Jump to content

Мрежа на 2,4 и 5 GHz еднакво или различно SSID


Щирлиц

Recommended Posts

Здравейте колеги,

До сега правех мрежите с различно SSID, но напоследък чета, че няма проблеми да са с еднакво и един и същи секюрити профил. Интересувам се дали някой е пробвал и дали устройствата, поддържащи 5 GHz се връзват приоритетно на 5 GHz. имам предвид мобилни телефони с Андроид и лаптопи с Виндовс. Ще се радвам ако споделите и проблеми, произтичащи от еднаквите имена .... а и всичко, което може да е полезно.

Благодаря предварително 🙂 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Преди 1 час, Щирлиц написа:

Здравейте колеги,

До сега правех мрежите с различно SSID, но напоследък чета, че няма проблеми да са с еднакво и един и същи секюрити профил. Интересувам се дали някой е пробвал и дали устройствата, поддържащи 5 GHz се връзват приоритетно на 5 GHz. имам предвид мобилни телефони с Андроид и лаптопи с Виндовс. Ще се радвам ако споделите и проблеми, произтичащи от еднаквите имена .... а и всичко, което може да е полезно.

Благодаря предварително 🙂 

Става централизирано с CapsMan . Важно, което трябва да се спазва по възможност е да се редуват само каналите т.е. да не се препокриват честотите на съседни APта....и да не забравим 2 правила в AccessList за роуминг , 1во за reject /пример-120..-90/ и второ за accept /пример -74..120/, които стойности зависят от гъстотата на APтата и нужният минимален трафик за клиентите.

Редактирано от JohnTRIVOLTA
  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 11 часа, master написа:

На местата където съм правил 2&5 без капсман с приоритет се свързваха на 5.

Много благодаря! Това ме интересуваше основно.

JohnTRIVOLTA , много благодаря за насоките, но в случая става дума за 1 единствено АП и няма смисъл от CapsMan.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все пак да си знаеш, че ще има устройства които ще си правят каквото си искат: )

Един такъв случай с iphone когато види повече от едно ап с едно ssid и не се закача. Android телефон пък харесваше само 5GHz. Но от това явно няма отърване.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Преди 1 час, Щирлиц написа:

Много благодаря! Това ме интересуваше основно.

JohnTRIVOLTA , много благодаря за насоките, но в случая става дума за 1 единствено АП и няма смисъл от CapsMan.

Аз погрешно съм разбрал.Ясно сега че става дума за еднакво SSID за радиата на едно и също устройство. Ако няма предпочитания в клиентският адаптер за предпочитана честота, то реално ще се свърже към честотата/радиото/ на която е детектнала първа beacon фрейма !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Преди 3 часа, master написа:

iphone когато види повече от едно ап с едно ssid и не се закача.

Ябълкофоните търсят мак адрес SSID e сложна технология за тях, последните 10 години.

При андроид се задава от настройките дали на 2 или 5 гигахерца да е приоритетно.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да задава се, но както и да го сетна когато има една мрежа с две честоти се връзваше само на 5. Моя телефон се закача на 5 по подразбиране и прехвърля на 2,4 когато му падне нивото на 5.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно ...

Днес си блъсках главата близо час. След подмяна на рутера с 2бандов единия лаптоп не се свързваше с него. Сменях драйвери, windows и си остана без успех. В крайна сметка го оставих, че не ми се занимаваше но видях друг проблем на друго устройство - когато спреш мрежата на 5GHz  от рутера лаптопа спира да вижда и тази на 2.4 която е с едно и също SSID обаче вижда околните. След като направих и двата интерфейса да са в меню Channel width : 20/40 Ce за 2.4 и 20/40/80 Ceee  за 5Ghz проблемът се реши. Спирам единия и се прехвърля на другия и обатно нещо което с телефоните си работеше но кой знае защо с win не. Освен това и първия лаптоп се свърза 😄

Версията е 6.44.6

 

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 13 часа, master написа:

Днес си блъсках главата близо час. След подмяна на рутера с 2бандов единия лаптоп не се свързваше с него. Сменях драйвери, windows и си остана без успех. В крайна сметка го оставих, че не ми се занимаваше но видях друг проблем на друго устройство - когато спреш мрежата на 5GHz  от рутера лаптопа спира да вижда и тази на 2.4 която е с едно и също SSID обаче вижда околните. След като направих и двата интерфейса да са в меню Channel width : 20/40 Ce за 2.4 и 20/40/80 Ceee  за 5Ghz проблемът се реши. Спирам единия и се прехвърля на другия и обатно нещо което с телефоните си работеше но кой знае защо с win не. Освен това и първия лаптоп се свърза 😄

Версията е 6.44.6

 

А може ли да кажеш кои честоти/канали използваш и Country и Frequency Mode, защото при мен на 5 GHz на no_country_set и manual_thpower и 5220 MHz при опит да сложа канала на 20/40/80 Ceee честотата минава на auto ...... с 20/40/80 eeCe работи прилично с Андроидни телефони ...... с Виндовс не съм го тествал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
преди 7 минути, Щирлиц написа:

А може ли да кажеш кои честоти/канали използваш и Country и Frequency Mode, защото при мен на 5 GHz на no_country_set и manual_thpower и 5220 MHz при опит да сложа канала на 20/40/80 Ceee честотата минава на auto ...... с 20/40/80 eeCe работи прилично с Андроидни телефони ...... с Виндовс не съм го тествал.

За клиентско ползване използвам само 5180/36ch./ Ceee или 5240/48ch./ eeeC , защото много адаптери не могат да видят другите честоти поради обективни и субективни причини. Нормално на 5220 да не работи с изцяло изнесен канал надолу - eeeC понеже няма как да слезе под 34ти канал. За това и работи с основен изнесен нагоре , а другите 2 надолу eeCe

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Проверете си драйверите какви честотни обхвати поддържат. 
Обикновено са регионално обвързани а рутера е с настройки от Китай, от кадето и несъвместимостта.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.