Jump to content

Секторна или Омни антена на 5гхз. ?


Recommended Posts

Здравейте,

Понеже има много зашумяване в ефира на 2.4 , ще ми се наложи да ползвам 5гхз. Доста е по скъпо, но Nano Station 5 ще закрепи положението. Идеята е секторната или омнито да е АП, а клиентите да са Nano Station 5 на макс 4-5км.

До сега на 5ghz съм ползвал секторна антена от релоад.бг

(Секторна антена на 5Ghz 16 децибела-Frequency Range: 5150-5875 MHz, larization: Linear V, Gain: 16dB, VSWR: 1.5:1, 3 dB Beamwidth:  90 deg., Front to Back Ratio: >35dB, Impedance:  50 Ohm, Input Power: 30 W, Connector: N-type Female, Dimensions: 410x110x21mm, Weight: 0.68kg)

Доволен съм от антената на релоад.бг , но и се питам дали няма по добро решение ?

Гледам че има и интересни работи в http://sat.bg/index.php?main_page=index&cPath=12_14_51

Вие какви секторни или омнита сте ползвали на 5гхз ?

Wireless is more temperamental & variable than a woman’s mood! ;)
"no matter how hard you try, you just can NOT please everyone"

"където глупостта е образец-там разума е безумие.."Гьоте

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш възможност НЕ ИЗПОЛЗВАЙ кръгови (omni) антени. Събират всички сигнали отвсякъде. Най добрия вариант са три секторни антени. Аз бих направил следното:

Три сектора на 5 GHz за nanostation5 и три сектора на 2.3 GHz за  nanostation 2. Да, правилно сте прочели 2.3 GHz.

Хубаво е да има и клиенти на 2.3, защото някои клиенти може да са зад малка преграда (дърво) и петте гигахерца няма да преминат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш възможност НЕ ИЗПОЛЗВАЙ кръгови (omni) антени. Събират всички сигнали отвсякъде. Най добрия вариант са три секторни антени. Аз бих направил следното:

Три сектора на 5 GHz за nanostation5 и три сектора на 2.3 GHz за  nanostation 2. Да, правилно сте прочели 2.3 GHz.

Хубаво е да има и клиенти на 2.3, защото някои клиенти може да са зад малка преграда (дърво) и петте гигахерца няма да преминат.

Дано от КРС не четат форума. Един иска да пуска на 700Mhz други на 2.3 Ghz .... хора глобите на КРС са доста солени ... внимавайте.

Да не говорим че масово се лъчи и на 4.9Ghz, 5.4Ghz

ето и:

НАЦИОНАЛЕН ПЛАН

ЗА РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА РАДИОЧЕСТОТНИЯ СПЕКТЪР НА

РАДИОЧЕСТОТИ И РАДИОЧЕСТОТНИ ЛЕНТИ ЗА ГРАЖДАНСКИ

НУЖДИ, ЗА НУЖДИТЕ НА НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ И ОТБРАНАТА, КАКТО

И ЗА СЪВМЕСТНО ПОЛЗВАНЕ МЕЖДУ ТЯХ

http://www.crc.bg/files/_bg/647.pdf

А ето и:

ОБЩА ЛИЦЕНЗИЯ № 220 от 1.10.2004 г.

за осъществяване на далекосъобщения чрез обществени мрежи RLAN

от подвижна радиослужба

http://www.crc.bg/files/_bg/1854.pdf

малка извадка от нея:

Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 46 от 2005 г.) Местните радиомрежи за пренос на данни (RLAN) ползват

радиочестотни ленти 2400 - 2483,5 MHz, 5150 - 5350 MHz и 5470 - 5725 MHz съгласно Националния

план за разпределение на радиочестотния спектър на радиочестоти и радиочестотни ленти за

граждански нужди, за нуждите на националната сигурност и отбраната, както и за съвместно

ползване между тях и Решение на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) № 717 от 12

февруари 2004 г., изменено и допълнено с Решение № 255 от 10 февруари 2005 г. за определяне

на радиочестотния спектър за общо ползване.

