Jump to content
  • 0

Въпрос относно load balancing


ziigmund

Въпрос

 

Здравейте! Понеже до сега не ми се е налагало да конфигурирам load balanse на микротик, реших да попитам първо тук. Идеята е следната: имахме до момента един доставчик, който ни доставя услуга. Зад адреса на доставчика имам и няколко сървъра и тунела. Сега предстои закачане на втори доставчик с доста по-добри възможности и ми се ще него да го сложа за първи а сегашния да остане като бекъп. Въпроса ми обаче е как е най-удачно да се направи и нещата , които са пренасочени и тунелите да си останат достъпни на стария адрес (сегашния, който искам да оставя за бекъп). Ще съм много благодарен за помощ.

 

Sent from my X7pro using Tapatalk

 

 

 

Редактирано от ziigmund
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

9 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

ако тунелите са отвътре навън не те касае никакъв проблем

IP > Cloud имаш динамичен днс запис ако е обратното

останалото се прави рутинг таблицата като задавеш приоритет по дистанция

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Има няколко eoip тунела и няколко dst-nat правила. Ако сегашния доставчик се остави с distance 2 и е неактивен ще може ли да продължат да се достъпват?

Sent from my X7pro using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

то това е идеята на CLOUD днс записа.

На отсрещната страна пишеш днс адреса и не те касае статичен динамичен адрес стига да е публичен.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Благодаря за бързите отговори, но питането ми не е за динамичен/статичен адрес. Може би не съм обяснил правилно и ще се опитам да се поправя.

В момента имам статичен адрес 1.1.1.1, към който имам вдигнати няколко eoip тунела и dst-nat правила, всичко е ок. Тези дни ще добавя втори доставчик (2.2.2.2), който трябва да стане първи (distance 1), а 1.1.1.1 да остане като бекъп (distance 2), но ако направя тези настройки в рутинг таблицата и съответно 0.0.0.0/0 с гейт 1.1.1.1 става неактивен. Въпроса ми е има ли как да използвам новия доставчик като основен (2.2.2.2) и въпреки това да си достъпвам услугите от вън през 1.1.1.1?

Редактирано от ziigmund
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

На самото правило има опция за проверка PING/ARP,

когато не отговарят правилото става неактивно.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Да, но като ползвам доставчика с distance 1, този е неактивен и през това време немога правя заявки от вън към него. Мисълта ми е може ли да си остане достъпен при положение че ползвам другия доставчик и  да си ползвам ресурси от локалната мрежа?

 

Редактирано от ziigmund
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

В такъв случай ще трябва да напишеш скрипт който да сменя дистанцията при условие.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Не ти трябва никакъв скрипт. На първо място за да следиш дали имаш връзка към Интернет през определен доставчик ти трябва Recursive routing. След това както си казал трябва в дистанция за основният доставчик да си дал 1, а за резервният 2. Така рутера ще си превключва между двата доставчика, това е достатъчно. Проблема ти е обаче какво ще става с входящият трафик, когато и двата доставчика са активни? Например пренасочените портове - за пример искаш да достъпиш видеокамери през доставчик 2, но в същият този момент и доставчик 1 е активен. За да знае рутера, че трябва да върне отговора чрез шлюза на доставчик 2 трябва да имаш описани политики в IP->Routes т.нар. Policy based routing. Така рутера ще знае, че трафика който постъпва чрез доставчик 2 трябва да му се "отговори" чрез шлюза на доставчик 2, а не чрез активният в момента с по-ниска "цена" шлюз на доставчик 1.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.