Jump to content

Въпрос относно затихване на сигнала


Recommended Posts

Basaev

Бихте ли ми казали какво е максималното допустимото затихване на пон-ски сигнал, без да има загуби на голям пакет. (Да речем 50000?

Например -25, -26 и т.н Dbm.

Ако може и линк към официална литература.

Благодаря предварително.

Link to post
Share on other sites
MiPSus
Преди 13 часа, Basaev написа:

Например -25, -26 и т.н Dbm

съвременните китайски ONU имат чувствителност към -30, а загуби няма как да имаш заради сигнала , това не ти е ЛАН :) PON или бачка или не :) 

Вече другия въпрос идва, къде загубихте толкоз децибели??? Може като духа вятър да спира/прекъсва :) 

Edited by MiPSus
  • Like 1
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
Mile

Оптичен бюджет.. Сърч... Курсове, чиракуване ще помогнат повече

Link to post
Share on other sites
niki5

Курсовете не са скъпи 300-700 лева, за групи има промоция така ,че не е лошо да се изкарат . Това го давам като съвет за някой (фирма дето тепърва се захваща с занаята ) ако има някой от който да се научиш практически най добре .Ама има и момента с българщината,  а именно тоя ще ми вземе хляба . Хляба ти е в ръцете а тях няма кой да ти ги вземе .А и другото нещо ,никой не обича да обяснява на човек ,който поне малко да назнайва нещата . Ако някой трябва да обяснява от нула се иска търпение ,а то се заплаща . В нормалните фирми или те пращат на курс или те присаждат на някой на който плащат да те обучава.

За затихването то зависи от ОНУТО препоръвам да се смята не по голямо от -27 (има единични бройки -31dB които съм виждъл да работят) ,но всеки уважаващ себеси проектант залага -24  .Такава стойност се залага и при мониторинг системите .При метро изграждане дължина на линията >4км ,64 абоната,  сплит на толкова сигнала при клиента е добър -21 и -24 не толкова .Всичко това при положение най малкото SFP. При SFP++  разтояние до клиента 16,5 километра 21 заварки сплит на 64 имам в клинта -7dB CAT-TV и - 23.5 НЕТ така че ти си смятай не знам за мен -24 е границата . 

За повече информация и консултация обясних как е . Информацията Контролира Ситуацията . И затова приемаме три вида плащания В Брой ,Кеш и На ръка. :)

 

Edited by niki5
Link to post
Share on other sites
MiPSus
На 25.07.2020 г. at 11:31, niki5 написа:

При SFP++  разтояние до клиента 16,5 километра 21 заварки сплит на 64 имам в клинта -7dB CAT-TV и - 23.5 НЕТ така че ти си смятай

Може ли аз да смятам :)  SFP++ ти лъчи 1490nm с +6db поне, демек -24+6=30db закръглено, 16.5км на 1490nm губят по 0,35/km демек 6dB грубо, другите 24 се губят по заварки/CWDM/сплитери. От друга страна ONU-то излъчва на 1310nm с мощност 2dB , 1310 губи по 0,5дб/км демек около 8,5дб плюс същите 24дб от мрежата (+2-8,5-24) до OLT/SFP достига на -31дб, което е на ръба на чувствителността на SFP++

Втори въпрос - EDFA x 21db на порт а? яка работа, ма ше напукаш влакната бреее :) 

Link to post
Share on other sites
niki5

Е ето за какво са курсовете :) . Ще го изчисля само за CAT-TV-то. Честота 1550 нанометра затихване > 0,25 dB/km ( на 1310 = > 0,35dB/km; 1490=> 0,3dB/km) .Това прави приблизително 4dB . Приблизително 15 заварки по 0,1 децибел прави още 1.5dB сплитер на 64 затихване в него 20,5 dB APC конектори 2 броя с затихване >1децибел в двата затихване във филтъра с конекторите по малко от 1,5 децибела .   - 1х(4+1,5+20,5+1+1,5) + 21,5 (ниво на порт на EDFA minimalno)= -7dB .Плаваше от -7 до -8.5 .Като това е най далечния клиент повечето са на разтояние по малко от 13 километра и по малко заварки саответно .

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
MiPSus

по твоята "сметка" ще рече, че твоето SFP++ излъчва изходна -2dB (ONU -23,5 rx при 21,5 загуби по линията)

EDFA съответно с +14dB по същата сметка :) 

А сега ни кажи реалите стойности на твоето SFP++ и EDFA на порт?

Най-добрият учител е ОПИТЪТ! Взима много скъпо... НО обяснява разбираемо!

Edited by MiPSus
Link to post
Share on other sites
niki5

Само не знам къде ги видя и как ги сметна .Внимателно четене показва затихване на линията 28,5 децибела ,Написъл съм не 14 ,а изрично 21,5 децибела на EDFA ниво при клиента - 7 децибела за телевизията.Нивото на SFP то е 7,5 децибела( подбрани бройки).  Описъл съм нивото на сигнала от страната на клиента -21 ,по лошото е ниво от страната на ОЛТ - 26 децибела .Но обясних това е клиент на  15 километра .Сплитера е на 10 километра . Като бе мигрирано на сплитер на 32 за да не се тънят нещата както по ниво така и по трафик защото половината от клиентите са хотели.

Link to post
Share on other sites
MiPSus
Преди 21 часа, niki5 написа:

Само не знам къде ги видя

 

На 25.07.2020 г. at 11:31, niki5 написа:

При SFP++  разтояние до клиента 16,5 километра 21 заварки сплит на 64 имам в клинта -7dB CAT-TV и - 23.5 НЕТ

 

Преди 21 часа, niki5 написа:

Описъл съм нивото на сигнала от страната на клиента -21 ,по лошото е ниво от страната на ОЛТ - 26 децибела .Но обясних това е клиент на  15 километра

Последно?

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
Mile

С +21 може да гравиране масата. Сплайсването на +18 е изпитание за пръстите, а 21 е почти 2х. Какво го налага? 

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.