Jump to content

UserSide - софтуер за ISP


Recommended Posts

Здравейте колеги.

Попаднах на този софтуер, и след като го закупих и ползвам известно време, с разработчиците от Украйна се разбрахме да го преведем и да го предложим и на българския пазар. Ето кратко описание какво представлява и някой от основните функцции:

 

CRM система UserSide е активно разработвана от 2007 година система за планиране на ресурсите на ISP. Ситемата е изцяло web ориентирана и позволява ефективно управление на всички процеси в ISP. Възможно е взаимодействие със различни билинг системи, работа с оборудване (и по SNMP), склад, счетоводство и персонал. Провеждане и проследяване на рекламни кампании, съобщения от/за абонатите и интерфейс за подаване на заявки за включване през web. Календар със задачи, лична страница за абоната с доста полезна информация.

 

Основните възможности са:
- информация за абонатите
- календар на задачите - включвания, ремонти, аварии, печат на наряди за работа
- обработка на съобщения от абонатите
- склад
- персонал, заплати, глоби, график
- покритие на мрежата (на карта)
- комуникационни възли, муфи, шахти, стълбове
- Оптики - опис, връзки на влакна в муфите, положение на кабел
- отчет и мониторинг на оборудване по SNMP
- PON модул - ону, олт, сигнали
- радиооборудване - микротик, убнт
- статистики
- рекламни кампании
- импорт на данни от различни билинг системи
- многоезичен интерфейс
- различни права на достъп по фукционален и териториален признак
- SMS/mail оповестяване за различни събития
- разнообразни допълнителни модули

Анализ и статистика:
- различни списъци и филтри за абонатите
- произволни полета в картоните на абонатите
- графика на ръста, отчети за проникване и доходност
- статистика на доходността
- маркиране на съмнителни и безнадеждни длъжници

 

post-574-0-18268200-1406700421_thumb.png

 

Покритие:
- области, райони, населени места
- поддържат се онлайн карти (googlemaps) и собствени изображения за карти
- различни слоеве по тип оборудване на картата
- визуална настройка за всеки обект на картата

 

post-574-0-38657300-1406700475_thumb.png

 

Отчет на оборудването:
- суитчове, радиооборудване, медиаконвертори, произволни устройства
- складова наличност
- мониторинг на активност (ping, arp, snmp)
- изтегляне на FDB/ARP таблици
- история на MAC адресите по портове на суичовете
- интегриране на няколко устройства (SFP модул във суитч)
- автоматично свързване на портовете (по мак адреси и др.)
- показване в реално време на състоянието на устройствата и техните портове, възможност за контрол на портовете
- търсене на loop
- отчети
- структурна схема на мрежата и на обектите по отделно
- показване на зоните на покритие на радиооборудването върху картата
- hotplug на оборудване

 

post-574-0-08383700-1406700499_thumb.png

 

Оптики:
- отчет на линии и трасета
- каталог на използваните кабели
- odf панели
- сплитери за PON
- различни типове адаптери и конектори
- схема на връзките на влакна в муфа,възел, одф
- трасе на кабела върху картата
- търсене на свободни влакна и автоматично предлагане на маршрут
- медни линии и комутация

 

post-574-0-46354000-1406700521_thumb.png

 

График на задачите:
- отчет на задачите - текущи, изпълнени, просрочени
- ведомости за работа
- календар на задачите
- назначаване на групи и работници за дадена задача
- произволни типове задачи
- коментари към задачите и уведомления
- контрол за изпълнение и просрочие
- изчисляване на заплащане за работниците
- вериги от задачи
- разграничаване на правата за достъп (откриване на задача, назначаване, закриване)

 

 

Изброените горе далеч не са всички възможности на софтуера. Има възможност да бъде ползван и като пълноценнен билиг при работа с микротик. Програмата се разработва и усъвършенства постоянно и непрекъснато се добавят нови функции, много от тях предложени именно от клиентите.

 

Официалният сайт на разработчиците е http://userside.ua. Софтуера се състои от много и различни модули и може да бъде окомплектован според нуждите на всеки. Направили сме и специално демо с българския интерфейс на адрес: http://userside.ua/bg/userside/oper/.

 

На разположение съм за всякакви въпроси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Цените не спомена

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това ме заинтригува, само да видим как е цената.

…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарни...те. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо… К. Иречек,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Цена на основата $580 (за украинци дет искат да влизат в EU що няма цени в €)

http://userside.ua/price.php общо взето малко златна иде

Тази система се инсталира и седи от страни като управляваща единица

и всеки един модул също е бая пари

по груби сметки под 800-1000 клиента е неразумна цената

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И е така и не съвсем. Има готови комплекти които са с редуцирана цена и точно това е правилния подход според мен.

За по-малки мрежи подходящ е комплект №1 - основната програма + us_ping + us_pon.

US_ping е модул, който "пингва" всичко по мрежата кеото може да се пингне, след което отбелязва активност в базата - абонати, устройства и т.н. ако да речем абонат има пуснат firewall - модула преглежда и ARP таблицата и на база MAC адрес също отбелязва активност.

