Jump to content
  • 0

NTP клиента с домейн имена


trapatoni

Въпрос

Ползвам отдавна NTP пакета, заради наличието на NTP server за локалната мрежа. Също отдавна ползвам и scheduled скрипт, който всеки ден резолва два сървъра от пуул на ntp.org и ъпдейтва ИП-тата в NTP client областта, защото могат само IP адреси да се вкарат там, което в началото се оказа проблем, защото спираха да работят някои сървъри и се наложи с домейни.

Гледам и cloudflare имат нтп сървър, и се чудех микротик ще оправят ли някога тази недомислица и да може да се зададе домейн, на който по човешкия начин да се респектва TTL и както си му е редът?
Как решавате този проблем, само със скрипт ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0

Аз използвам:

/system ntp client
set enabled=yes server-dns-names=0.bg.pool.ntp.org,1.bg.pool.ntp.org,2.bg.pool.ntp.org

Струва ми се, че работи:

 

system ntp client print 
             enabled: yes
         primary-ntp: 0.0.0.0
       secondary-ntp: 0.0.0.0
    server-dns-names: 0.bg.pool.ntp.org,1.bg.pool.ntp.org,2.bg.pool.ntp.org
                mode: unicast
       poll-interval: 32s
       active-server: 185.117.82.66
    last-update-from: 185.117.82.66
  last-update-before: 9s710ms
     last-adjustment: 17ms356us


Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Да, но явно не си инсталирал отделния ntp пакет :) . Той освен че се инсталира основно заради NTP Server-a, замества и НТП клиента в ROS с по-скопен такъв, за съжаление. Което последното ми е непонятно защо е направено така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Досега не го бях използвал. Сега го прегледах, наистина е спартански. Може би бай-добрия вариант е един скрипт, който през 10 минути да сетва два сървъра на произволен принцип от pool.ntp.org и DHCP лийзове на 10 минути също. По принцип ми се струва, че дори и да е по-голям период-а обикновено на компютрите не им бяга толкова бързо часа. Дори и час да е би трябвало да е ок. Друга опция се замислих вдигаш един виртуален CHR и на него му настройваш SNTP клиент, а другия раздава адреса на виртуалния рутер като NTP сървър. Потнциално, ако има налична инфраструктура, може и нормален NTP сървър да вдигнеш в мрежата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Да, то не е особен проблем, аз съм настроил scheduled скрипт веднъж дневно да резолва едни и същи два адреса от бг.пуул..-а, които май всеки ден резолват към различни ИП адреси, и това е достатъчно, от което следва че не е нужно да се ползват произволни сървъри/домейни от ntp.org, което би усложнило скрипта. Да, за 1 ден не се разминават часовниците толкова дори да се загуби един ден от неработещи сървъри. Една от машините ако се остави 3-4 дни и значително й напредва часовника (примерно 5-6 сек), затова гледам повече от 2 дни да не остава без сверка.
Иначе самия скрипт в рутера на какъв период ще рънва има отношение само до сверяването на часовника на самия рутер, а той е относително точен и не бяга много с дните, за разлика от компютрите, някои от които започват да бягат с доста секунди за 3-4 дни.
Но вече над година ли колко стана, схемата работи, просто се чудех кога ще оправят това недоразумение.

Между другото стигнах до това да ползвам NTP сървър, защото в Windows така и не оправиха сверяването да работи надеждно. Минеше се не мине някакво време и по друг повод виждам, че часовника в някои Windows-и/машини изостанал или напреднал с няколко минути, 10-15 за няколко месеца! А уж всичко е настроено и е работело. Затова и ползвам на всички Виндовси програмчето NetTime, което работи идеално откакто го ползвам вместо НТП клиента на Вин-овете.

Мен тоя сетъп ме удовлетворява, за едно NTP server да вдигам виртуалки или специални неща... така от самия рутер е Ок, въпреки малкото неудобство със скопения нтп клиент. Но е силно учудващо след като вече имат SNTP-то в самия ROS защо скопяват и клиента при слагането на допълнителния пакет, защото е удобно в рутера да върви и нтп сървър за всичко в мрежата.

Редактирано от trapatoni
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Няма нужда да се вдига нещо,всяко удтроисъво или всяка ОС си има нтп клиент.

В нашия пул ктм  момента има 45 активни  нтп стратум 2 съсрвъра и 2 активни публични стратум 1.

