Jump to content

Търсене на решение за проблеми с Wi-Fi


Recommended Posts

Здравейте!

Правил съм няколко домашни мрежи за мен, приятели и роднини. Професионално не съм се занимавал никога. Със следния проблем се сблъсках, като се преместих в нова къща и за момента не мога да му намеря решение.

Имам пуснат кабел CAT6 от всяка стая до обща точка в къщата на първия етаж (под стълбите за втория етаж), в която влиза и опитката от доставчика. Преди довършителните дейности не съобразих, че това място е крайно неудачно за разполагането на WI-Fi антена и  взех един TP-Link Archer C6. На първия етаж сигнала беше приличен, но на втория нямаше и помен от него. За щастие има пуснат кабел от общата точка до над вратата на мокрото помещение на втория етаж. Викам си ето, тук пускам едно АР и съм перфектен. Сложих втори С6, в режим АР и реших проблема на втория етаж. Това беше за известно време, докато жената не забеляза, че на двора няма никакъв интернет (общата точка с рутера е от противоположната страна на къщата). Взех един Mikrotik RB760iGS (имах намерения да махна ONU-то, но оператора каза, че работят все още работят по този въпрос). След малко четене успях да го настроя както искам (имам няколко отворени порта за устройства зад рутера, DHCP раздава статични адреси на устройствата и малко родителски контрол, общо има 26 устройства закачени към мрежата). Единият С6 го преместих в хола, като АР. На двора вече има интернет, поне в едната част на двора...

Тук обаче почнаха истинските проблеми. От време на време някое от устройствата спира да вижда рутера (всички останали нямат проблем). Има адрес, има гейтуей даден от DHCP, но няма никаква връзка на вън или вътре. Разкачам го от домашната мрежа и го свързвам към мобилен хотспот без проблем. Като го върна към домашната мрежа пак си взима адрес, но отново не вижда gateway-а или нищо навън. След известно време се оправя все едно не е имало преблм. Случва с различни устройства свързани през WI-Fi.

Мисля си да взема истинско АР и да заменя С6-цата в хола, но не знам дали ще ми реши проблема, защото не мога да го хвана от какво се предизвиква. Спрял съм се на RbcAPGi-5acD2nD или Ubiquiti UAP-AC-LITE, като ще бъде монтиран на стена. Кое е по-добре и има ли друг по оптимален вариант, като цена?

Редактирано от linuxxp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за Ubiquiti нямам наблюдения, но MIKROTIK CAP подобни на модела който си избрал съм слагал около 10-тина броя вързани са към един микротик който е и рутер на който съм настроил CAPsMAN и той раздава настройките на AP-тата. Работи в един хотел няколко години и няма проблеми за сега.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Да не е този прословут проблем с новият фърмуеър на ТпЛинк-а ? В ARP виждат ли се устройствата, които не може да имат достъп до рутера ? Да не ползвате еднакво SSID за APтата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, ползвам еднакво SSID и за 2.4 и за 5GHz и на двете АР, но на различни канали. Не мога да видя свързаните устройства към АР, защото фърмуера на ТР Link не го позволява. В режим АР винаги показва 0 свързани устройства. Вероятно защото DHCP-то им е изключено. В микротика ги виждам като свързани устройства.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
преди 31 минути, linuxxp написа:

Да, ползвам еднакво SSID и за 2.4 и за 5GHz и на двете АР, но на различни канали. Не мога да видя свързаните устройства към АР, защото фърмуера на ТР Link не го позволява. В режим АР винаги показва 0 свързани устройства. Вероятно защото DHCP-то им е изключено. В микротика ги виждам като свързани устройства.

Тези еднакви SSID ще ти правят проблем когато не се управляват централизирано ! Добави към SSID по едно 2_1, 2_2 и 5_1, 5_2 и виж дали продължават проблемите. 😉

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента мога да започна разговор по вайбър от първия етаж и да се кача на втория без да имам прекъсвания, като съм сигурен, че се закачам към другото АР. Какво ще рече централизирано управление? Ще пробвам да им сменя имената временно, но мисля че няма да има ефект, защото едно от нещата които опитах беше да пусна Guest мрежата, която беше с различно SSID и пак го имаше проблема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Преди 15 часа, linuxxp написа:

В момента мога да започна разговор по вайбър от първия етаж и да се кача на втория без да имам прекъсвания, като съм сигурен, че се закачам към другото АР.

На колко процента си сигурен , като не си наблюдавал AP-тата ?

Преди 16 часа, linuxxp написа:

Какво ще рече централизирано управление?

Контролер - хардуерен или софтуерен, който управлява AP-тата, !

Преди 16 часа, linuxxp написа:

 защото едно от нещата които опитах беше да пусна Guest мрежата, която беше с различно SSID и пак го имаше проблема.

Гест мрежа със стандартен фърм и то в режим на AP нещо не се връзват нещата т.е. не виждам как се е получило ! Ако AP-тата са с OpenWRTпример за да може да се сепарират мрежите с вилани и съответно радиата щях да се съглася !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1 hour ago, JohnTRIVOLTA said:

На колко процента си сигурен , като не си наблюдавал AP-тата ?

Сигурен съм, че се местят, защото в едната стая изобщо не се вижда АР от първия етаж, а разговора си продължава. Тествал съм го няколко пъти.