Модула us_pon е предвиден за работа с PON оборудване - показва наличието и отсъствието на устройствата, сигналите на клиентските ONU, заети портове и трафик realtime и т.н.

UserSide може да уведомява чрез мейл или SMS администратора и/или определени оператори за наличие / отсъствие на потребител или устройство в мрежата (да замени nagios изцяло).

Въпросния комплект като цена с фактура, ДДС и всички необходими документи излиза 1450 лв. Това за мрежа с 500 абоната е ~ 3 лева на абонат еднократно. В цената влиза и 12 месеца поддръжка и всички обновления и най-вероятно както и преди споменах някой доработики по желание на клиента. Ако за BRAS се ползва микротик, UserSide може да работи и без нужда от страничен билинг, като си говори с миркотик устройствата през АПИ.

Това ме подсеща че забарвих да спомена в описанието, че в базовия пакет има пълнофункционален модул за генериране управление и отчет на карти.

 

За финал ще кажа че всичко подлежи на коментар, така че ако някой има сериозен интерес - да не се колебае да пита :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази система не става за нищо :) за това и не е наложена на българския пазар в пъти по добра и по евтина е MikroBill да не говорим че и за 200 юзъра е фрее :) По измислен билинг не бях виждал от този и ако се надяваш че ще искараш някой лев покрай тях от тая система направо се откажи :) никой няма да даде и 5 лв за нея :)

Редактирано от Linux
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Linux: MikroBill не за 200, а за 20 няма да го сложа, защото нещата които ще искам от него са в допълнителни платени модули. Къде отиде сега безплатното до 200 потребители?

Софт-а за който bambo пише има много повече възможности, от този който ти си цитирал. А лично за теб дали ще е удачен вариант, това само ти можеш да знаеш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за 100-150 абоната каква е хавата?

Предполагам че питаш в качеството на билинг система за 100-150 абоната, но в такава ситуация не си заслужава.

 

Основната функция на софта е да работи съвместно със билинг ситема която ползвате, а не да я замести. Обичайно, билингите имат модул за клиените със адреси, контакти и т.н., модул за услугите, и модул за плащания - кой платил, кога платил, пуснат, спрян. Тази информация се импортира регулярно към UserSide и на нейна база се вадят статистики по много различни параметри. Освен това, останалия фунционал изобщо не съществува в билинг системите - кабелно стопанство, безжични устройства, комутатори, рутери, склад, работници, групи, заплати, повечето популярни билинги нямат и тикет система за аварии, тук я има и т.н. Инвертаризацията на мрежата е уникална - с разполагане на кабелите и всички елементи от мрежата върху карта (ваша подложка или онлайн карта), изчисляване дължините на кабелите, опис на връзките в оптичните муфи или в кутиите, покритие на секторите на безжични устройста и много други.

Личното ми мнение е че си заслужава за фирми със 500 и нагоре клиента, които ще могат да ползват функционала пълноценно. По-малките могат да се справят с тези задачи като ползват някой фрии билинг + нагиос + какти + ексел + тефтер и молив.

Редактирано от bambo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знаехме за топлата вода, но нямахме кураж.

Скоро мигрирахме на http://ipacct.bg, голяма грешка, че изобщо сме започнали с друга система.

В момента всичко е песен.

 

Всичко е изтискано до максимум и има всичко, което ни трябва.

Срещу скромно заплащане, имате страхотна система (разработва се от ~15 год.) и страхотен администратор.

 

Предполачам, че ще има колеги, които не са съгласни с мен.

Опитайте се да постигнете част от това, което е свършил Боян Бонев през годините и го сравнете с готовия продукт и цената за която я получавате.

 

Бел. - След миграцията, ни остана много ненужно желязо, с парите дадени за тези сървъри, дълго време нямаше да се занимаваме с глупости.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Linux: MikroBill не за 200, а за 20 няма да го сложа, защото нещата които ще искам от него са в допълнителни платени модули. Къде отиде сега безплатното до 200 потребители?

Софт-а за който bambo пише има много повече възможности, от този който ти си цитирал. А лично за теб дали ще е удачен вариант, това само ти можеш да знаеш.

Нещо го бъркаш с Abills :) MikroBill няма нито 1 платен модул пич :) Колкото до мен аз си си написал билинг и ми върши страхотна работа но ти явно си нямаш никва идея от това което пича предлага и за кво можеш да го ползваш като цяло :) освен ако не ползваш за сървъри микротици и всичко ти минава през тях :) аз казвам кое е по добро и по добре а не кое ползвам никога не бих сложил на сериозна техника микротик и да очаквам да си администратирам и поддържам всички клиенти с подобен тип ОС :) тва го правят някви домошарски исп-та които има 50-100 човека на кръст в някое село в което не знаят кво е интернет :)

Предполагам че питаш в качеството на билинг система за 100-150 абоната, но в такава ситуация не си заслужава.