просто трябва да се едитне или добави :

   server 0.bg.pool.ntp.org
   server 1.bg.pool.ntp.org
   server 2.bg.pool.ntp.org
   server 3.bg.pool.ntp.org

https://www.ntppool.org/zone/bg

 

 

 

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Еми аз това писах, че в повечето (всички?) Windows-и, които имам и съм имал, все са имали проблеми с вградените си (S)NTP клиенти. Но то не това е въпроса, защото поне по Windows-ите ползвам само външната NetTime програмка и откакто я ползвам, съм забравил за проблеми с времето.

Но иначе предпочитам просто от самия рутер да си се сверяват всички централизирано. Всъщност може да се помисли за предимства и недостатъци и на двата метода..
Ако нямаше предимства, нямаше да съществува ntp пакет за ROS.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Уиндоусите си сверяват времето коректно,няма проблеми в това нито е нужна външна програма.Просто в полето със избор на времеви сърър трябва да се добави ред/лист със хостнеима на бг пула.

Вдигането на НТП като услуга се обезмисля при положение че нямаш собствен източник на време,а иможе и да е опасно .Често нтп трафика се ползва за флуд.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Моя експириънс с безброй Windows-и през годините сочи друго, иначе нямаше да ползвам външната програма. Вероятно се дължи на рестриктивните политики, файруоли и т.н., но е факт, че за някакво време понякога функцията работи, и по някое време просто спира, това при различни конфигурации, рутери и т.н. през годините. Задавал съм най-различни съвръри, като реши да спре, просто спира за седмици и месеци докато усетя случайно.

За флуд от нтп трафик имаш предвид сигурно в LAN-a. То ако се види, че има такъв, ще се вземат мерки, но при една ЛАН, която е под мой контрол всички устройства, такова нещо не съм виждал, пък и той флууда ще е причинен от нещо като вирус, и този флуд сигурно би бил най-малкия проблем - вероятно той би излязал и навън ако са зададени външни сървъри. Само размишлявам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Ами ти всъщност  сам си си отговорил,защо не работи синхронизирането на времето.Просто трябва да е указан бг пула в менюто  и да е разрешен трафика през упорт 123 удп както на уина така и на рутера на мрежата в която е уина.

По подразбиране доколкото знам уиндоус има 2 нтп сървъра в менюто си, time.windows.com / time.nist.gov  който са в Америка и често маршрута до тях е лимитиран във връзка със флуд.

 

 

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Е.... :) .

Писах, че понякога работи, особено за някакво време след като сменя сървър/задам нов. Естествено, че удппорт 123 е отворен за навсякъде, нали иначе изобщо никога нямаше да работи. Указвал съм през годините всякакви от пулове на ntp.org и т.н. След дълги години с такива мизерни проблеми, преди 2-3г. някъде ми писна жестоко и откакто съм с NetTime навсякъде, и за миг не е имало проблем никъде.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

time.google.com
и тез ли спират?

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
преди 16 минути, 111111 написа:

time.google.com
и тез ли спират?

Николй нищо не спира. Просто при флуд режат порта/лимитират му трафика някъде по  трасето.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Това означава ли, че при доста машини в LAN-a (то повече са виртуалните), които по принцип всяка си се опитва да се синхронизира с външен сървър, може да се стигне до такъв резултат с рязане поради вид флудене? Ако да, значи това е един фактор в подкрепа на централизирано сверяване с рутера на всички от ЛАН-а.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Не,не означава.

Централизираното сверяване се налага и е ползва в затворени мрежи.

 

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Тогава какво имаше предвид точно с по-предния си пост за рязането някъде по пътя, че нещо не разбрах. Или поне аз разбрах поста по начин, че ако от една сорс мрежа/IP/доставчик/друго подобно, пристигат голямо количество заявки за "сверяване", може да се резне по пътя, и  че това може да е причина за наблюдавания от мен феномен, че чат пат работеха зададените от мен сървъри, но по някое време просто ги сварвам, че са спрели да се синхронизират от седмици и месеци, без никаква видима причина. Поне контекстът на коментара на 111111 и твоя отговор беше в тази насока.
time.google.com надали съм пробвал, но същите, които работят без проблеми вече години, преди правеха проблеми при вградения синхронизатор в Windows (там всички правеха проблеми, не е било в тях проблема просто).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.