичко........

са просто смешни.Всичко това е в стила на днешната младеж "Ако може сега и веднага....." но за съжеление нещата не се случват така!

По темата:

Ползваш два продукта:Микротик и Nanostation Loco.Погледна ли във форумите на тези продукти какво пише за тях?Вервай ми има изписано доста,включително и кои модели колко трафик носят и към къкво и как се закачат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.