Jump to content

Мрежа на 2,4 и 5 GHz еднакво или различно SSID

Recommended Posts

Щирлиц

Здравейте колеги,

До сега правех мрежите с различно SSID, но напоследък чета, че няма проблеми да са с еднакво и един и същи секюрити профил. Интересувам се дали някой е пробвал и дали устройствата, поддържащи 5 GHz се връзват приоритетно на 5 GHz. имам предвид мобилни телефони с Андроид и лаптопи с Виндовс. Ще се радвам ако споделите и проблеми, произтичащи от еднаквите имена .... а и всичко, което може да е полезно.

Благодаря предварително 🙂 

JohnTRIVOLTA
Преди 1 час, Щирлиц написа:

Здравейте колеги,

До сега правех мрежите с различно SSID, но напоследък чета, че няма проблеми да са с еднакво и един и същи секюрити профил. Интересувам се дали някой е пробвал и дали устройствата, поддържащи 5 GHz се връзват приоритетно на 5 GHz. имам предвид мобилни телефони с Андроид и лаптопи с Виндовс. Ще се радвам ако споделите и проблеми, произтичащи от еднаквите имена .... а и всичко, което може да е полезно.

Благодаря предварително 🙂 

Става централизирано с CapsMan . Важно, което трябва да се спазва по възможност е да се редуват само каналите т.е. да не се препокриват честотите на съседни APта....и да не забравим 2 правила в AccessList за роуминг , 1во за reject /пример-120..-90/ и второ за accept /пример -74..120/, които стойности зависят от гъстотата на APтата и нужният минимален трафик за клиентите.

Edited by JohnTRIVOLTA
  • Like 1
Щирлиц
Преди 11 часа, master написа:

На местата където съм правил 2&5 без капсман с приоритет се свързваха на 5.

Много благодаря! Това ме интересуваше основно.

JohnTRIVOLTA , много благодаря за насоките, но в случая става дума за 1 единствено АП и няма смисъл от CapsMan.

Все пак да си знаеш, че ще има устройства които ще си правят каквото си искат: )

Един такъв случай с iphone когато види повече от едно ап с едно ssid и не се закача. Android телефон пък харесваше само 5GHz. Но от това явно няма отърване.

JohnTRIVOLTA
Преди 1 час, Щирлиц написа:

Много благодаря! Това ме интересуваше основно.

JohnTRIVOLTA , много благодаря за насоките, но в случая става дума за 1 единствено АП и няма смисъл от CapsMan.

Аз погрешно съм разбрал.Ясно сега че става дума за еднакво SSID за радиата на едно и също устройство. Ако няма предпочитания в клиентският адаптер за предпочитана честота, то реално ще се свърже към честотата/радиото/ на която е детектнала първа beacon фрейма !

• Administrator
Преди 3 часа, master написа:

iphone когато види повече от едно ап с едно ssid и не се закача.

Ябълкофоните търсят мак адрес SSID e сложна технология за тях, последните 10 години.

При андроид се задава от настройките дали на 2 или 5 гигахерца да е приоритетно.

Да задава се, но както и да го сетна когато има една мрежа с две честоти се връзваше само на 5. Моя телефон се закача на 5 по подразбиране и прехвърля на 2,4 когато му падне нивото на 5.

• 1 month later...
master

Днес си блъсках главата близо час. След подмяна на рутера с 2бандов единия лаптоп не се свързваше с него. Сменях драйвери, windows и си остана без успех. В крайна сметка го оставих, че не ми се занимаваше но видях друг проблем на друго устройство - когато спреш мрежата на 5GHz  от рутера лаптопа спира да вижда и тази на 2.4 която е с едно и също SSID обаче вижда околните. След като направих и двата интерфейса да са в меню Channel width : 20/40 Ce за 2.4 и 20/40/80 Ceee  за 5Ghz проблемът се реши. Спирам единия и се прехвърля на другия и обатно нещо което с телефоните си работеше но кой знае защо с win не. Освен това и първия лаптоп се свърза 😄

Версията е 6.44.6

Щирлиц
Преди 13 часа, master написа:

Днес си блъсках главата близо час. След подмяна на рутера с 2бандов единия лаптоп не се свързваше с него. Сменях драйвери, windows и си остана без успех. В крайна сметка го оставих, че не ми се занимаваше но видях друг проблем на друго устройство - когато спреш мрежата на 5GHz  от рутера лаптопа спира да вижда и тази на 2.4 която е с едно и също SSID обаче вижда околните. След като направих и двата интерфейса да са в меню Channel width : 20/40 Ce за 2.4 и 20/40/80 Ceee  за 5Ghz проблемът се реши. Спирам единия и се прехвърля на другия и обатно нещо което с телефоните си работеше но кой знае защо с win не. Освен това и първия лаптоп се свърза 😄

Версията е 6.44.6

А може ли да кажеш кои честоти/канали използваш и Country и Frequency Mode, защото при мен на 5 GHz на no_country_set и manual_thpower и 5220 MHz при опит да сложа канала на 20/40/80 Ceee честотата минава на auto ...... с 20/40/80 eeCe работи прилично с Андроидни телефони ...... с Виндовс не съм го тествал.

JohnTRIVOLTA
преди 7 минути, Щирлиц написа:

А може ли да кажеш кои честоти/канали използваш и Country и Frequency Mode, защото при мен на 5 GHz на no_country_set и manual_thpower и 5220 MHz при опит да сложа канала на 20/40/80 Ceee честотата минава на auto ...... с 20/40/80 eeCe работи прилично с Андроидни телефони ...... с Виндовс не съм го тествал.

За клиентско ползване използвам само 5180/36ch./ Ceee или 5240/48ch./ eeeC , защото много адаптери не могат да видят другите честоти поради обективни и субективни причини. Нормално на 5220 да не работи с изцяло изнесен канал надолу - eeeC понеже няма как да слезе под 34ти канал. За това и работи с основен изнесен нагоре , а другите 2 надолу eeCe

• Administrator
111111

Проверете си драйверите какви честотни обхвати поддържат. 
Обикновено са регионално обвързани а рутера е с настройки от Китай, от кадето и несъвместимостта.