Jump to content

More than 4 WiFi AP with same SSID


dobriloff

Recommended Posts

Здравейте,

 

Към момента полвам 3 WiFi AP , съответно с едно и също SSID , работещи на 3те основни канала на 2.4Ghz ( 1 6 11). Проблема е ,че в дадени моменти на всяко устройсвто имам по над 20 потребителя и нещата просто спират да работят .  Mястото не е голямо, съответно ако пусна допълнителни AP-та на същите канали ще стане интерференция а броя на потребителите нараства и пускането на мрежи с други SSID не ни върши работа заради Roaming-a.

 

Като цяло въпрoса ми е, има ли вариант в който да пусна 5-6 устройтва с едно и също SSID , без да имам интерференция, като пространството не е чак толкова голямо ,че да мога да пусна 2 устройства на един и същи канал и те да не се виждат едно друго.

 

Що се отнася до самите устройва с който разполагам не са еднакви: TP-Link (OpenWRT) , Linksys (DD-DWT) , 2 x Mikrotik , D-Link AP (Native software) , всичките работят само на 2.4GHz.

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

някои клиенти поддържат и 5 гхз

може да добавиш ограничения по получаван сигнал
а и никога не пречи да сложиш антени с по добро покритие

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих махнал всички и сложил еднакви устроиства както сте казали на основните канали. Останалите на другите канали. Ако има повече ap та и са с ограничена мощност не би трябвало да има проблем. Спирането на ссид броадкаста помага до известна степен.

Освен това както по горе казаха доста клиенти имат 5г.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами има два варианта в този случай . Много на брой Апта работещи на 20Мхз(54Мбита) както при теб сега  или няколко на N стандарт 20/40Мхз които да могат да понесат повече брой клиенти и трафик .

 Аз бих предпочел втория вариант . Да неговорим за Мимо и Беамформинга който ще получиш като екстра при N стандарта.

Все пак говориш за роуминг -->значи мобилни потребители -->значи съвременна техника  --> Вероятност за Н стандарт много вероятен дори реален. Аз бих се ориентирал в тази посока.

 

Успех!

Редактирано от bobo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И още един по-централизиран вариант: Wireless switch и няколко thin AP-та

България - земя, като една човешка дLAN...
". . . явно самото оптично влакно привлича светкавиците и ги пуска по мрежата във вид на ярка светлина и се задръства сичко от мноото светлина . . ."


Всички мои обяви - network.olx.bg

Изпращам само с ЕКОНТ. Не изпращам със спиди/speedy! Никога вече!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте

 

Благодаря за отговорите, но оставам с впечатлението ,че не съм се изразил правилно. Проблема ,не е че нямам покритие а в това ,че имам прекалено голям броя потребители закачени на едно устройство и съответно хардуера не издържа. Относно 5GHz както казах наличните ми устройства работят само на 2.4GHz както и клиентските. Варинта с n стандарт (40Mhz ) би бил още по-проблемен тъй като това реално значи 1 устройво на 40MHz и едно на 20МHz и каналите свършват :)

Относно "Wireless switch и няколко thin AP-та"  не успях да разбера как точно се реализира и какво представлява. Би било чудно ако е варинт в при който имам няколко устройсва намиращи се физически едно до друго на един и същи канал, съответно с едно и също SSID (нещото при което стандартно би се получило интерференция :-) )

Варианта с намалянето на мощността вероятно може да помогне до някаде. Към момента устройства са настроени на 100mW(20dBm)  Transmit Power. Ако разбирам правилно ако ги намаля примерно на 10dBm , бих могъл да пусна още устройства на същия канал или съседно близки , като гледам да ги разполагам максимално далече едно от друго и да се надявам ,че няма да се интерферират, тъй като говорим на пространство с малка площ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

при 20 мхз без проблем имаш 4 канала с правилна подредба при възможнос може и повече 
N стандарта работи и на 20 мхз

инак колегата намеква за CAP/UniFI решение но и там максимума е 30 устройства на точка

ако целта не е максимална скорост не е проблем да се припокриват каналите

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема ,не е че нямам покритие а в това ,че имам прекалено голям броя потребители закачени на едно устройство и съответно хардуера не издържа.

 

N устройствата могат да държи повече клиенти и по-висока максимална скорост за цялата точка - това се опитват да ти кажат колегите в горните постове. Най-малкото от към CPU, макар че основния бонус е от стандарта.

 

 

 

Относно 5GHz както казах наличните ми устройства работят само на 2.4GHz както и клиентските. Варинта с n стандарт (40Mhz ) би бил още по-проблемен тъй като това реално значи 1 устройво на 40MHz и едно на 20МHz и каналите свършват :)

 

Направи проучване, колко твои абонати имат на техните устройства поддръжка на 802.11а и добави точки на 5GHz при нужда.

 

 

Варианта с намалянето на мощността вероятно може да помогне до някаде. Към момента устройства са настроени на 100mW(20dBm)  Transmit Power. Ако разбирам правилно ако ги намаля примерно на 10dBm , бих могъл да пусна още устройства на същия канал или съседно близки , като гледам да ги разполагам максимално далече едно от друго и да се надявам ,че няма да се интерферират, тъй като говорим на пространство с малка площ.

 

Ако си намалиш мощността на 10dbm едва ли ще имаш положителен ефект :).

Има ли как да си раздалечиш излъчвателите - драсни една примерна схема какво си сглобил (и къде са потребителите - сграда, на открито и прочие), може да изкочи по-добра идея.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Здравейте

 

Благодаря за отговорите, но оставам с впечатлението ,че не съм се изразил правилно. Проблема ,не е че нямам покритие а в това ,че имам прекалено голям броя потребители закачени на едно устройство и съответно хардуера не издържа. Относно 5GHz както казах наличните ми устройства работят само на 2.4GHz както и клиентските. Варинта с n стандарт (40Mhz ) би бил още по-проблемен тъй като това реално значи 1 устройво на 40MHz и едно на 20МHz и каналите свършват :)

Относно "Wireless switch и няколко thin AP-та"  не успях да разбера как точно се реализира и какво представлява. Би било чудно ако е варинт в при който имам няколко устройсва намиращи се физически едно до друго на един и същи канал, съответно с едно и също SSID (нещото при което стандартно би се получило интерференция :-) )

Варианта с намалянето на мощността вероятно може да помогне до някаде. Към момента устройства са настроени на 100mW(20dBm)  Transmit Power. Ако разбирам правилно ако ги намаля примерно на 10dBm , бих могъл да пусна още устройства на същия канал или съседно близки , като гледам да ги разполагам максимално далече едно от друго и да се надявам ,че няма да се интерферират, тъй като говорим на пространство с малка площ.

Може да комбинираш по 2 или 3 APта във WDS/Repeater WDS/ така че ще са в една честота и отделно задай на радиата колко клиента да се кънектват максимално !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Може да комбинираш по 2 или 3 APта във WDS/Repeater WDS/ така че ще са в една честота и отделно задай на радиата колко клиента да се кънектват максимално !

Това да не пробва гарантирано ще скапе всичко 

най доброто е да оеднакви техниката 

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както го казах по горе, ако се сложат еднакви радиа с добър хардуер, а не такива за дома и се направят правилните настройки няма причина да не работи. Аз с едни стари цискота съм правил подобна задача в конферентна зала където се изискваше точно това - много клиентски устройства в малка зала. Вярно нямаше скорости поради факта, че радиата си бяха G стандарт но всичко работеше отлично.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.