В нея има даже доста интерени пасажи:

I. Технически характеристики на радиосъоръженията, работещи в честотна лента 2400 -

2483,5 MHz.

1. Максимална еквивалентна изотропно излъчена мощност - 100 mW.

2. Максимална спектрална плътност на мощността:

2.1. (Изм. - ДВ, бр. 104 от 2005 г.) За радиосъоръжения, използващи модулация с

разлят спектър със скокообразно изменение на честотата (FHSS) - 100 mW/100 kHz.

2.2. (Изм. - ДВ, бр. 104 от 2005 г.) За широколентови модулации, различни от FHSS - 10

mW/1 MHz.

3. Тип на антената - вградена или специализирана.

4. Минимална скорост на предаване на данни - 250 kbit/s.

II. Технически характеристики на радиосъоръженията, работещи в честотни ленти 5150 -

5350 MHz и 5470 - 5725 MHz.

1. Максимална стойност на средната еквивалентна изотропно излъчена мощност:

1.1. За радиосъоръжения, работещи в честотна лента 5150 - 5350 MHz - 200 mW.

1.2. За радиосъоръжения, работещи в честотна лента 5470 - 5725 MHz - 1 W.

3. Предназначение:

3.1. Радиосъоръжения, работещи в честотна лента 5150 - 5350 MHz - за вътрешно приложение.

3.2. Радиосъоръжения, работещи в честотна лента 5470 - 5725 MHz - за вътрешно и външно приложение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за КРС го знам. Обаче в държавата има едно понятие "одобрен тип" - веднага ми изплува въпроса - защо в държавата се внасят устройства, които нарушават закона, т.е могат да работят на нестандартни честоти?

А работата на 2.3 винаги можем да кажем, че устройството се е бъгнало :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за КРС го знам. Обаче в държавата има едно понятие "одобрен тип" - веднага ми изплува въпроса - защо в държавата се внасят устройства, които нарушават закона, т.е могат да работят на нестандартни честоти?

А работата на 2.3 винаги можем да кажем, че устройството се е бъгнало :)

Аз не искам да споря. Но ако всички спазват правилата /най-общо казано/, мисля че ще е най-добре.

А това че държавата не си гледа работата всеки го знае.

Иначе относно антените винаги сам бил привърженик на секторните антени. Omni антените са повече за вътрешно ползване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за бързите отговори и на двамата. То се разбра че няма да е омни тогава. А тези 3 секторни с някъв сплитер могат ли да се пуснат? Ако могат да се пуснат, ще има ли някъв минус ?

Кои секторни ви харесват повечко?

За 2.3 не съм чувал да се ползва. Да не  е нещо с суперчанела на МТ? И после НС2 може ли да работи на таз честота? Как става цялата работа?

Wireless is more temperamental & variable than a woman’s mood! ;)
"no matter how hard you try, you just can NOT please everyone"

"където глупостта е образец-там разума е безумие.."Гьоте

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за бързите отговори и на двамата. То се разбра че няма да е омни тогава. А тези 3 секторни с някъв сплитер могат ли да се пуснат? Ако могат да се пуснат, ще има ли някъв минус ?

Кои секторни ви харесват повечко?

За 2.3 не съм чувал да се ползва. Да не  е нещо с суперчанела на МТ? И после НС2 може ли да работи на таз честота? Как става цялата работа?

Сплитера няма да ти помогне. Най-добро е сектор на отделна карта. NS2 не ползва тази честота. Освен ако някой не е хаквал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, 2.3 GHz са суперчанела на микротик. И други Атерос устройства го могат :) Наностатион2 МОЖЕ да работи на 2.3 - за Country Code се избира "Compliance Test".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но никой не каза от коя фирма да взема секторна антена на 5гхз?

