Jump to content

Wi-Fi 54Mbps up to 15 users project - как?


u`F`o

Recommended Posts

Здравейте колеги!

Опитвам се да измисля проект за LAN + Wi-Fi за 2 блока. За LAN-а ми е ясно как ще стане - вътрешно окабеляване, Sw-ве, linux машинката - ОК. Вече имам работеща такава мрежа. Въпроса в случая е, че искам да предлагам добър Wi-Fi интернет, т.е. скорости до 54Мбпс, 802.11g. Идеята е да могат да се захранят до 15 юзъра (примерно, като някакъв таван, реално 6-7 човека) по Wi-Fi... Двата блока са един срещу друг на разстояние (не голямо) около 30м. - пряка видимост. Не съм сигурен за материала от който са построени блоковете, мисля че са стоманобетон (знам, че не е добре за сигнала). До колкото разгледах продуктите на UBIQUITI, изглеждат доста обещаващо. NanoStation 2/5 са с мощност 400mW - до колкото знам е повече от позволеното от Комисията за Регулиране на Съобщенията. Някой има ли около себе си 400mW АП-та от този вид? Дали пречат на здравето? В даташиита пише, че поддържа 25+ Mbps, това значи ли че на такова малко разстояние ще държи 25+ Mbps? Колко човека могат да се вържат и да свалят преди 180 МХц-ят процесор да сдипли?

Също и PowerStation-а ми се струва не лош вариант, но ме притесняват 700-те mW мощност на антената. Все пак ще ми стои на прозореца до главата... Някои има ли наблюдения как предават NanoStation-a и PowerStation-a ? Трябва ми 360 градуса (така го планирам), така че не само в отсрещният блок да имат линк, но и в апартаментите около мене.

От друга страна знам че има вариант да използвам RouterBoard с Микротик и евентуално с някаква антена (Omni), може да се постигат добри резултати. И съвсем започнах да се обърквам, какво ми трябва за мрежата от комбиниран тип (Wi-Fi + LAN). В момента се опитвам да пускам Wi-Fi със Cisco 1200 AP, но то е eдва 100mW и изобщо не успява да даде добър сигнал (а и е с една малка антена вместо 2 и тя даже не му е оригиналната). Очаквам някакви съвети. Предполагам имате готови работещи варианти :)

Благодаря на всички за вниманието!

Всичко завършва ДОБРЕ! Ако нещо завърши зле, значи още не е завършило! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За тия 30 метра не ти трябва повече от 100mW да не казвам по малко...Тия 54 мегабита са теоретичния максимум на който се вързват и грубо казано реалния трансфер е максимум наполовина..Според мен един рутер борд 411AH + читава карта и една 13dB секторна антенка ще ти върши добра работа..Omni антената не е препоръчителна!А за тия 180МHz... ами какво да ти кажа имам много сапунерки с такива ем кретат още но на не-повече от 5 usera!А борда си е борд да не говорим за плюсовете на операционната система :)

p.s. Ако имаш финансова възможност ще е по-добре с 433 той е по-мощен и има възможност за повече от 1 wifi карта което никак не е за подценяване ;D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

взимаш един RB433 , не АH даже! две CM9 карти и на една стойка на покрива го бодваш

с два сектора в двете посоки.

Колега, а като нямам достъп до покрива? Единственият вариант е от прозореца...

Така като разглеждам един manual [този] и гледам RouterBoard-a има 3 ЛАН-ки. Това значи ли, че чрез Mikrotik OS, мога да рутирам всички връзки - т.е. LAN и Wi-Fi, или по друг начин казано, ако си купя RB, от 433 (или 433AH) ще имам ли нужда от сървър с linux за изграждането на LAN ?

Всичко завършва ДОБРЕ! Ако нещо завърши зле, значи още не е завършило! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

затова е ROUTЕRboard

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Желателно е той да си е за wifi часта а централния рутер да е друг но не е невъзможно да е да е накуп!Всичко зависи от натоварването..Вземи под внимание, че е желателно да има добри протектори на лановете на борда.А за покрива еми как така нямаш достъп - трябва ти перфектна видимост до клиента иначе е божа работа какво ще стигне до него..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам достъп, защото съм студент и става въпрос за студентски блокове. Обаче реално разположението ни е такова, че  сме блок срещу блок и стаите в които сме имат големи прозорци - т.е. идеята е да облъчвам тези от към мене. Те и сега със 100mW-вото AP ме виждат, обаче връзката е кофти или с други думи почти никаква. Иначе за RouterBoard-a все си мисля, че със 300 MHz-ят си процесор ще може да рутира до 30 души, тъй като в момента имам 2 servera със 950 Мхцови Дурончета и по 256 РАМ, та техните статистики, като рутират 10-15 клиента са load average: 0.00, 0.00, 0.00, т.е. почти постоянен 100% idle...

А някой има ли представа дали 400-700mW оказват влияние върху здравето ?

Всичко завършва ДОБРЕ! Ако нещо завърши зле, значи още не е завършило! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тия 100mW с каква антена ги пускаш?Аз със 63mW + 17dB сектор в момента имам линкове над 200 метра като клиента е с лаптоп!Скоростта е 1-1,5Мегабайта, а AP то е сапунерка на AIrLive ;D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

то по скоро е антенка... тя е стандартна от друга сапунерка... нямам техническите й спецификации, но е 10см и е омни;

Всичко завършва ДОБРЕ! Ако нещо завърши зле, значи още не е завършило! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момчета, нещо такова дали ще ми свърши работа? http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09014039  За 15 човека може би не, но за... примерно 5-6 човека на Wi-Fi с пряка видимост и разстояние от сорта на 30 до 80 метра?

P.S.: Или примерно нещо от сорта на това ?

Всичко завършва ДОБРЕ! Ако нещо завърши зле, значи още не е завършило! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Момчета, нещо такова дали ще ми свърши работа? http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09014039  За 15 човека може би не, но за... примерно 5-6 човека на Wi-Fi с пряка видимост и разстояние от сорта на 30 до 80 метра?

P.S.: Или примерно нещо от сорта на това ?

По добре нещо от новите Н-стандарти,мина му времето на това. Ориентирай се към премиум моделите на асус или д-линк със сменаеми антени и карти.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... в момента имам 2 servera със 950 Мхцови Дурончета и по 256 РАМ, та техните статистики, като рутират 10-15 клиента са load average: 0.00, 0.00, 0.00, т.е. почти постоянен 100% idle...

А някой има ли представа дали 400-700mW оказват влияние върху здравето ?

аз така и не разбрах какви са тези сървъри - уеб , фтп, апликеишън , принт, сторидж, ... и за кво са ти  :) :) ;D???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами 2-3dB макс!Сложи само една читава секторна за начало и "открии разликите"  :)

ако можеш една секторна читава да посочиш , като предварително да знаеш че е читава - може и на лични

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз така и не разбрах какви са тези сървъри - уеб , фтп, апликеишън , принт, сторидж, ... и за кво са ти  :) :) ;D???

реално, те само рутират връзката. За нищо повече не се ползват. За момента не съм измислил по-лесен вариант да рутирам връзка, да правя мониторинг (до колкото мога) и да се държи що-годе стабилно системата... Ако ти имаш някакъв по-лесен и/или удобен и/или евтин начин за рутиране за 10+ Пц та, моля сподели го... (говорим за LAN в случая - нали? )

Всичко завършва ДОБРЕ! Ако нещо завърши зле, значи още не е завършило! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.