Jump to content

AC канали в RouterOS ръчна настройка


trapatoni

Recommended Posts

Здравейте.
Имам hap ac2. Досега ползвах N 2.4GHz с телефоните, но реших да включа и 5GHz AC с моя телефон, който поддържа, а и на N прекалено надалеч хващам сигнала, но това е друга тема. Хем да имам и малко по-бърз трансфер.

Искам ръчно да задам канал, но за разлика от 2.4ГХц, които са ми общо взето познати, застъпвания и т.н., при AC нещо не ми става ясно.
Искам да задам 80МХц широк канал, и се опитвах да разбера тия канали, но на различни места в нета има леко объркваща информация какъв канал да задам в рутера (по-нисък канал по-добре за малко по-добро проникване).
Разбрах, че номерацията е почти последователна, но като в граф, от 5180МХц нагоре. От статията в уикипедията ми се стори логично да задам 5210МХц, защото срещу тази честота има 80МХц. Но телефонът изобщо не я видя. Зададох 5220 (удебелена в дропдауна) и телефона захапа и се показа като 80МХц.
Как аджеба ROS маркира каналите и честотите, и защо трябва да задавам от тия удебелените честоти за да се види от телефона? Като съм задал 5220МХц, при 80МХц ширина, това ли е централната, и като цяло това е канал 44, а според някои графики, това не съвпада с 80МХц канал, който първия е 42, а не 44. Нещо се обърках. Някои малко да поясни ще може ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Отговорено (Редактирано)

Задаваш 36ти канал 5180MHz Ceee , което значи носеща 20MHz плюс 3 по 20MHz разширени нагоре, което ще рече , че носещата обхваща лентата 10МХзнадолу и 10МХз нагоре/5170-5190 или 34-38 канал/ и още 60МХз нагоре за 3те или общата лента е от 5170-5250 34-50 канал с носеща 5180 36 канал ! Пример може да зададеш 40 канал 5200 като eCee което пак ще заеме същата 80МХз лента но тук се рзширява с една 20МХз надолу и с 2 по 20МХз нагоре, но с основна носеща 5200МХз . Това е така с цел да си нагласиш при лош ефир да ползваш по-качествените ленти !

P.S. Нормално каналите на които работят обикновенните устройства са предефинирани през 4 канала , като почнеш 36, 40, 44, 48 и т.н. Ако си с рутерборд за клиентско устройство може да се ползват и други канали т.е. и такива за носеща нечетна честота или пък на 5МХз завършваща !

Редактирано от JohnTRIVOLTA
  • Харесай 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента (както си е било по дефолт) е зададено XXXX, т.е. не са зададени твърдо кое е носеща и накъде да се разширява. Това какво означава?

И всъщност бягам от Auto покрай проблеми отпреди с 2.4, когато ауто създаваше проблеми. Гледам че няма около мен на 5гхц, та да си задам ръчно все пак нещата засега.
Какво би препоръчал, 5180 с Ceee ли в този случай? Като най-ниската възможна конфигурация.
Хм, сега прочетох - XXXX означава, че рутерът ще сканира за най-добрата от 4-те честоти за контрол чанел. За да избегнем и тва, може би е добре да задам примерно Ceee, след като няма наоколо никакви 5гхц мрежи които да улавям.

И тангенциално размишление/питане - значи и тук имаме застъпване както го смятам. Примерно при 5180 Ceee, бихме имали застъпване с друг рутер, който има някакво разширение под 5250, нали?

А, и да, защо като задам честота, която не е от болд-натите в winbox, телефона не намира мрежата? Какво е значението в дропдауна на болднатите и неболднатите честоти? Това в крайна сметка са честоти на контролния канал ли? Като задам 40 канал примерно, какво се има предвид, особено при XXXX? Ако задам примерно eCee, това значи ли че при зададен 40-ти канал това означава 40-ти контролен, и една честота отдолу, и две отгоре?

Редактирано от trapatoni
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Отговорено (Редактирано)

Да , ще се ползва еднаква лента , ако е задал пример 5240 еееC, но като си зашумите е по-добре, защото носещата е различна и реално модулацията като пада т.е. лентата като се свива като си далеко с крайното устройство ще е по-добре !

За болднатите канали си зависи от регулациите на съответните държави и съответно крайното устройство с какви регулативни настройки е за да се види канала ! Пак казвам ако се свързват 2 борда е друго и може да се играе в голям спектър с произволна честота за носеща !

преди 18 минути, trapatoni написа:

Това в крайна сметка са честоти на контролния канал ли? Като задам 40 канал примерно, какво се има предвид, особено при XXXX? Ако задам примерно eCee, това значи ли че при зададен 40-ти канал това означава 40-ти контролен, и една честота отдолу, и две отгоре?

Да, като те смъкне на 40МХз , ще е 40ти канал и този отдолу - ще премахне тези нагоре 2та

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, добре обяснено, разбрах повечето неща. За разлика от "документацията" на микротик, която никога не съм намирал за ясна и добре обяснена - нито нея, нито разните им уикита.

Пробвах зададох дропдауна за тест eeeC, и в честотите най-ниската беше 5240, което допълни към яснотата. Зададох 5180 Ceee и това е. За устройствата, които "разбират" само през 4 канала, явно може да се "борави" с настройката за Ceee и т.н., за да се определи допълнително мястото на честотната лента нагоре/надолу.