Wireless is more temperamental & variable than a woman’s mood! ;)
"no matter how hard you try, you just can NOT please everyone"

"където глупостта е образец-там разума е безумие.."Гьоте

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

2.3 е много блага честота :) .  Според мен може да се ползва за п2п по баирите (където няма да пречи на никой и е малко вероятно да те хванат)

Иначе в 5Г верно се излъчва доста от 4.9 до 6 .

Регулациите трябва да се спазват, ама я да си кажем честно някой спазва ли максимално допустимата  EIRP ?  :)

Благодаря за бързите отговори и на двамата. То се разбра че няма да е омни тогава. А тези 3 секторни с някъв сплитер могат ли да се пуснат? Ако могат да се пуснат, ще има ли някъв минус ?

Кои секторни ви харесват повечко?

За 2.3 не съм чувал да се ползва. Да не  е нещо с суперчанела на МТ? И после НС2 може ли да работи на таз честота? Как става цялата работа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2.3 е много блага честота :) .  Според мен може да се ползва за п2п по баирите (където няма да пречи на никой и е малко вероятно да те хванат)

Иначе в 5Г верно се излъчва доста от 4.9 до 6 .

Регулациите трябва да се спазват, ама я да си кажем честно някой спазва ли максимално допустимата  EIRP ?  :)

Towa EIRP го гледах из чичко гооглев, но нещо не ми стана ясно за кво точно иде на реч ?

Някой ще може ли да го обесни на по наш език ?

И все още никой не казва какви секторни антени на 5 използва  :-X

Wireless is more temperamental & variable than a woman’s mood! ;)
"no matter how hard you try, you just can NOT please everyone"

"където глупостта е образец-там разума е безумие.."Гьоте

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

http://en.wikipedia.org/wiki/Equivalent_isotropically_radiated_power

С две думи - това е еквивалентната мощност излъчвана от предавател + антена .

Събират се мощността на картата (в дБ) и усилването на антената (в дБ) и се вадят загубите по кабела (незначителни)

при 100 мв (20 db) карта и 32 dB антена се получава 52 dB EIRP , което е  около 158 Вата .

Ако някой подаде оплакване, идва регулатора и ти дърпа ушите  :)

п.с.

Аз съм ползвал 2-3 пач антени от варненци - MS5218, но не съм доволен. Променят си ъгъла на излъчване и усилването в зависимост от честотата. И то доста сериозно.

Towa EIRP го гледах из чичко гооглев, но нещо не ми стана ясно за кво точно иде на реч ?

Някой ще може ли да го обесни на по наш език ?

И все още никой не казва какви секторни антени на 5 използва  :-X

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

А колко е допустимата мощност за да не ни дърпат ушите ? :)

Wireless is more temperamental & variable than a woman’s mood! ;)
"no matter how hard you try, you just can NOT please everyone"

"където глупостта е образец-там разума е безумие.."Гьоте

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но никой не каза от коя фирма да взема секторна антена на 5гхз?

Здравейте , ето това е взимаш 2 броя от тези антени с един сплитер и по яка карта(зависи какво искаш да покриеш, като съвет вземи с по-голяма мошност става и да я пуснеш напр. и на 50%,обратното не става ако има нужда) mW към всяка антена падат под 50% като се имат в предвид загубите по кабели(pigtail) спилитера.Успеха по лъченето ти е гарантиран с тази система(за мен това минава като бюджетно решение кото не значи ,че не е добро напротив класика )

715943506.JPG 375783448.JPG

PS:може да си ги закупиш от ТУК

"Само две неща са безкрайни - вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен." Алберт Айнщайн

"...една мрежа е толкова добра колкото нейните създатели..." безспорен факт !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси, ще го имам в предвид. Бях си взел преди няколко дена от sat.bg секторна на 5. Сложих я но все още не можах да закача клиенти на нея. (няма време :) )

Ще ми трябва още една секторна да покрия и другата част ;)

Wireless is more temperamental & variable than a woman’s mood! ;)
"no matter how hard you try, you just can NOT please everyone"

"където глупостта е образец-там разума е безумие.."Гьоте

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.