 

Основната функция на софта е да работи съвместно със билинг ситема която ползвате, а не да я замести. Обичайно, билингите имат модул за клиените със адреси, контакти и т.н., модул за услугите, и модул за плащания - кой платил, кога платил, пуснат, спрян. Тази информация се импортира регулярно към UserSide и на нейна база се вадят статистики по много различни параметри. Освен това, останалия фунционал изобщо не съществува в билинг системите - кабелно стопанство, безжични устройства, комутатори, рутери, склад, работници, групи, заплати, повечето популярни билинги нямат и тикет система за аварии, тук я има и т.н. Инвертаризацията на мрежата е уникална - с разполагане на кабелите и всички елементи от мрежата върху карта (ваша подложка или онлайн карта), изчисляване дължините на кабелите, опис на връзките в оптичните муфи или в кутиите, покритие на секторите на безжични устройста и много други.

Личното ми мнение е че си заслужава за фирми със 500 и нагоре клиента, които ще могат да ползват функционала пълноценно. По-малките могат да се справят с тези задачи като ползват някой фрии билинг + нагиос + какти + ексел + тефтер и молив.

 

Фирма с 500 + клиенти никога няма да чака на готов софт или да си го закупи :) ще си плати да му направят софт по негов избор и да работи както тои иска и очаква а не да плати за нещо което ще му върши 30% от работата :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фирма с 500 + клиенти никога няма да чака на готов софт или да си го закупи :) ще си плати да му направят софт по негов избор и да работи както тои иска и очаква а не да плати за нещо което ще му върши 30% от работата :)

 

Потвърждавам! Основата на системата е ясна, но ние работим на месечен абонамент. Всеки клиент има специфични нужди и му разработваме модули за тях по негова мярка разбиране и желание. Просто подобен софтуера не се продава в магазина, няма цена ;D и етикет.

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо го бъркаш с Abills :) MikroBill няма нито 1 платен модул пич :) Колкото до мен аз си си написал билинг и ми върши страхотна работа но ти явно си нямаш никва идея от това което пича предлага и за кво можеш да го ползваш като цяло :) освен ако не ползваш за сървъри микротици и всичко ти минава през тях :) аз казвам кое е по добро и по добре а не кое ползвам никога не бих сложил на сериозна техника микротик и да очаквам да си администратирам и поддържам всички клиенти с подобен тип ОС :) тва го правят някви домошарски исп-та които има 50-100 човека на кръст в някое село в което не знаят кво е интернет :)

 

Фирма с 500 + клиенти никога няма да чака на готов софт или да си го закупи :) ще си плати да му направят софт по негов избор и да работи както тои иска и очаква а не да плати за нещо което ще му върши 30% от работата :)

 

Не бъркам МикроБил и Абилс... накарай безплатния Микробил да пуска и спира клиент, който ти се закача с ПППОЕ.

Колкото до идеята за какво става дума в темата - май на теб ти липсва... само ще вметна че аз този софт съм го виждал при bambo да работи.

Въобще не ми се спори с теб, че тръгнахме да се отклоняваме от темата и да отиваме към спама.... много поздрави.

Редактирано от cna
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може и аз да обърках някой колеги, затова да кажа: UserSide не е билинг. Може да работи като билинг с микротик bras но това е една странична опция и далеч не е основата на програмата нито нейната главна функция.

Относно абонамента - UserSide също има абонаментна поддръжка и доработка, но не месечена а годишна. За писането на софтуер - сигурно можете да напишете и по-добър, сигурно има хора които могат да напишат по-добър и от вашия, но това не е толкова важно. Важно е да има разнообразие и избор, UserSide е още един избор за тези които си търсят CRM система.

 

Да завърша поста връщайки се към началото му - колегата 111111 го е казал точно - UserSide работи съвместно с билинга който ползвате и прави всички останали функции по упралението на мрежата които билинга не прави.  Има готови модули за интеграция с много билинг-и които за нас в България едва ли са от полза, но със всеки базов модул върви и пълно съдействие за интеграция с текущия ви билинг, стига да не ползва някаква съвсем извънземна база данни. UserSide дори не "пише" в базата на билинга, само чете от там през определен период необходимте му данни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не бъркам МикроБил и Абилс... накарай безплатния Микробил да пуска и спира клиент, който ти се закача с ПППОЕ.

Колкото до идеята за какво става дума в темата - май на теб ти липсва... само ще вметна че аз този софт съм го виждал при bambo да работи.

Въобще не ми се спори с теб, че тръгнахме да се отклоняваме от темата и да отиваме към спама.... много поздрави.

Пич караш ме да те обиждам вече разбирам че правиш реклама на приятеля си :) но Mikrobill пуска и спира клиенти през PPPoe без ниакъв проблем с FreeLicense явно наистина не знаеш за какво говориш :) мога дори да ти го покажа в работеща среда действащ с всичките му функции и с безплатен лиценз. :)

 

А колкото до пича успех с начинанието но е безсмислено :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.