Jump to content

Безжична мрежа в заведение


Георги Горанов

Recommended Posts

Здравейте :) Падна ми се да правя безжична мрежа в едно заведение .. Рутера там е Tenda 311 мисля .. та като има повече народ сапунерката се задъхва и излючва като цяло безжичния модул .. (вижда се мрежата, но няма свързване "Authentication Error") Та въпроса ми е следния какъв рутер да избера с добро радио за да държи до 40 макс вързани абоната наведнъж ?

Благодаря !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Сложи 2 радиа с еднакви безжични параметри и различни канали поне през 3

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо и аз ,не си задал бюджет.Инак всичко друго ще е по добро от тенда .Хубаво е да са два рутерите и както каза колегата да са с еднакви параметри на безжичната.И е хубаво крайната скорост на клиентите да се лимитира една идея по надолу от скороста с която разполагаш,за да стигне за всички.Инак както е написал колегата Хаш ап на микротик и може за допълнително Уни фи на UBNT.Ако спреш торентите всичко ще лети направо.Другото нещо е да обмислиш едно такова положение .Направихме тук стабилен нет на едно заведение и започнаха да спират коли едва ли не да се канектват към него отвън и съседи ,та варянта е хотспот и смяна на парола редовно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Болката с външните клиенти се лекува с ограничение на сигнала на клиентите (измерва се на място), обикновено до -80 db (ако централно рутираш с MTik, могат да се филтрират MAC-ове, които комуникират повечко време през деня (най-лесно се хващат в извън работно време) - т.е. това за евентуални съседи на заведението, ползващи го като домашен WiFi). Тези функции обаче сапунерките рядко ги владеят.
Бюджета наистина е важен, понеже варианти бол - аз бих заложил на UniFi-та или LocoM2 + централен MTik борд (RB450/750 вариации) ако има $.
Ако ще като за "приятел" - 2 бр.TP-Link WR841N ще свършат работа, едното в режим AP.
Имаше бъг на по-стари версии, не могат да се закачат повече от 16 бр. едновременно по Wireless (fix-наха го с по-нови версии firwmware - до 31 маймуни на у-во).

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно така - слагайте TP-Link.  Няма ли кой да прочете, че това е домашен рутер. На мен лично ми омръзна да ги събирам от обществени места и да се чудя какво да им правя. И колко според Вас може да е бюджета за заведение с 40 места. Според това какво искат собствениците ще излезе между 200 и 500 лв.

Що не започнем да ползваме добрите решения и да си махнем проблемите с поддръжката от главата ?

П.С. Към Жоро Иванов - обади се ако решиш да ползваш нещо по-читаво.

Radio Transmision Systems

www.rts-bg.com / ispot.bg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бюджета зависи от това, колко им се дава на заведението (до колко wireless услугата им е приоритет), а не колко е голямо заведението - скрънзи хотелски комплекси/заведения колкото искаш.
TP-Link става за евтино решение за такъв вид неотговорна дейност като WiFi в кафе - и е много по-добре от флудещите Тенда.
Aко им се дават пари - MTik+Ubnt.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В днешно време Wi-Fi в едно заведение (и не само там) може да се окаже решаващ за посещаемостта. На всеки му прави впечатление, че хората вече почти не си говорят в заведенията, а са се опулили пред телефони и таблети.

Ще ви дам пример от "живия" живот. Наскоро клиент с няколко заведения си купи Xclaim от нас и го монтира в кафе до училище. Резултата е двойна посещаемост от децата, а конкуренцията почти умря (както им умираше безжичния рутер). Същия клиент в момента си е поръчал да му направим Wi-Fi във всички обекти, като бюджета вече не е проблем.

Обяснявайте ги тия неща на хората. Инсталирайте читаво оборудване. Така ще имате по-голяма печалба и по-малък разход за поддръжка.

 

Редактирано от skyfx

Radio Transmision Systems

www.rts-bg.com / ispot.bg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте отново :) Мисля да му сложа HAP Lite-TC и още един TP-Link 740N, като АР дали ще забива тая цялата история и дали пак ще има абонати които няма да могат да се вържат ? Настройката която щя направя е в ROS махам торентите .. ограничавам по 3-4 мбтс на клиент и давам 50-60 ИП адреса за клиентите с Lease по 50 минути.. На теория мисля че ХАП-чето ще може да ги рутира и да ги раздаде тия адреси.

 

 

+това на 740N ще ми махна DHCP и ще им раздалеча радиата през 3 канала както колегата каза по нагоре, ще са с едно и също SSID и това ще бъде цялата работа според мен

Редактирано от Георги Горанов
допълнение
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Само дето няма да има рутиране ще имаш натване

DHCP-то ще ти задава шеип правилата

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

по подразбиране в микротика ограничението е зададено на 2007 закачени безжични устройства

инак второто устройство може да е CAP

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Не виждам какво толкова се умува. Просто тендата се заменя с един RB951Ui-2HnD и всичко заспива !

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.