Иначе е възможно да не виждам никакви 5Гхц наоколо, защото те и без това имат малък обхват, и е възмжоно примерно 2 етажа по-надолу да има такава, която не засичам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Какво ще засечеш зависи от регулативните настройки ! Пример изнеси борда на прозорец и за регион избераш Debug / обхваща целият диапазон на Indoor регулациите / или пък Russia2 /съпортва и други канали/ може и да видиш други мрежи, но вероятно ще са на колеги и то ползващи протоколи различни от 802.11 също !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Няма и месец откакто активирах 5Гхц АЦ на рутера (хап ац2), и тази сутрин 5-те гхц ги няма. Телефона не ги открива. Открива само 2.4гхц. Рестартиране на телефона, disable/enable на wlan2 на рутера, няма никой. Трябваше да рестартирам самия рутер за да се появи.

Това случвало ли се е на някого? Скоро май не съм ъпдейтвал os-a му, дали напоследък нещо по стабилността е оправено? Преди години имах подобни грижи с 2.4гхц на стария рутер. Нещо взе да ми писва. Отделно че на 2.4 на тоя рутер допреди месец като го ползвах, телефона чат пат като се прибера в нас, не превключваше автоматично на  wifi, а трябваше ръчно да го тап-вам на мрежата ми за да се свърже, което го отдавах на телефона, но май май....

Или просто да ми е мирна главата да си купя някой тп-линк за аксес поинт...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С коя версия е? Невярвам с тп-линк да ви е мирна главата. Сега гледам един такъв с 80дена ъптайм и си работи с 5-6 клиента.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Ех, нямаш късмет с тези Микротици 😀 .

На кой канал го беше поставил ? Реално аз имам подобно изпълнение на домашната ми сборка RBM33G с карта WLE900VX за 5GHz. Няколко пъти ми се случва подобно нещо. Просто радиото си е живо , но не излъчва и само рестарт го оправя този проблем. За 3 години ми се е случвало около 4-5 пъти, като сега с последният стейбъл ми се случи преди седмица.  Проблема си е от софта /ROS/ и е свързан основно с QCA98XX базираните само .Не съм чувал за ARM да се е случвало подобно нещо. Имам сумати APта и не съм срещал подобно нещо. Ако искаш сложи му ROS v7 да ти е мирна главата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Беше с 6.45.6 от някъде Септември 2019. Оттогава си стоеше мирно и тихо с големи ъптайми. Какъв късмет да нямам, то другото съм си доволен общов зето, ама с тия уайрлеси явно все имат някакви болежки, та накрая наистина ще си взема някой АЦ аксес поинт-рутер на тп-линк само за уайрлеса, щото свикнах иначе с (не-безжичната част) стабилността на рутера и имам някои леко критични към ъптайма услуги тука, и ако се налага през 2-3 седмици да го рестартирам, няма се разберем. А на 2.4 няма се върна, щото свикнах и с бързото прехвърляне на файлове с 50-60 МБ/с, спрямо 12МБ/с на N.

Ъпдейтнах го до 6.46.6 последното стабле, да видим.

Още тогава го сетнах на 5180 Ceee. При сканиране, наоколо няма никкави други на 5гхц. Започвам да хващам ако сляза 3 етажа надолу, явно надолу има, но на моя етаж и апартамент, не хващам нищо друго.
Та явно проблемни 5гхц има и при arm. Или да се надявам да е било (оправен вече) бъг на старата версия, с която съм бил.
Ако се случи пак, директно взимам някой тп-линк C6 или подобно. Но ще трябва и суич вече, че нямам свободни портове :) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Преди 2 часа, trapatoni написа:

Ако се случи пак, директно взимам някой тп-линк C6 или подобно. Но ще трябва и суич вече, че нямам свободни портове :) .

Направо Tenda, Tenda му е майката 😆 Големи реклами вървят в някои форуми !

  • Хаха 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За тенда няма да е този живот :Р . Може и да имат някои успешни модели, но за човек и хора, който не рови всеки ден да се информира, общото впечатление играе по-голяма роля.
Но тп-линк като цяло все още е май най-балансираната като марка, даже от Асус рутерите напоследък чувам все повече негативни отзиви за проблеми, особено в wifi частта. А и на мен ще ми трябва само wifi частта, огледах и май tp-link C7 около 100-120 лв бюджет, изглежда добре на книга.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тп линка е по-добър от асуса. Един "геймърски" асус в режим ап зад мт ме побърка. Клиента много държеше на него и през ден два нета спираше. Сега с хап лайт е бетон. Но според мен няма как тп линк и други в този клас да се мерят с мт. Нямал съм възможност да пробвам Мi рутерите но в предвид цената им едва ли ще ги пробвам.

Редактирано от master

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като (жични) рутери да, не се мерят с повечето тп-линкове. Но аз искам wifi стабилност, каквато имах на 2.4ГХц. Ако това се повтори, ще взема някой тп-линк, да пробвам.

Mi рутери... някои много ги хвалят, но като нямам никакви впечатления, а и те не са много модели, ги избягвам. Не ми се вярва да са много по-добри и стабилни спрямо вече познатите ни марки, а и ако цената е съпоставима или по-висока.... Иначе ползвам няколко xiaomi неща, телефони, въздухопречиствател..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Имам MIR3 ползвам го за АР въпреки че се води репитер в менюто му.

Работи чудесно не прекъсва докато не се намеси енергото, е има и кусури.

Трябва да си взима ип по DHCP но вземе ли, адреса му е статичен до рестартирането му.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.