1 hour ago, JohnTRIVOLTA said:

Гест мрежа със стандартен фърм и то в режим на AP нещо не се връзват нещата т.е. не виждам как се е получило ! Ако AP-тата са с OpenWRTпример за да може да се сепарират мрежите с вилани и съответно радиата щях да се съглася !

Този рутер няма DDWRT или OpenWRT, за момента. С оригиналния фърмуер е. Не се виждат по принцип закачените устройства към него, когато не раздава той адресите, в АР режим е и има Гест мрежа, като може да се пусне и на 2,4 и 5 или и двете заедно. Ето ги настройките:

image.thumb.png.28eb44ac7bb87a9dec626339d946d18b.png

image.thumb.png.6ca3caaac6412edae076e267e7b50962.png

image.thumb.png.7fe96a89f42533afa69862674eaf37e4.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Преди 2 часа, linuxxp написа:

Сигурен съм, че се местят, защото в едната стая изобщо не се вижда АР от първия етаж, а разговора си продължава. Тествал съм го няколко пъти.

Не мисля да споря понеже има много изписано по казуса и какви имплементации са направени с времето. Просто пробвай с различни имена на мрежата за да видим дали наистина проблема е в устройствата.

Преди 2 часа, linuxxp написа:

Този рутер няма DDWRT или OpenWRT, за момента.

Това не е ли твоят модел рутер ?

Преди 2 часа, linuxxp написа:

Не се виждат по принцип закачените устройства към него, когато не раздава той адресите,

Не виждам защо да няма инфо в нещо като wireless status или подобно закачените устройства , като мак адреси поне ? Потърсете във Wireless или в Status пример !

Преди 2 часа, linuxxp написа:

в АР режим е и има Гест мрежа, като може да се пусне и на 2,4 и 5 или и двете заедно.

Гест мрежа предполага друга мрежа ... от там рутинг ... SNAT.и т.н. а устройството не е в рутер мод ? Това че има някакви настройки реално не ми дава отговор какво реално се конфигурира и реализира !.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя грешка, само DD-WRT няма за него. Промених имената на мрежите, ще видя какво ще се получи и ще пиша. Благодаря за съдействието!

Можеш ли да дадеш мнение относно двете АР-та, който посочих в първия пост?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Преди 6 часа, linuxxp написа:

Моя грешка, само DD-WRT няма за него. Промених имената на мрежите, ще видя какво ще се получи и ще пиша. Благодаря за съдействието!

Можеш ли да дадеш мнение относно двете АР-та, който посочих в първия пост?

Работил съм само с RBcAPGi-5acD2nD . Проблеми с него модел не съм срещал !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря! Ще изчакам да видим дали ще се прояви пак проблема и ако го има ще премина към смяна на устройството. Ще пиша тук преди това, разбира се :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А междо другото на доста от Тъплинковете от малко по висок клас фирма от долу е OpenWRT  така че почти винаги има такъв в сайта на WRT .Реализирането на такъв тип мрежа без контролер няма как да стане добре. Може да да се опита опена и добър рутер за раздаване на нета .Препоръчва се двете мрежи поне 2.4 и 5 да са с различни SSID .

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента съм сменил имената на N и AC мрежата, като N е със скрото SSID, защото нея я ползват няколко дистанционни контакта, камери и един хромкаст. За момента драми не е имало, но е рано за заключение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 месеца по-късно ...

Здравейте! Вдигам малко темата от прахта, защото имам развитие.

За коледа реших да си подаря две CAP AC-та и да заменя сегашните TP-Link-ове. Поръчах ги заедно от едно и също място, но единия е произведен в Китай, а другия в Латвия. Освен в етикетите има и малка разлика в цвета на кутията.Това не знам дали има значение, но все пак го споменавам.

Пуснах на основния рутер hex S CAPsMAN, като мениджър и добавих два конфига. Единя за 2.4GHz (G и N) и другия за 5GHz (само AC). Сложил съм страна България и секюрити WPA2 PSK и WPA2 EAP с криптиране aes ccm. Добавих статичен адрес в DHCP за двете АП-та. След това обнових двете AP-та до последната версия, на която е и рутера (6.48), изтрих началната конфигурация и пуснах CAP. Казах им да си взима конфига на двата банда от основния рутер. Едното АР работи перфектно, но втория се държе странно.

MAC адреса на eth1 завършва на 99. На него съм му сложил статично IP, което е следващото след рутера, демек 192.168.9.2. От време на време, след рестарт MAC адреса се сменя на 9B и IP адреса се сменя. След като се логна през Winbox сесията ми е активна по-малко от минута и ме изхвърля. АР-то не се рестаритра, защото ъптайма расте и почти веднага мога да се логна пак. Другото странно е, че диодите за 2 и 5 GHZ не светят изобщо. Изхвърлянето от winbox-а продължава и след връщане в заводски настройки. При буутването диодите на 2g, 5g и ACT премигват заедно много бързо три пъти, не съм го забелязал при работещия. През CAP Interface на рутера мога да видя, че от време на време има устройства които се свързват с пробленото AP, но за малко и после се разкачат и отиват към работещото. Опитал съм няколко пъти заводски настройки и след случаен брой рестарти пак се омазва по този начин.

Има ли вариант да е дефектно или съм омазал нещо по конфигурациите?

Редактирано от linuxxp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.